#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Magistraliter okénko: Světlý ichthamol v magistraliter přípravě


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 3, s. 30-31

Po zákazu kamenouhelného (Pix lithanthracis) a bukového dehtu (Pix fagi), a tím i tinktury z kamenouhelného dehtu (Tinctura carbonis detergens), hledali lékárníci možné alternativy.
Jako náhrada se nabízel léty prověřený tmavý ichthamol ­(ichthammolum ČL 2023).

Na našem pracovišti jsme ho po konzultacích s předepisujícími lékaři využívali především v šamponech. Německý receptář DAC/NRF obsahuje navíc několik receptur na polotuhé lékové formy obsahující světlý (bílý) ichthamol (Ammoniumbituminosulfonat − Leukichthol®). Na českém lékárenském trhu byla látka ichthammolum album doposud dostupná pouze ve formě kosmetických přípravků, např. řada IchthyoCare® nebo Vitella Ictamo®. Společně s kolegy jsme se přimlouvali za dodání světlého ichthamolu jako suroviny pro magistraliter přípravu. V roce 2022 se světlý ichthamol dostal do Vyhlášky č. 85/2008 Sb., o stanovení seznamu léčivých látek a pomocných látek, které lze použít pro přípravu léčivých přípravků, a od března 2024 je k dispozici pro všechny lékárny ve farmaceutické kvalitě u firmy Fagron.

Ichthamol tmavý i světlý

Ichthamol se vyrábí suchou destilací živičných břidlic při teplotách 150–500 °C, následnou sulfonací získaného destilátu a jeho neutralizací amoniakem. Výsledný produkt je tedy směsí celé řady různých látek. V závislosti na výrobní teplotě získáváme tmavý nebo světlý (bílý) ichthamol. Na rozdíl od dehtů neobsahuje problematické polycyklické aromatické uhlovodíky a fenolické složky, nemá tedy prokázané karcinogenní a fototoxické účinky. Oba typy ichthamolu jsou povrchově aktivní látky.

Lékárníkům dobře známý tmavý ichthamol je hustá černohnědá kapalina, která je mísitelná s vodou a glycerolem, těžce rozpustná v ethanolu 96%, v mastných olejích a tekutém parafínu.

Nově dostupný světlý ichthamol se získává šetrnou sulfonací látek vysoce těkavé frakce (destilace probíhá při nižších teplotách) a produkt obsahuje látky o průměrně nižší molekulové hmotnosti. Výsledkem je světlejší kapalina s nižší viskozitou a s podobnými vlastnostmi jako jeho tmavá varianta. Na rozdíl od klasického tmavého ichthamolu nemá charakteristický silný zápach a nezanechává skvrny, což z něj činí vhodnější volbu pro moderní léčivé přípravky. Je mísitelný s vodou a glycerolem, mírně rozpustný v ethanolu 96%, tekutém parafínu a těžce rozpustný v mastných olejích. Je prokázána vynikající snášenlivost a nízký potenciál pro podráždění, senzibilizaci a fotosenzibilizaci dle výsledků epikutánních a fotoepikutánních testů.

Světlý ichthamol –
ichthammolum album
(op􀆟 cky je stále tmavý,
název „album“ může být
trochu zavádějící.
Určitě je méně tmavý
a méně viskózní
než klasický ichthamol.).

Hlavní terapeutické účinky

Světlý ichthamol obsahuje organicky vázanou síru, která mu propůjčuje antiseptické, protizánětlivé a keratoplastické účinky.

1. Protizánětlivé vlastnosti – pomáhá snižovat zarudnutí a otok, proto se používá při léčbě ekzémů, psoriázy, ichtyózy, dermatitid a lupénky. Účinek je způsoben ovlivněním metabolismu kyseliny arachidonové. Díky efektu snížení svědění by měl mít 4% krém se světlým ichthamolem srovnatelný účinek jako přípravek s 0,5 % hydrocortisonu.

2. Antiseptické účinky – ničí bakterie a pomáhá při hojení infikovaných ran, lze použít i na kvasinkové infekce, má anti­mykotický účinek.

3. Keratoplastický efekt – napomáhá obnově kůže a regulaci rohovatění, což je užitečné při léčbě akné a seborrhoické dermatitidy.

