#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Zeptali jsme se


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 7-8, s. 6-0

Od 1. června platí nové podmínky pro nakládání s léčivými přípravky s omezenou dostupností. Hodnotíte tato pravidla, respektive novou praxi, jako zlepšení nebo naopak došlo ke zhoršení dostupnosti?

 

PharmDr. Jana Barochová, lékárna Benu, Plzeň

Do lékárny přibyla nová starost. Na hodnocení přínosu je ještě brzy. Uvidíme, zda přerozdělení zásob v ČR občas zavěje nějaký ten nedostatkový přípravek i do naší lékárny. V případech, kde je ale něčeho málo nebo nic, systém nic nového nepřinese. Seznam přípravků s příznakem LPOD se bude v průběhu měsíců rozšiřovat. Troufám si tvrdit, že v něm do podzimu skončí na 200 přípravků. Od června nás navíc zaměstnává sledování výše objednávek v seznamu rezervací u distributorů, aby byl v souladu s naším nárokem u nově vyhlášených LPOD a aby také odpovídal množství kusů, na které máme v držení od pacienta recepty, sledujeme tedy i platnost těchto receptů. Rozmnožily se vratky na nadbytečné úlovky. Přestože SÚKL v jednáních potvrdil, že nařízení nebude sloužit k šikaně lékáren, obávám se, že ho vytáhne při kontrole lékárny, pokud nenajde jiné naše nedostatky. A pak budeme dokladovat a vysvětlovat naše objednávky, rezervace, recepty a žádanky na položky LPOD jednu po druhé... Pobavila mě informace o tom, že při plnění nové povinnosti psát konkrétní důvod, proč přípravek není v ČR na trhu, našli někteří výrobci odvahu napsat, že cenová hladina úhrady léčiva je v našem státě příliš nízká. Možná by měli o takové informaci ze strany výrobce více přemýšlet na MZd a na SÚKL – místo zaměstnávání programátorů lékárenských software v duchu „Velký bratr tě sleduje“ a v duchu „hlavně ať to vypadá, že se problém intenzivně řeší“.

PharmDr. Josef Marek, Lékárna U Svaté Theodoty, Letohrad

Popravdě se přiznám, že nevím. Nějak se mi nedaří posoudit smysl a výsledek. Možná by se dalo mluvit u některých konkrétních přípravků, že došlo ke zlepšení dostupnosti, teda aspoň tak, že občas přijde alespoň pár balení. Obecně mi ale nepřijde, že by tahle změna měla nějaký praktický význam.

Setkal jsem se ale v souvislosti s touto změnou spíš s obavou, jak to bude řešit SÚKL? Jestli nás hned bude pokutovat, nebo kdo vlastně uvidí, jestli jsme neobjednali něco navíc. A co když jsme měli nějaká balení v rezervacích a najednou nám přišla třeba od dvou distributorů. Co teď s tím? Vracet? Tvářit se jako že nic? Pozná to někdo? Setkal jsem se s takovými obavami u několika kolegů. A snažil jsem se je uklidnit, že to asi SÚKL ze začátku nebude řešit. A nevím, jestli se mám přiznat, že jsem nějaká balení navíc na distribuci nevrátil v naději, že se rychle vydají.

PharmDr. Miroslav KOŠKA, Lékárna Úrazové nemocnice v Brně

Na novinky od 1. 6. ohledně léčivých přípravků s omezenou dostupností jsem byl moc zvědavý a dá se říct, že jsem se na změnu i docela těšil. Čekal jsem narovnání podmínek pro všechny lékárny, rozprostření léků do všech lékáren a zabránění jejich skupování pár lékárnami. Samozřejmě jsem věděl, že se tím dostupnost léků v ČR nezvýší, to ani nebylo záměrem. Věděl jsem také, že zásadní změny to nebudou. Nicméně jsem doufal alespoň v tu rovnoměrnou distribuci léků. Již v první červnové dny bylo zřejmé, že seznam LPOD nezůstane dlouho prázdný. Že však začne LPOD tak rychle přibývat, bylo pro mě nepříjemným překvapením. Aktuálně systém bohužel hodnotím jako nepřehledný, komplikující práci, značně zdržující, v podstatě nic moc neřešící a plný otázek a nejasností. To vše navíc doplněno rizikem nesmyslně vysoké pokuty. Takže se mi v hlavě objevuje otázka, k čemu to vlastně celé je? Má to opravdu mít nějaký efekt, nebo je to jen řešení ve stylu „aby se neřeklo“ na umlčení nespokojenosti, že někde léky jsou a někde nejsou. Pořád si myslím, že kdyby se se všemi daty ze všech možných hlášení lépe pracovalo, dávno by se vědělo, kde léky jsou a kde ne a proč to tak je.

