Valencie přivítala farmaceuty
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 7-8, s. 17-0
54. valné shromáždění EAHP, které letos proběhlo ve španělské Valencii, opět přineslo řadu důležitých momentů a diskusí. EAHP, Evropská asociace nemocničních farmaceutů, zastupuje nemocniční farmaceuty po celé Evropě. Organizace má k dnešnímu dni 36 členských asociací a sdružuje více než 27 000 nemocničních farmaceutů; každoroční valné shromáždění pak představuje hlavní rozhodovací orgán této asociace.
Za Sekci nemocniční farmacie ČFS ČLS JEP, která sdružuje již více než 330 nemocničních farmaceutů a dalších zájemců o náš obor, se zúčastnili dva delegáti: Marcela Heislerová a Michal Kočí. Kromě nich se zúčastnil také dlouholetý člen výboru EAHP Petr Horák.
Středobodem dvoudenního shromáždění byly volby do výboru, ve kterém se uvolňovalo 7 pozic z celkových deseti. Mandáty obhájili všichni stávající členové výboru, kterým skončil stávající tříletý mandát (jmenovitě Darija Kuruc Poje z Chorvatska, která byla následně znovuzvolena do pozice viceprezidentky EAHP, kolega z Francie Louis Bertin, který obhájil pozici finančního ředitele, a dále Despoina Makridaki z Řecka, Piera Polidori z Itálie a Ana Lozano ze Španělska), a spolu s nimi byli nově zvoleni také Rosin O’Hare ze Spojeného království a Håvard Kirkevold z Norska.
Velká část programu byla věnována diskusi o dalším směřování EAHP. Hlavními tématy byly ekonomická stabilita asociace, včetně zdůraznění nutnosti diverzifikace zdrojů příjmu, personální zajištění nemocničních lékáren a s ní do jisté míry související nutnost zviditelnění odbornosti nemocničního farmaceuta. Na podzim 2024, po ustálení fungování nového výboru, jsou naplánovány strategické porady na úrovni samotného výboru i vedení sekretariátu. Diskutovalo se také o problémech se zajištěním dostatku personálu v nemocničních lékárnách, což je dlouhodobý problém prakticky v celé Evropě. V přípravě je další průzkum v této oblasti, stejně jako plán posílení komunikace se studentskými asociacemi. Nadále přetrvává snaha o harmonizaci postgraduálního vzdělávání v nemocniční farmacii napříč Evropou. Účastníci byli dále informováni o plánované evropské legislativě týkající se léčiv a zdravotnických prostředků a o webu EAHP, jehož spuštění je plánováno na 1. srpna 2024.
V rámci nově zřízeného interaktivního diskusního panelu měli delegáti možnost pokládat členům výboru i sekretariátu otázky k fungování i směřování asociace. Z praktických novinek týkajících se chodu EAHP byli delegáti seznámeni s personálními změnami v sekretariátu asociace, včetně nové vedoucí Policy týmu, posílení oddělení komunikace a marketingu a zřízení pozice koordinátora strategického směřování. Paralelně je v procesu předání pozice hlavního účetního a na jaře 2025 se plánuje také obměna na pozici provozní ředitelky, ze které po mnoha letech odchází Jennie de Greef.
Finanční ředitel Bertin přednesl informace o hospodaření, včetně detailního výsledku kongresu v Bordeaux, a následně byly schváleny rámcové rozpočty do dalších let a také navýšení členských příspěvků o 3 %, což řádově odpovídá průměrné inflaci v EU za poslední rok. Pro ilustraci – ČFS bude v příštím roce platit za každého člena SNF, který se automaticky stává také členem EAHP, 4,76 €; nicméně členství v EAHP v sobě zahrnuje, mimo jiné, např. volný přístup k European Journal of Hospital Pharmacy.
Z projektových a vzdělávacích aktivit je třeba zmínit ambici znovu obnovit pořádání úspěšných „Academy Seminars“; velká očekávání pak vzbuzuje nový formát EAHP Boost, jehož první ročník zaměřený na automatizaci přípravy léčiv a také využití moderních technologií (vč. AI) při poskytování klinického servisu se uskuteční v září ve Florencii. Akreditační instituce ECPhA, založená EAHP a ESCP, získává na popularitě a akreditované vzdělávací akce postupně přibývají. Prezentovány byly také projekty rozpracované na úrovni výboru či již zřízených pracovních skupin týkající se např. výpadků léčiv, boje s antibiotickou rezistencí, nové legislativy v oblasti zdravotnických prostředků a digitalizace ve zdravotnictví. V plánu je také založení pracovní skupiny pro efektivnější sběr dat prostřednictvím dotazníků pro členskou základnu i jednotlivé národní organizace.
Shromáždění delegáti také před i v průběhu shromáždění připomínkovali a následně schválili finální verze aktualizací již existujících odborných stanovisek k výpadkům léčiv a také ke správné praxi pořizování a nákupu léčiv. Právě tato stanoviska (EAHP jich vydala celou řadu, týkají se celé řady témat od přípravy léčiv, přes implementaci evropské legislativy až třeba po eHealth; všechna jsou volně dostupná na webu asociace) mohou být velmi dobrým vodítkem pro nastavování správné praxe v jednotlivých oblastech i v tuzemských nemocnicích a zdravotním systému jako takovém.
Na konci celého shromáždění pak prezident András Süle slavnostně předal funkci v loňském roce zvolenému prezidentovi Nenadu Miljkovićovi, a sám nastoupil roční působení v roli odstupujícího prezidenta. V tomto kontextu je vhodné přiblížit systém volby a mandátu prezidentů EAHP – funkční období prezidenta EAHP je standardně tříleté, nicméně pro zachování kontinuity je nový prezident vždy volen z řad členů výboru již rok před koncem mandátu prezidenta stávajícího, a stává se tzv. zvoleným prezidentem („president-elect“). Tento zvolený prezident (v tomto případě dr. Miljković, který byl zvolen v létě roku 2023) pak po celý další rok pracuje vedle stávajícího prezidenta a s koncem jeho mandátu plnohodnotně přebírá funkci prezidenta; prezident, jemuž mandát skončil (v tomto případě dr. Süle) následně přechází do role tzv. odstupujícího prezidenta („immediate past-president“), ve které působí celý další rok či dva jako poradce a mentor nového prezidenta a celého výboru, byť již bez hlasovacího práva při jednání výboru.
Na úplný závěr si dovolím konstatovat, že drtivá většina oblastí a problémů projednávaných na Valném shromáždění se velmi výrazně projevuje i v České republice, a právě možnost detailně projednat přístupy a zkušenosti z dalších zemí je, dle mého, hlavním a zcela neocenitelným přínosem zapojení naší Sekce nemocniční farmacie v Evropské asociaci nemocničních farmaceutů.
pplk. PharmDr. Michal Kočí
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 7-8
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Podpisové archy předány do Parlamentu ČR
- Telegraficky od kulatého stolu s komentářem na téma Proč se bojíme zásilkového výdeje léčiv
- Významná jubilea
- Editorial