Magistraliter příprava

Kvůli nižší viskozitě (není třeba jej ředit vodou) a vyšší rozpustnosti ve vodě se světlý ichthamol obecně lépe zapracovává do lékových forem. Obecně lze v recepturách tmavý ichthamol nahradit světlým v poměru 1:1.

Není vhodné zapracování se silně zásaditými (uvolňování amoniaku) a silně kyselými látkami (vysrážení kyseliny ichthamosulfonové). Popsány jsou i inkompatibility s těžkými kovy a kationaktivními látkami (ethakridin-laktát, soli chlorhexidinu), kde dochází k vysrážení. Problematické jsou i karbomerové gely (např. základ typu Ambiderman®), zapracovat lze maximálně 3 % ichthamolu do 1% karbomeru). Doporučené pH v recepturách je 2–8.

Běžné koncentrace v přípravcích jsou do 20 %, obvykle 0,5–5 % a aplikují se 1–3x denně. Jako přísada do koupele 15 g světlého ichthamolu na celou koupel a 7 g na sedací koupel.

U několika receptur uvedených v DAC/NRF výrobce suroviny uvádí i testované maximální koncentrace. Níže uvedené receptury jsou dostupné na: www.iplprecept.cz, kde je vždy uveden postup, vzhled, adjustace a použitelnost.

Šampon se světlým ichthamolem 3% 100 g (iplprecept.cz)

• Rp.     Ichthammoli albi         3,0

                Aquae purificatae        6,3

                Acidi citrici       0,7

                Spiritus saponis kalini             ad 100,0

                M. f. sol.

                D. S. Nanést na kůži ve vlasech, poté spláchnout vodou

Kyselina citronová snižuje pH šamponu na hodnotu kolem 8. Jako obal je preferována plastová lékovka s uzávěrem snap-top z důvodu komfortnějšího použití pro pacienta (zaklapávací uzávěr dostupný u Fagronu).

Měkká zinková pasta se světlým ichthamolem 10% 100 g
(iplprecept.cz)

• Rp.     Ichthammoli albi         10,0

                Zinci oxidi pastae mollis         ad 100,0

                M. f. pst.

Maximální vyzkoušená koncentrace světlého ichthamolu v zinkové pastě je 10 %.

 

 

Vlevo pasta s tmavým ichthamolem, vpravo varianta se světlým ichthamolem.

Krém se světlým ichthamolem 5% 50 g (iplprecept.cz)

• Rp.     Ichthammoli albi         2,5

                Cremoris Neoaquasorb          ad 50,0

                M. f. sol.

Maximální vyzkoušená koncentrace světlého ichthamolu v Crm. Neoaquasorb je 10 %.

V případě požadavku na lehčí krém lze použít jako základ ­Cremor anionicus − 2% DAC/NRF, viz. níže.

Krém se světlým ichthamolem 2% 50 g (iplprecept.cz)

• Rp.     Ichthammoli albi         1,0

                Cremoris anionici       ad 50,0

                M. f. crm.

Maximální testovaná koncentrace výrobcem byla 2%, zkoušeli jsme až 5% a i po několika měsících byla textura krému stále homogenní.

Příprava čípků

Příprava čípků se světlým ichthamolem je možná. V praxi je vhodnější je vylévat do plastových forem. Při použití kovových forem je lepší je vymazat, jinak se čípky mohou přilepit.

 

Čípky s tmavým a světlým ichthamolem (2% koncentrace).

Nově dostupný světlý ichthamol rozšiřuje možnosti magistra­liter přípravy v ČR, oceňujeme úsilí dodavatele. Představuje šetrnější a přitom účinnou alternativu prověřeného tmavého ichtamolu. Nebojme se ho nabídnout spolupracujícím lékařům, aby se uchytil jako smysluplná evoluce v lékárenské přípravě léčiv.

Mgr. Karolína Skotnicová
e-laboratoř Dr.Max, Ostrava


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 3

2025 Číslo 3
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
nový kurz
Autoři: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby AML a MDS nízkého rizika
Autoři: MUDr. Natália Podstavková

Možnosti léčby časné imunitní trombocytopenie (ITP) u dospělých pacientů
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#