PharmDr. Přemek Císař, Lékárna Modřínová, Třebíč

Od 1. července trávím čas s rodinou na kolech, tak mě novinky trápí méně.
Touto cestou bych se rád omluvil všem kolegyním a kolegům, které jsem vylekal nebo ještě vylekám v lékárnách s dotazem, co je u nich k vidění a kde se dá v okolí dobře najíst. Buďte připraveni. Tímto zdravím skvělé kolegyně ze Suchdola nad Lužnicí. Pískovny jsou super.

Ale zpět od prázdnin k tématu. Domnívám se, že jsem se plně vyjádřil v červnovém čísle časopisu v článku Moudrý vládne silou ducha, hlupák silou dekretů, kde ze mě emoce netradičně stříkaly horem dolem. Ano, je pravda, že Ventolin N je, ale celá řada jiných léků stále není. Nařízení způsobilo, že léky, kterých je málo, si nemůže někdo objednat za celou republiku a tím způsobit výpadek pro ostatní. Avšak léky, které nejsou, stále nejsou. Celé nařízení jen upravuje situaci, která nastala z úplně jiných důvodů. Je to jen záplata podobná té, co si právě lepím na patu. Je mi lépe, ale ty boty by příště stálo za to rozchodit. Pak bych si tu záplatu nemusel lepit vůbec. A tak je to i s tím nařízením.

PharmDr. Veronika Horáková, Nemocniční lékárna Fakultní nemocnice, Motol

Ke zhoršení dostupnosti, jako tomu bylo například před dvěma lety, kdy se nedala sehnat ani základní penicilinová antibiotika, naště stí nedošlo. Ale nejsem si jistá, zda je to novými předpisy souvisejícími s novelou zákona o léčivech a novými povinnostmi lékáren a distributorů hlásit skladové zásoby LPOD, anebo tím, že se situace uklidnila oproti rokům minulým. Aktuálně nás trápí výpadky například inzulínů a z nemocničních preparátů třeba injekční formy kyseliny tranexamové a rifampicinu. V těchto případech nám ani nová pravidla nepomohla.

Co mi vadí?

Že informace, která lékárna má LP s omezenou dostupností, bude mít předepisující lékař a přes aplikaci SÚKL pacient, ale my, expedující lékárníci, bohužel nezjistíme, v které nejbližší lékárně se tento LP nachází.

SÚKL začal od začátku června vydávat opatření obecné ­pova­hy, kterými se označují humánní léčivé přípravky příznakem „omezená dostupnost“. Postupně těchto LP přibývá geometric­kou řadou, to mě trochu překvapilo. A zda díky novým pra­vid­lům dojde k omezení nedostupnosti léčivých přípravků, bude možné vysledovat až v delším časovém horizontu.

PharmDr. Jana Horáková, Lékárna Masarykovo nám., Valašské Klobouky

Jak u čeho a jak s čím. Upřímně, moc nevím nebo nemám jednoznačnou odpověď. Jsou dny, kdy nové podmínky vnímám jako zlepšení, to ale netrvá dlouho, protože hned vzápětí je zase vnímám jako zhoršení nebo spíše jako takový kolísavý stav. Někdy jsem rozpačitá, co si vlastně mám nebo nemám myslet, jestli to je nebo není dobře a jestli tomu rozumím já.

