#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Molekula měsíce: Suzetrigin (VX-548)


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 3, s. 35

Slíva, J.: Alopurinol a urikosurika

Vnitřní lékařství č. 1/2025

Kyselina močová (KM) je v těle člověka konečným metabolitem purinů. Většina KM cirkuluje jako urátový aniont. Obecně přijímaná definice urikémie neexistuje, limitní je koncentrace nad 7µl/dl, což odpovídá koncentraci nasycení urátu v séru (416 mmol/l). Prvním léčebným opatřením při hyperurikémii je snížení příjmu potravin s vysokým obsahem purinů (červené maso, vnitřnosti, některé mořské plody, zelený hrášek, špenát, chřest, oříšky, alkohol). Z farmakoterapeutických možností jsou u nás využívána urikostatika – alopurinol, febuxostat – potlačují vznik KM a urikosurika – potencují vylučování KM zábranou jejího zpětného vstřebávání – rasburikáza (Fasturtec®). Alopurinol je purinový derivát, jeho metabolitem je oxypurinol, analog xantinu a tím je inhibitorem xantinoxidázy, čímž brání syntéze KM a urátů. Brání tím ukládání dnavých tofů a usnadňuje jejich rozpouštění. Jeho účinost klesá s věkem pacientů, což naznačuje nižší inhibiční aktivitu alopurinolu ve stáří. Klinicky se tedy uplatňuje 1. při nadprodukci KM i přes purinovou dietu, 2. u osob s renální insuficiencí, dnou s tofy a nefrolitiázou, 3. u nemocných s rizikem nefropatie vyvolané KM. Febuxostat je inhibitor xantinoxidázy schválený FDA v rove 2009. U nás je indikován: 1. v léčbě chronické hyperurikémie s urátovými depozity, 2. k prevenci a léčbě hyperurikémie u pacientů podstupujících chemoterapii hematologických malignit. Další dosud známá urikosurika – probenecid, benzbromaron, sulfinpyrazon již nejsou v ČR registrována. Dalším zástupcem je lesinurad, selektivní inhibitor reabsorpce KM, který je EMA registrován jako Zurampic® tbl., který musí být vždy podáván současně s dávkou inhibitoru xantinoxidázy.

Chmel, R.: Farmakoterapie v těhotenství – snaha o hledání rovnováhy

Medicína pro praxi č. 1/2025

Pro léčbu akutních i chronických nemocí se i v těhotenství relativně často užívají léčivé přípravky. Většina z nich je vázána na lékařský předpis. Vždy se musí zvážit poměr účinnosti a bezpečnosti léčiva pro těhotnou ženu i plod. Lékař musí vždy brát v potaz specifika embryonální a fetální fáze gravidity a možný vliv léčiva na plod, hlavně v prvním trimestru. Autor se dále zabývá změnou farmakokinetiky léčiv u těhotných a působením teratogenů v různých obdobích těhotenství: 1. Preimplantační období – prvních 14 dní, kdy platí pravidlo vše nebo nic, 2. období organogeneze (3.–6. týden), kdy může dojít ke vzniku strukturálních vad a 3. fetální období s rizikem funkčních vad. Klinické zkoušení léčiv je u těhotných z etických důvodů zakázané, sbírají se jen data od žen, které během gravidity léky užívaly (je jich až 81 %). Uvádí dále i klasifikaci léčiv dle FDA a PLLR, kategorie A, B, C, D a X od bezpečných léčiv až po léčiva, u nichž jednoznačně převažují rizika nad bezpečností a přínosem. PLLR dělení FDA zahrnuje bezpečnost v těhotenství, při kojení a bezpečnost u žen i mužů s reprodukčním potenciálem. S principem odloženého mateřství v současnosti přibývá těhotných žen s chronickým, farmaky léčeným onemocněním a z toho plynou vyšší rizika. Dále jsou probrány nozologické jednotky a jejich terapie v těhotenství: hypertenze, diabetes mellitus, epilepsie, antibiotická léčba, léčba bolesti.

 

Suzetrigin (VX-548)

IUPAC:4-[[(2R,3S,4S,5R)-3-(3,4-Difluoro-2-methoxyphenyl)-4,5-dimethyl-5-(trifluoromethyl)oxolane-2-carbonyl]amino]pyridine-2-carboxamide

Sumární vzorec: C21H20F5N3O4

Molekulová hmotnost: 473,40 g/mol

 

Po více než dvaceti letech byl v USA schválen nový lék k terapii bolesti ­suzetrigin (dále suz). Jde o neopioidní analgetikum. Mohl by představovat revoluci v léčbě akutní bolesti po úrazech nebo operacích, jelikož není návykový a působí přímo na receptory bolesti mimo CNS ještě dříve než se dostanou signály bolesti do mozku. Působí přes sodíkové kanály v periferním nervovém systému. FDA schválila 30. ledna 2025 přípravek Journavx® firmy Vertex Pharmaceuticals ve formě tablet s obsahem 50 mg účinné látky k léčbě středně silné až silné akutní bolesti. Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou svědění kůže (2,1 %), svalové křeče (1,3 %), zvýšené hladiny kreatin kinázy (0,5 %) a kožní vyrážky (0,5 %), mezi mírné nežádoucí účinky patří bolest hlavy, nauzea, zácpa. V klinických zkouškách dokázal suz snížit bolest ve škále bolestivosti ze stupně 7 na 3. Je kontraindikován při současném podání inhibitorů CYP3A4 (například klaritromycin, cyklosporin A, ketokonazol atd.) a nesmí se zapíjet grapefruitovou šťávou. Klinického zkoušení se zúčastnilo 874 pacientů s akutní bolestí po operacích vbočeného palce či abdominoplastice. Suz se klinicky zkouší i v terapii periferní diabetické neuropatie a bude se testovat i u bolestivé lumbosakrální radikulopatie. Podává se 2x denně 50 mg.


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 3

2025 Číslo 3
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
nový kurz
Autoři: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby AML a MDS nízkého rizika
Autoři: MUDr. Natália Podstavková

Možnosti léčby časné imunitní trombocytopenie (ITP) u dospělých pacientů
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#