Představujeme vzdělávací akce ČLnK
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 3, s. 20-21
Vedoucí pracovní skupiny pro celoživotní vzdělávání členů Komory David Ovčaří mi zadal: „Napiš něco o semináři o aktuální legislativě.“ Pan šéfredaktor se přidal, a tak se pokusím přiblížit, čím jsou mi už po mnoho let tyto semináře a čím si představuji, že jsou pro vás, kteří na ně chodíte.
Každý přednášející vkládá do svých vystoupení své představy, styl, schopnosti, um i srdce. Každý se snaží, aby se posluchač něco dozvěděl a neusnul u toho. Legislativa je většinou vymezena časem mezi šestou a devátou hodinou večer a většina účastníků na ni spěchá rovnou z lékárny. Úkol udržet diváka vzhůru tak nabývá na významu. Když je navíc materií večera suchopárná řeč paragrafů, jde o úkol takřka nadlidský. Anebo také ne. Už dávno jsem pochopil, že živé povídání o zákonech, má-li bavit, nemůže být o čtení těch podivně málo srozumitelných vět. Někdo namítne, nač zábava, máme se něco dozvědět, nepřišli jsme do cirkusu. A já souhlasím. Jen prostě věřím na to, že s trochou zpestření, vtipu, nadsázky nebo historek ze zákulisí se důležitým informacím rozumí lépe a v paměti víc ulpí. Připouštím, že ne každému to takto vyhovuje, ale věřím, že většině ano. Alespoň v očích přítomných vidím skoro tři hodiny, často bez přestávky, zájem nezakrytý padajícími víčky.
Mezi hlavní výzvy řečníků patří i správná volba úrovně podávaných informací. V auditoriu jsou kolegyně a kolegové poučenější více i méně, někteří vědí i více než já a jiní dosud nenašli chvíli na seznámení se s novinkami na webu nebo jinde. Skloubit do jedné přednášky tok myšlenek tak, aby jim jedni stačili a druzí se neuzívali nudou, je oříšek. Můj recept vězí v poctivě míněné urputné snaze vše vysvětlit tak, aby bylo zřejmé nejen, co předpisy ukládají, ale také proč, kdo to vymyslel, jak se vyvíjel legislativní proces, čí zájmy se do něj promítly, jestli to dává smysl, co od toho čekat a jestli a jak přinese další změny budoucnost. Snažím se tak ve výkladu nezanedbat základy a současně něco nového sdělit i těm, kteří je mají v malíčku.
O čem mé semináře jsou? Odpovědí je jejich název. Vždy jsou o předpisech přijatých za poslední přibližně rok, o předpisech, o jejichž podobu se zrovna zápasí v legislativním procesu, i o těch, které se k nám pomalu snáší z výšin budoucna. Na okořenění přidávám něco praktických problémů z komorové právní poradny anebo, jako třeba v nynějším posledním cyklu, něco pro pobavení. Vlastně se vší mocí snažím přesvědčit o tom, že právo je velké dobrodružství, a současně dávám najevo, že dobře vím, že dopady vzrušujících právních příběhů nesete na bedrech vy v lékárnách, a to nepříjemně často ne zrovna v dobrém.
Jaro 2025 je ve znamení započitatelných doplatků, obvyklého množství LPOD, cen a úhrad léčivých přípravků, změn stavovských předpisů a mnohého jiného. Zkusmo jsem zařadil např. krátký kurs asertivity pro farmaceuty, inspirován oblíbeným kurzem sebeobrany pro farmaceuty, po jehož absolvování účastníci několik dnů nemluví o ničem jiném. Asertivita byla přijata natolik příznivě, až mne to vede k úvaze ji rozvinout k samostatnějšímu vzdělávacímu celku.
Při přípravě svých vystoupení vždy žasnu, kolik změn je v běhu. O kolika jsem už mluvil během minulých let. Jen namátkou vzpomínám na sběr dat, na zavádění tehdy nového systému stanovování cen a úhrad, na vznik a zase zánik regulačních poplatků, na elektronický recept, konopí, výbušniny, jádrovou úhradu, GDPR, FMD, signální výkon. Na spoustu dalších novinek, které povětšinou do lékáren přinesly jen další práci a administrativu a jen vzácně tomu odpovídající navýšení odměny. Viděl jsem v mnoha vašich očích překvapení, zděšení, úlek, vztek, zmar a pocit nedocenění. A stejně jste vždy všechny novinky vstřebali, uvedli je v život, přivykli jim, a pak jste si přišli pro další nášup. Já byl a jsem jedním z poslů špatných a výjimečně i dobrých zpráv, aniž bych chtěl. Vaše obdivuhodná schopnost vstřebat cokoliv mne dovedla k poznání, že nejlepší by bylo, kdyby se tak pět, deset let nezměnilo nic. To co tu je, ať si zůstane, to už jste zvládli, a nic nového ať nepřichází. A bude klid. To prosím není zpátečnictví. Kdyby byla záruka, že nové bude užitečné, pak sem s tím. Jenže zkušenost učí, že než nové, radši nic. Jak to souvisí se semináři o legislativě? Souvisí. Nebyly by zapotřebí. To bych vám ze srdce přál. Nebo bychom si dali nějaké opáčko. Třeba o správné lékárenské praxi, protože na tuhle chudinku vyhlášku, která by měla být naší biblí, pro samé novoty trochu zapomínáme.
Ale nebojte se. Klid nebude. Léky a lékárny nenechávají politiky spát, takže se nudit nebudeme. Ony jsou bohužel snadno uchopitelným soustem. Každý druhý si myslí, že jim rozumí a ví jak to s cestou léčiv k pacientovi má být lépe. Honit body v lékárenství je prostě jednodušší než čelit opravdovým výzvám dnešního světa a připustit si, že farmaceuti svou práci odvádějí dobře a spolehlivě a potřebovali by jen pár změn. Takových, které jim paradoxně nikdo nechce schválit.
Čili i nadále budete občas dostávat info o termínech vzdělávacích akcí komorového právníka a ten bude zas a znovu putovat po republice, spát po hotelích nebo u některých z vás, s nimiž jsme se lety stali přáteli. Sílu a chuť pořád mám a jestli i vy, brzy se uvidíme.
Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků

2025 Číslo 3
- Mikroplasty a jejich riziko pro zdraví: Co všechno víme?
- Top zaměstnavatelé ve zdravotnictví si hýčkají už studenty
Nejčtenější v tomto čísle
- Tak to vidím já: Já chci také prodávat „velkej Ibáč“ za 91 korun!
- Molekula měsíce: Suzetrigin (VX-548)
- Černý orel se stále vznáší nad Vidnavou
- Vědecké okénko