Tip na výlet: Historická lékárna ve Varně
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 7-8, s. 29-0
Při cestách do zahraničí určitě každý z naší profese nejednou nakouknul, jak to mají v místních lékárnách. Jako další tip se nabízejí muzea nebo spíše „muzeíčka“ věnovaná farmacii, potažmo medicíně. Jedno takové se nachází v bulharské Varně – Muzeum dějin lékařství s veřejnou sbírkou nazvanou:
Dějiny medicíny na území bulharského Černého moře.
Myšlenka na vytvoření muzea vznikla v roce 1969 mezi lékařskou komunitou ve Varně při oslavě jednoho století od založení charitativní nemocnice. V roce 1978 nápad s muzeem přerostl v rozhodnutí Okresní lidové rady – Varna. Komplex renesanční budovy a kaple byl restaurován a Národním památkovým ústavem prohlášen za kulturní památku v roce 1982. Nemocnice, jejíž výstavbu v druhé polovině 19. století financoval obchodník a varnský rodák Paraskeva Nicolau, byla vybrána jako základ nového muzea.
Na začátku 19. století Paraskeva Nicolau opustil Varnu a přestěhoval se do Oděsy, kde pracoval v obchodním průmyslu. Na sklonku svého života zanechal rodnému městu velkou sumu stříbrných rublů. Byly použity na stavbu nemocnice a platy zaměstnanců. První pacienty nemocnice přijala v roce 1869. V průběhu let budova poskytovala zdravotní služby občanům Varny. Jednalo se o cholerové karanténní středisko, vojenskou nemocnici, nemocnici pro infekční nemoci, městskou porodnici, středisko proti vzteklině, bakteriologické středisko, zdravotní a protiepidemické středisko a ústav hygieny a epidemiologických nemocí.
Veřejná sbírka muzea přivítala první návštěvníky v roce 1985. Je uspořádána do tří sálů, sleduje vývoj medicíny v oblastech praxe, umění a vědy od antiky až po současnost. Má specializovanou knihovnu se starou lékařskou literaturou.
První výstavní síň obsahuje antropologickou sbírku, která zahrnuje období od 4. tisíciletí před naším letopočtem do konce 14. století našeho letopočtu. Nálezy kostí z archeologických výzkumů jsou dokladem zdravotního stavu a nemocí dávných lidí z regionu a jejich postoje k životu a smrti. Thrákové, Řekové a Římané vytvořili bohatou kulturu a v jejich lékařské praxi používali léky získávané nejen z rostlinného a zvířecího materiálu. Také si uvědomovali léčivý potenciál minerálních pramenů.
Železné a bronzové lékařské nástroje v expozici svědčí o existenci vysoké úrovně lékařské kultury. Mince znázorňující bohy – patrony zdraví, jako Asclepius, Hygieia, Telesphorus a další, ražené a nalezené na bulharských územích potvrzují význam medicíny v těchto dávných dobách. V roce 681 předurčilo založení bulharského státu budoucí vývoj medicíny. Vrcholem expozice je lebka pacienta po trepanaci a prezentované deformace lebky.
Druhá výstavní síň představuje období od začátku rusko-turecké války v letech 1877–1878 do poloviny 20. století. Vystavené osobní předměty a doklady slavných lékařů osvětlují jejich život a praxi. Sbírka složená z přístrojů a zařízení značí úspěch v rozvoji lékařské vědy a praxe.
Rentgenový přístroj na výstavě pochází z 50. let minulého století. Byl vyroben v dílně v Plovdivu.
Lékárna se starobylým zařízením pochází z konce 19. a počátku 20. století. Nacházela se na ulici Khan Asapruh a založil ji Petar Apostolidis. Většina exponátů ve sbírce v této části však sleduje i vývoj služeb během rusko-turecké války (1877–1878), po osvobození až do 40. let 20. století.
Třetí výstavní síň představuje období osmanské okupace a následné bulharské národní renesance. Ukazuje prostředky používané tradičními léčiteli. Papíry a předměty z období bulharského národního obrození demonstrují evoluci medicíny.
Muzeum se nachází na adrese: 7 Paraskeva Nicolau St., Varna 9000. Je otevřené od 9.00 do 19.00 hodin v létě a v zimě 9.00–17.00, vstupné je zdarma, v červnu jej hojně navštěvují i školáci. Pohodový čas lze strávit před muzeem v menší bylinkové zahradě s kavárnou.
Za zmínku stojí, že součástí Lékařské Univerzity ve Varně (založena 1961) je od roku 2008 i Farmaceutická fakulta. Je jednou z pěti bulharských farmaceutických fakult a jedinou ve východním Bulharsku. Podle pravidel EU je vzdělávací proces pouze prezenční s délkou trvání 5 let a zahrnuje šestiměsíční praxi.
PharmDr. Petr Greguš
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 7-8
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Podpisové archy předány do Parlamentu ČR
- Telegraficky od kulatého stolu s komentářem na téma Proč se bojíme zásilkového výdeje léčiv
- Editorial
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe