Jarní Jihlava – nemocniční farmaceuti se umí bránit
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 7-8, s. 30-0
Doba je taková, že se lékárníci se musí učit bránit nejen svůj stav, své svobodné povolání, ale často i osobně sami sebe.
A také o tom byla XIV. Jarní konference nemocničních farmaceutů, která probíhala ve dnech 30.–31. května v centru Jihlavy. Osobně jsem si pojmenoval hlavní téma jako
„Lékárník obranář“. Dočtete se, proč.
Dopoledne prvního dne konference bylo věnováno inovativním léčivým přípravkům a jejich vstupu do nemocniční praxe. Nové léky mají nejen řadu benefitů, jako cílenější terapie, možnost nových nebo lepších léčebných postupů nebo zvýšení konkurence v terapeutických skupinách, ale pochopitelně i své problémy. Ty hlavní představil Mgr. Robert Běhal, vedoucí lékárník z FN Olomouc. Jsou to například dopady na náklady a jejich efektivitu, způsob ne/úhrady, indukce péče a potřeba nové organizace. Definice nového nákladného léku je stanovena cenou nejmenšího balení nad 20 tisíc korun nebo výší nákladů na měsíční léčbu nad 50 tisíc korun. Vstup nových léků je regulován, ale kliniky si často podávají žádosti na poslední chvíli, až když mají pacienta čekajícího na podání.
Že se postupy pro nasazení inovativních léků do praxe mohou v jednotlivých zařízeních lišit a mohou být i relativně složité, bylo patrné při srovnání praxe v olomoucké nemocnici a v IKEM, kde, podle příspěvku Mgr. Michala Hojného z Ústavní lékárny IKEM dodržování zásad racionální farmakoterapie sleduje Léková komise.
Jako třetí představil praxi ve své nemocnici PharmDr. Petr Horák, z Nemocniční lékárny FN Motol. Problém ceny nových drahých léků se týká všech nemocnic. V Motole vzrostly náklady na léky jen pro nemocnici od roku 2014 do 2023 z 1 264 milionů na 4 842 miliony. Centrové léky a léky na žádanky dle paragrafu 16 představovaly vůči běžným léčivům v roce 2023 poměr 3 905 ku 937 milionům a nůžky mezi téměř stabilní cenou běžných léků a vzrůstajícími náklady na centrové léky se rok od roku rozevírají. Vstup inovativních léků v tak velkém rozsahu vyvolává i další problémy, například posun chronických pacientů do dalších linií léčby nebo příchod nákladné léčby k diagnózám, u kterých dosud žádná léčba neexistovala. Nemocnice se podle Petra Horáka musí připravit na situaci, kdy dojde k vyčerpání rozpočtů na centrové léky. Není možné samozřejmě brzdit rozvoj medicíny, ale musí se zachovat její udržitelnost.
Odpolední panel nesl téma Dostupnost léčivých přípravků – implementace novely ZoL v předvečer účinnosti. O tom, jak novinka dopadla, si už můžete leccos přečíst v tomto čísle, své zkušenosti popsali i účastníci naší ankety. V Jihlavě diskutovali prezident ČLnK Mgr Aleš Krebs, Ph.D., vedoucí oddělení výpadků a nahraditelnosti SÚKL PharmDr. Jakub Velík, Ph.D., vedoucí oddělení eRecept SÚKL Ing. Renata Golasíková a prokurista Apatyka servis s.r.o. Mgr. Jan Šípek. Dnešním pohledem se zdá, že se bohužel naplnila některá neblahá tušení z konce května. Systém to byl pěkně propracovaný, zapomnělo se jen na to, co s těmi, kteří ho nebudou respektovat. Výrobci dál ohlašují výpadek ve chvíli, kdy lék už není, a nikdo je nemá jak donutit k dlouhodobějším zásobám. Zdá se, že systém opět stojí a padá s vírou lékárníků v lepší příští a s jejich snahou shánět za všech okolností svým pacientům, co potřebují.
Ing. Golasíková se ve svém příspěvku zabývala novinkami v systému eRecept a jejich implementací do praxe. Přeshraniční výdej, nedostupnost léčivých přípravků, ePoukaz a zejména řešení limitů doplatků, o nichž, jak všichni víte, je legislativní úprava v procesu. Lékárnám na jednu stranu přidá práci, na stranu druhou bude moci trochu omezit doplatkovou turistiku a marketingové hokynaření s výší doplatků.
Následoval komentář prezidenta ČLnK k legislativní smršti, zejména k zákonu o léčivech a zákonu o zdravotních službách. Došlo i na diskuzi o výdejních boxech a chráněném distribučním kanále. Prezident Aleš Krebs o všem pravidelně píše i do Časopisu českých lékárníků, tak není třeba podrobně představovat.
MUDr. Soňa Fraňková, Ph.D., z Kliniky hepatogastroenterologie IKEM se pak soustředila na Pokroky v léčbě HCV, kam se posunula terapie během posledních let a jaké jsou výhledy do budoucnosti.
PharmDr. Martin Šimíček z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně nás posléze vzal na letošní kongres EAHP a s humorem sobě vlastním představil „Sustainable healthcare – opportunities and strategies“, výzvy, kterým se nevyhnou ani nemocniční farmaceuti. V širokém fóru přítomných se diskutovalo například o zacházení s léčivy, o podmínkách, za jakých by bylo možné lék vrácený do lékárny znovu vydat, jak motivovat výrobce i pacienty k úsporám léčiv nebo zda by pomohla kusová evidence skladových zásob v nemocničních lékárnách.
Pátek dopoledne ovládlo prostor jihlavské konference téma Jak se chovat v krizových situacích. Přiznám se, že když před sebe Jiří Basl z Centra bezpečnostního vzdělávání, školení a výcviku SEDUC vystavil všechny možné propriety (pistole, nůž, mačetu, pepřový a další spreje), které hodlal v následujících dvou hodinách použít, vybavil se mi Pavel Řezníček v roli Smrtibráchy v Tankovém praporu. Stejně jako ve filmu i zde přišla chvíle, kdy jste mohli zaútočit nožem nebo mačetou na instruktora, ale to je asi tak veškerá podobnost. Jiří Basl předvedl perfektní prezentaci s ukázkami videí i vlastních zákroků. Těžko ji zhutnit do několika vět. Videa zobrazovala reálné střety v nemocnicích i jinde. Jiří Basl popisoval i situace známé z médií, včetně například tragické střelby na Filosofické fakultě UK, a nabízel různé pohledy na to, co se dalo nebo nedalo v takových příbězích dělat. „Vy patříte k pomáhajícím profesím a první, co vás napadne, je pomoci napadenému. Někdy je ale lepší utéct, protože nemáte šanci útočníka přemoci, jen se sami stanete zbytečnou obětí,“ dala by se shrnout jedna ze zmiňovaných zásad. Pokud chcete odvrátit život ohrožující útok, nesmíte se bát ublížit, což je větší problém, než se zdá. Musíte umět ublížit, abyste zastavili agresora. Tužku, propisku, pero má většinou každý u sebe. Účinné je vrazit mu tužku do očí. Když nemáte ani to, máte prsty, kterými můžete útočníkovi vydloubnout oči. Nevyhrává nejsilnější, ale nejodhodlanější. Velkou odhodlaností zapůsobila i respondentka naší ankety Zeptali jsme se Veronika Horáková z Motola, která bez váhání nastříkala instruktorovi cvičný pepřový sprej rovnou do očí. I ostatní účastníci konference v nácviku nebezpečných situací uspěli, jak můžete vidět na fotkách na 2. straně tohoto čísla. Jak se chovat v krizových situacích byla prezentace, během které se střídavě smějete a střídavě vás mrazí v zádech. Pokud budete mít někdy šanci pana Jiřího Basla zažít naživo, určitě neváhejte.
Organizace Jarní Jihlavy jako vždy perfektní, účastníci letos u vstupu nedostávali slamáčky, ale povedené plážové tašky v pistáciové barvě, zřejmě jako upozornění, že i pro znavené nemocniční farmaceuty jsou na léto připraveny pláže celého světa. Užijte si je.
Zdeněk Pokorný
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 7-8
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Podpisové archy předány do Parlamentu ČR
- Telegraficky od kulatého stolu s komentářem na téma Proč se bojíme zásilkového výdeje léčiv
- Významná jubilea
- Editorial