#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Jednalo PGEU, výpadky léků v celé Evropě


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 7-8, s. 16-0

Každoroční shromáždění PGEU proběhlo 10. a 11. června 2024 v Amsterodamu. Jednání se za ČLnK zúčastnili Martin Kopecký a Martin Považský. Nejdůležitějším bodem byly volby nové prezidentky PGEU Clare Fitzell z Irska a nové viceprezidentky Claude Hostert-Pfeiffer z Lucemburska.
První den se konalo také pracovní jednání a diskuse nad různými tématy.

Hlavním tématem se staly výpadky léků. Francouzská delegace informovala, že ve Francii je ve výpadku přes 400 léků. Jako příklad uvedli Ventolin a postěžovali si na rozdíl cen tohoto léku mezi Francií a Německem (cena ve Francii je podobná ceně v ČR). Zemí s nízkými cenami léků je Řecko, kde se ukázalo, že dokud mohly řecké úřady uplatnit zákaz vývozu na cca 250 léků, problémy s výpadky se zmenšily. Po ukončení zákazů nastaly opět problémy.

Zajímavé informace zazněly také z oblasti FMD (v Rakousku je na výjimku povoleno vydat lék s alertem v případě nutnosti urgentního výdeje) a úspor v nákladech na léky, kdy v Nizozemí řeší situace u drahých léků, které pacient z různých důvodů nedoužíval tak, že tyto léky se mohou od pacienta převzít a použít u jiného pacienta. Pro zajištění bezpečnosti je takový lék vydáván i s dataloggerem, aby byla monitorována teplota uskladnění v domácnosti „prvního“ pacienta.

Dalším bodem byla diskuse na téma elektronického příbalového letáku. Představitelé PGEU i nadále upozorňují představitele Evropské komise, že lékárny nebudou zdarma tisknout příbalové letáky pacientům, pokud by byly nahrazeny elektronickými příbalovými letáky. Úsměvná je představa některých úředníků, že držitelé registrace budou posílat příbalové letáky do lékárny, aby je lékárníci mohli na požádání pacientům rozdávat.

Pokud se zajímáte o rozvoj služeb v lékárnách, stojí za přečtení projekt Pharmacy First z Velké Británie (1url.cz/M1QZC). Jde o zařazení lékáren do systému primární péče, formalizaci poskytovaných služeb a jejich zaplacení lékárně, a to nejen u screeningových programů, ale již také v rámci diagnostiky a léčby některých akutních onemocnění. Novinkou v Estonsku je také pilotní screeningový program pro záchyt rakoviny děložního čípku pomocí selftestů v lékárnách.

V průběhu jednání zazněla z mnoha zemí obava ze zavedení ­
on-line výdeje léků na recept, zejména pokud by došlo k rozvolnění regulace lékárenství a k usnadnění vstupu velkých korporací do odvětví.

Druhý den proběhla společná konference evropských organizací lékárníků a lékařů – CPME (Standing Committee of European Doctors) and PGEU Joint Event s názvem Shortages of medicines, medical devices and healthcare professionals (Nedostatek léků, zdravotnických prostředků a zdravotníků).

Diskuse na téma nedostatku léků se odehrála za účasti ředitelky EMA (Evropská léková agentura) – Emer Cooke.

Celá Evropa řeší problémy s dostupností léků. U léčivých přípravků zařazených na seznam kritických léků byl dosud třikrát využit solidární systém výměny mezi zeměmi. Celou debatou se prolínala potřeba zajistit u kritických léčivých přípravků výrobu účinných látek (alespoň 1 výrobce) i léčivých přípravků (alespoň 3 výrobci) na území EU.

Ukazuje se, že jednou z příčin nedostatku léků jsou i výběrová řízení. Pokud se do něj výrobce přihlásí a prohraje, ztratí na určitou dobu odbyt a léčivý přípravek přestane vyrábět. Tím dochází k postupnému úbytku výrobců těchto přípravků. Navíc, vzhledem k velmi nízkým cenám generik, jsou rostoucí požadavky EU na řešení výpadků pro výrobce finančně neudržitelné. Ve Slovinsku se snaží výpadky omezit pomocí bonusů pro výrobce, který nemá výpadky.

S problémem pozdního hlášení výpadků držiteli registrace se v ČR potýkáme již dlouho. Podle ředitelky EMA je to problém celoevropský, nejsme v tom tedy sami. V diskusi kolegové lékárníci upozornili i na to, že není důležité jen včasné hlášení výpadku, ale v lékárně potřebujeme také vědět, kdy výpadek skončí a kdy lék bude dostupný zpět na trhu.

Velká pozornost byla věnována problematice hromadění léků v některých zemích na základě národní legislativy. Například povinnost držet šestiměsíční zásoby léků na území Německa může znamenat problém pro deset středně velkých a malých zemí z regionu střední Evropy.

V druhém bloku byla diskutována problematika nedostupnosti zdravotnických prostředků, což je téma sice trochu upozaděné, ale stejně důležité jako nedostupnost léků.

Třetí blok moderoval PharmDr. Petr Horák a byl věnován nedostatku pracovníků ve zdravotnictví. Zatímco nedostatkem léků se zabývá mnoho evropských organizací a mění se legislativa, o nedostatku zdravotníků se spíš jen mluví, ale v podstatě neexistuje ani žádný nástin řešení. Při tom nejde jen o to, jak získat nové zdravotníky, ale problémem je i udržení současných. Jedním z navrhovaných řešení byl přesun kompetencí v rámci zdravotnických povolání, ale i na evropské úrovni se v diskusi ukázalo, že lékaři nechtějí přesun některých svých kompetencí na další zdravotníky a lpí na současném stavu.

MKO, MPO


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 7-8

2024 Číslo 7-8
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Důležitost adherence při depresivním onemocnění
nový kurz
Autoři: MUDr. Eliška Bartečková, Ph.D.

Koncepce osteologické péče pro gynekology a praktické lékaře
Autoři: MUDr. František Šenk

Sekvenční léčba schizofrenie
Autoři: MUDr. Jana Hořínková, Ph.D.

Hypertenze a hypercholesterolémie – synergický efekt léčby
Autoři: prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.

Multidisciplinární zkušenosti u pacientů s diabetem
Autoři: Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., prof. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc., prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc.

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#