Klíč k jaru a bráně do pohádkového světa
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 3, s. 9-10
Představte si, že jste svatý Petr. Stojíte u nebeské brány, kontrolujete příchozí duše a najednou – UPS! Klíč od brány vám vypadne z ruky a při pádu na zem se rozpadne na tisíce a miliony malinkatých kousků. Všude, kam je vítr zanesl, pak vykvetou malé žluté kvítky.
Kdyby svatý Petr nebyl pečlivějším správcem nebeského vchodu, mohla by tak nějak začínat pohádka o tom, jak se v jarní trávě objevily petrklíče.
Když se botanika setká s poezií
Petrklíč, nebo chcete-li prvosenka jarní (Primula veris), je takový botanický optimista. Sotva roztaje poslední sníh, už vystrkuje své svrasklé listy a chystá žluté květy, aby do světa volal radostnou zprávu: „Koukejte, zima končí, já to vím první!" Proto také latinské primula – první.
Kdyby se o kytkách psaly bulvární články, mohli byste se v některém dočíst třeba tohle:
ŠOKUJÍCÍ ZJIŠTĚNÍ: Petrklíč není první!
Zatímco se Primula veris dlouhá léta pyšní titulem „první posel jara“, botaničtí investigativci odhalili, že před ním často kvete sněženka nebo talovín zimní. Jde tak o jeden z největších marketingových podvodů v rostlinné říši a jméno prvosenka tím získává pikantní nádech falešné reklamy.
První jarní bylinka dorůstá výšky 10–30 centimetrů, což z ní nedělá zrovna basketbalistu mezi rostlinami. Co jí ale chybí na výšce, dohání v léčivé síle a kulturním významu. Je to takový přírodní multifunkční nástroj – švýcarský armádní nůž mezi bylinami.
Léčitel ve žlutém plášti
Kdyby petrklíč kandidoval na prezidenta přírodní lékárny, měl by solidní volební program. Jeho obsahové látky zahrnují saponiny, flavonoidy, silice, vitamin C a spoustu minerálů. Jako by si někdo dal práci namíchat přírodní multivitamin. Pro marketing by na předvolební plakáty volil hesla: „Nechrchlejte jako starý motor!“, „Už žádné počítání oveček!“, „Aby klouby nevrzaly jako vrata od stodoly.“ a nakonec snad i „Nejlepší instalatér vašeho odpadního potrubí.“
Z hesel je jasné, že petrklíče používá tradiční medicína hlavně proti kašli, nespavosti, revmatismu a jako podporu ledvin a ochranu močových cest.
Petrklíče hrají důležitou roli v ekologii, jako jedny z prvních květů poskytují důležitý nektar a pyl pro včely po zimě, kdy je zdrojů potravy omezeně.
Když fantazie pracuje přesčas
Naši předkové měli ve středověku docela bujnou představivost. Věřili, že petrklíč otevírá cestu do nebe, pomáhá odemykat skály plné pokladů a chrání před čarodějnicemi. Dnešní terminologií bychom mohli říct, že na cestu do stratosféry je petrklíč výrazně levnější než raketa SpaceX, lepší než detektor kovů a efektivnější než celá jezuitská inkvizice.
V Anglii byl považován za květinu královny víl a dnes je symbolem konzervativní strany. Byla to také oblíbená rostlina královny Viktorie, a z viktoriánské „květomluvy“ víme, že darování petrklíče znamenalo „Jsi můj první a jediný.“ nebo „Nemohu žít bez tebe.“ Dnes to hravě nahradí jakékoliv emoji se srdíčkem, ale řekněte samy, naše milé čtenářky, co je lepší, smajlík v mobilu nebo kytka?
Petrklíč je jako introvertní soused – má rád klid, stín a vlhko. Pokud mu dopřejete tyto podmínky, odmění se vám každé jaro záplavou žlutých květů. A na rozdíl od skutečného souseda nepotřebuje půjčovat sekačku na trávu.
A zahradníci ho mají rádi. O jednom se traduje historka, že na jaře každé jaro sázel čerstvě vykvetlé petrklíče do tvaru srdce pod okno své vyvolené. Ta si dlouho myslela, že jde o přírodní úkaz. Jednou ho ale přistihla při práci a pochopila, že některé „přírodní úkazy“ potřebují trochu lidské pomoci a vytrvalosti. Romantika zkrátka kvete v každém věku.
A nemusí kvést jen žlutě. Existuje víc než 400 druhů prvosenek a některé kvetou do červena nebo dokonce fialově, jako by se nemohly rozhodnout, jestli chtějí být petrklíče nebo macešky. Ale možná, jak přibývá lidí na planetě, narostlo i nebe, ke každé bráně je potřeba jiný klíč a barvy květů fungují jako rozlišovače pro pomocné klíčníky.
Pověry a praktické využití
Říká se, že kdo na jaře najde první petrklíč, bude mít celý rok ště stí. Také, že petrklíč položený na práh chrání dům před zlými silami. A jako obvykle, že odemyká srdce lásce. Proto jej dívky nosily pro přivolání lásky.
Protože je „bio“ a „eko“ dnes in, najdete petrklíč třeba v přírodní kosmetice, taky v homeopatických preparátech pro ty, kdo věří, že méně je více, anebo v čajových směsích, když vás přestane bavit Oolong, Earl Grey i Pu-Ehr.
V kuchyni můžete využít recept předků a květy petrklíče kandovat a vyrábět jedlé květinové dekorace na dezerty. Mladé listy primulek se na jaře hodí do salátů anebo jako přídavek do polévky. Dejte si ale pozor na bulvární pisálky.
SKANDÁLNÍ ODHALENÍ: Tajné recepty mnichů
Z nalezených středověkých rukopisů vyplývá, že mniši používali petrklíč k výrobě likérů s údajně „povzbuzujícími účinky“. Vyrobené nápoje byly tak populární, že některé kláštery musely zavést přísná pravidla pro jejich konzumaci. Bylo to opravdu jen kvůli léčivému potenciálu prvosenky?
Ať už věříte, že petrklíč je klíčem k nebeskému království nebo ho prostě považujete jen za hezkou jarní kytku, je jisté, že si drobná rostlinka zaslouží náš obdiv. Nejen že přežila středověk, kdy se lidé snažili léčit (nebo opít) prakticky čímkoliv, ale dokázala si udržet své místo i v době, kdy farmaceutické firmy chrlí léky na všechny neduhy.
A možná, až příště uvidíte někde růst petrklíče, vzpomeňte si na svatého Petra a jeho ztracený klíč. Je o tom jedna pohádka, svatý Petr v ní místo klíče používá šperhák, ale každý pozná, že je to páčidlo.
Stanislav Havlíček
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků

2025 Číslo 3
- Mikroplasty a jejich riziko pro zdraví: Co všechno víme?
- Top zaměstnavatelé ve zdravotnictví si hýčkají už studenty
Nejčtenější v tomto čísle
- Tak to vidím já: Já chci také prodávat „velkej Ibáč“ za 91 korun!
- Molekula měsíce: Suzetrigin (VX-548)
- Černý orel se stále vznáší nad Vidnavou
- Vědecké okénko