Mám spíše dojem, že pacienti (kteří si už mimochodem ledacos vystáli a na ledacos si zvykli) jsou rádi, že se jim přípravky dostanou a že nemají problém se za námi zastavit i kdykoliv příště. A že se vlastně máme možnost těšit na další setkání.

Jsem ráda za povinnost zajistit dostatečné dodávky pro potřeby českých pacientů a také za potřeby minimálních zásob. A jsou body, které se mi líbí méně a které nám tak trochu třeba komplikují běžné denní činnosti. Ke spoustě věcí jsme se již vyjádřili hodně, jádro věci, kde je zakopaný pes, i jasné názory, co problémům pomůže a co je zase jen nějaký efekt pro efekt, práce pro práci. Myslím si, že řada práce je o vzájemných vztazích, spolupráci, respektu a hodnotách, což se do všeho odráží. Možná jsem naivní, možná ne. Své spolupráce s distributory si vážím a jsem vděčná za všechny společné kroky.

Mgr. Eva Bartoňová, lékárna Dr.Max, Vizovice

Myslím, že na lékárně nepociťujeme zlepšení ani zhoršení dostupnosti léků. Jen je třeba větší obezřetnosti při příjmu a kontrole počtů balení, které jsme mohli objednat den předem a v den příjmu. Je trochu matoucí, že se omezení mění každým dnem podle výdeje LP na lékárně. Stejně jako při výdeji mě překvapují červené vykřičníky, které signalizují LPOD a předchozí den, u stejného přípravku, upozornění ještě nebylo.

Určitě si na toto opatření zvykneme a po nějaké době bude pro nás automatické. Momentálně jsme ve fázi seznamování se a zařazujeme do provozu aktivity, které nám umožní se s novou praxí dobře vypořádat a mít vše v pořádku.

PharmDr. Tereza Korejsová, Nemocniční lékárna, Hradec Králové

První měsíc ostrého provozu tzv. LPOD nám ukázal spoustu zajímavých poznatků. Když už se podařilo implementovat tuto funkčnost do lékárenského SW aktualizací dne 3. 6. 2024, měli jsme doslova minuty na to, abychom se s novou povinností naučili pracovat. První červnové dny jsme s poskytovatelem SW jak se říká „vychytávali mouchy“ a jako vždy jsme i tento nový proces rychle vzali za svůj a naučili se s ním pracovat. Ve smršti nových funkcionalit se někdy divím, že náš lékárenský SW pracuje celkem spolehlivě, tj. kolabuje pouze několikrát do týdne pravidelně během oběda při plné čekárně klientů.

Ohromný benefit LPOD vidím v tom, že se informace propisují do pacientské aplikace eRecept. Stejný přínos by mohl být, že i vydávající lékárník bude mít možnost zkontrolovat dostupnost přípravku s označením LPOD ve svém SW v okolních lékárnách, kam by klienta mohl rovnou nasměrovat.

Vím, že bude pro mnohé čtenáře smělé tvrzení, že by měly být přednostně zásobeny lékárny s pohotovostní službou. Ale uznejte, na co je pacientům léčivo v zavřené lékárně. Naše lékárna s nepřetržitým provozem má v mnoha ohledech předvídatelný provoz. Přes den vydáváme pacientům z ambulancí nemocnice, kolem oběda zaměstnancům nemocnice, v odpoledních hodinách se začnou trousit zodpovědnější klienti z okolí, kteří v ostatních lékárnách nepochodili s tradiční větou: „Už jsem obešel všechny lékárny a poslali mě sem“, kolem půlnoci nás navštěvují přespolní klienti s obdobných dotazem.

Vzhledem k tomu, že pro veřejnou část nemocniční lékárny platí stejná pravidla objednávání LPOD, bojím se, že přijde doba, kdy budeme muset pomáhat pacientům instalovat aplikaci eRecept, aby se podívali, kam mají běžet dál, když léčivo nesehnali v největší krajské lékárně.


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 7-8

2024 Číslo 7-8
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
nový kurz
Autoři: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby AML a MDS nízkého rizika
Autoři: MUDr. Natália Podstavková

Možnosti léčby časné imunitní trombocytopenie (ITP) u dospělých pacientů
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#