Nové nebo méně známé léčivé rostliny: Hericium erinaceus (Bull.) Pers.
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 3, s. 34
Hericium erinaceus (Bull.) Pers.
− korálovec ježatý
(Hericiaceae − korálovcovité)
Ježatá houba, na podzim rostoucí na živém i mrtvém dřevě především buků a dubů. Je rozšířena v Evropě, Asii i Severní Americe, ale četnost výskytu se v jednotlivých oblastech liší.
V ČR je vzácná a je pro ni navrhována zákonná ochrana.
K léčebnému využití lze korálovec pěstovat na pilinách.
Synonyma: Dryodon erinaceus, Hydnum erinaceum.
Obecný název: Hóutóugū (čín.), Lion‘s mane (angl.),
Yamabushitake (jap.).
Sbíraná část: sporocarp.
Droga: Hericii sporocarp.
Obsahové látky: z plodnice byly izolovány polysacharidy 1,3/1,6 glukanového typu a heteropolysacharidy se zastoupením především glukosy, galaktosy, fukosy, kyseliny glukuronové a rhamnosy. Dále steroly ergosterol, β-sitosterol a deriváty stigmasterolu, početné diterpeny erinaciny a fenolové sloučeniny hericenony. Skupinově prokázány alkaloidy, flavonoidy a třísloviny.
Účinky a použití: podle Tradiční čínské medicíny má houba povahu vyrovnanou, chuť sladkou a mdlou, tropizmus k dráze jater a ledvin. Doplňuje slezinu, zvyšuje čchi, uklidňuje ducha a posiluje orgány zang (jedná se o orgány jinové a plné: játra, ledviny, plíce, slezinu a srdce). Aplikuje se při chorobách zažívacího traktu, včetně nechutenství, gastritidy, zánětech střev, žaludečních a dvanáctníkových vředů, rakoviny hltanu, žaludku a tlustého střeva.
Odborné studie. Nejvíce prací se týká účinků polysacharidů. Byly zjištěny účinky antioxidační, včetně vychytávání volných radikálů, imunomodulační a protinádorové, neuroprotektivní, neuroregenerační, antidepresivní, hepatoprotektivní, hypoglykemické a protizánětlivé. Řada přípravků z plodnice přináší úlevu při bolestech v epigastriu, způsobenou gastritidou nebo žaludečními či dvanácterníkovými vředy. Kromě hojení tkáně byl prokázán také útlum aktivity bakterie Helicobacter pylori. Významné je hepatoprotektivní působení a regulace hyperglykemie. Rovněž ke snížení hladiny LDL-cholesterolu a triacylglycerolů vedou polysacharidy, protože aktivují hlavně v tenkém střevě fagocytární funkce makrofágů, k nimž patří zneškodňování mikroorganizmů a záchyt cholesterolu. Na aktivaci makrofágů se zúčastňují i erinaciny a hericenony. Podle testů se polysacharidy mohou podílet i na zlepšení průběhu Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, protože vyvolávají indukci biosyntézy nervového růstového faktoru NGF (Nerve growth factor), proteinu, který rozhoduje o přežívání smyslových i sympatických neuronů. Nejvíce NGF je v mozku plodu, se stárnutím organizmu produkce klesá, ale jeho produkce nikdy neustává. Účinky polysacharidů mohou souviset i se zlepšováním paměti, schopností učit se i s oddálením pocitu únavy a projevů stárnutí organizmu. U myší s experimentálně vyvolanou Alzheimerovou chorobou způsobily amyloidní plaky ztrátu orientace v myším bludišti. Po 21 dnech podávání korálovce se orientace myší výrazně zlepšila. Výsledek koresponduje i s publikací o zlepšení pacientů s mírnou kognitivní poruchou, užívajících korálovec. Zkoumána je možnost aplikovat korálovec při roztroušené skleróze. Extrakt z houby vykazoval antibakteriální aktivitu vůči druhům Escherichia coli, Salmonella typhi a Staphylococcus aureus. Byl úspěšně zkoušen i při potlačování infekce covid-19 a in vitro byla potvrzena inhibice adheze i penetrace viru dengue. Heteropolysacharidní frakce HEP-1 významně aktivovala produkci NO, cytokinů, interleukinu IL6 a IL10, interferonu-γ a TNF-α. Závěr studie předpokládá zlepšení imunitní odpovědi organizmu.
Toxicita houby je nízká. Potkanům byla podávána dužnina obohacená o erinacin A v dávce 3 g/kg tělesné hmotnosti a den bez nepříznivých účinků nebo úhynu.
Dávkování: 2x denně 500 mg definovaného extraktu.
Nežádoucí účinky a kontraindikace: pro nedostatek informací neužívat během těhotenství a laktace, nepodávat malým dětem do 3 let.
Interakce: perorální antidiabetika.
Hlavní zdroje: AISLP; botanika.wendys.cz, Chemical Book,
Dostál, J.: Nová květena ČSSR, Academia, Praha 1989; Drugs.com; European Medicines Agency; Google Scholar; Hagers Handbuch der Drogen und Arzneistoffe; Jellin, J. M. et al.:
Natural medicines comprehensive database, vyd. 4, Stockton 2002; Liber Herbarum Minor; Medline; Plants for a future;
PubChem Compound; The Plant List Missouri Botanical Garden, Toxnet.
PharmDr. Miloš Potužák
Obrázek: Alison Northup (Wikipedia), vzorce: autor
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků

2025 Číslo 3
- Mikroplasty a jejich riziko pro zdraví: Co všechno víme?
- Top zaměstnavatelé ve zdravotnictví si hýčkají už studenty
Nejčtenější v tomto čísle
- Tak to vidím já: Já chci také prodávat „velkej Ibáč“ za 91 korun!
- Molekula měsíce: Suzetrigin (VX-548)
- Černý orel se stále vznáší nad Vidnavou
- Vědecké okénko