Význam užívání šatavari pro ženy v menopauze
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 11, s. 35
Šatavari (Shatavari, Chřest hroznovitý, Asparagus racemosus) z čeledi chřestovité (Asparagaceae) je tradiční indickou ájurvédskou medicínou, která je v současnosti běžně dostupná v podobě kapslí, prášku či tinktury také u nás. Hlavními aktivními složkami šatavari jsou steroidní saponiny, jako je shatavarin I–VIII. Další bioaktivní metabolity jsou frukto-oligosacharidy, polysacharidy, asparosidy, sapogeniny, racemosol, isoflavony, glykosidy, slizy a mastné kyseliny. V kořenech lze nalézt pryskyřice, asparagin, silice, tyrosin, arginin, flavonoidy (kaempferol, glykosidy kvercetinu, hyperosidu a rutinu) tanin, vitamíny (A, B1, B2, C, E), minerální látky (hořčík, fosfor, vápník, měď, zinek, železo) a kyselinu listovou.
Použití šatavari je popsáno v britském a indickém lékopisu, v ájurvédě, unani a siddha. V ájurvédě jsou kořeny šatavari používány pro širokou škálu obtíží, jako například pro podporu plodnosti, zvládání stresu, hormonální modulaci u žen a mužů, galaktagogum, spasmolytikum, diuretikum, afrodiziakum, nervové tonikum, ke zmírnění příznaků Alzheimerovy choroby, léčbě amnézie, žaludečního vředu, rakoviny jater, nadměrného horka, chronických horeček, poruchy ledvin a epilepsie. V unani se kořeny používají k léčbě poruch ledvin a jater. Některé farmakologické účinky šatavari jsou prokázány vědeckými experimenty. Významná antioxidační aktivita látek obsažených v kořenu šatavari byla prokázána in vitro pomocí DPPH testů, hydroxylovým radikálem, superoxidovým radikálem a peroxidem vodíku. V metanolovém extraktu kořene bylo stanoveno významné množství fenolických látek. U shatavarosidu A byl prokázán protizánětlivý účinek a u shatavarosidu B schopnost zvyšovat fagocytózu a fagocytární index. Ethanolový extrakt listů šatavari vykazoval u potkanů výrazný protizánětlivý účinek, při dávce 600 mg/kg výrazně zmírnil edém tlapky vyvolaný karagenanem. Několik studií poukázalo na imunostimulační účinek šatavari. Bylo zjištěno, že šatavari upreguluje Th1 (IL-2, IFN-g) a Th2 (IL-4) cytokinů, které aktivují buněčnou a humorální imunitní odpověď spolu se supresí prozánětlivých cytokinů (IL-6 a TNF). Adaptogenní účinek potvrdil experiment, při kterém vodný extrakt z celé rostliny šatavari podávaný orálně zvířatům, která byla vystavena biologickému, fyzikálnímu a chemickému stresu, vykazoval pozitivní odezvu.
Pro mírnění symptomů menopauzy je důležitá především fytoestrogenní aktivita šatavari. Několik studií provedených na více buněčných liniích ukázalo, že šatavari obsahuje fytoestrogeny (shatavarin IV, rutin), které vykazují antiproliferativní aktivitu účinnou vazbou na cílený estrogenový receptor. Studie se samicemi potkanů prokázala, že šatavari obsahuje fytoestrogeny, které plní svou funkci přímou vazbou na estrogenový receptor, aniž by došlo ke zvýšení endogenní hladiny estrogenu. V jiné studii mělo orální podávání alkoholového extraktu šatavari březím potkaním samičkám estrogenní účinek na mléčné žlázy a pohlavní orgány.
V placebem kontrolované randomizované jednoduše zaslepené studii byla studována účinnost šatavari v kombinaci s lékořicí na menopauzální syndrom u žen ve věku 40 až 60 let. V testované skupině byly orálně podávány dvakrát denně po dobu osmi týdnů 3 gramy prášku obsahujícího lékořici a šatavari a v kontrolní skupině 3 gramy pražené pšeničné mouky. Pacientky v testované skupině udávaly méně návalů horka a nočního pocení během 24 hodin, nižší úzkost a nespavost. V osmitýdenní, multicentrické, intervenční, prospektivní, randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované, paralelní klinické studii se 70 ženami ve věku 40 až 65 let, které pociťovaly symptomy menopauzy, jako jsou návaly horka, noční pocení, úzkost, únava, deprese, nespavost a změny nálad, byla podávána dvakrát denně po dobu 60 dnů jedna 250 mg kapsle obsahující buď extrakt z kořene šatavari nebo placebo. Výsledky studie ukázaly pozitivní a významný účinek aktivní testované složky oproti placebu, pokud jde o snížení návalů horka, nočního pocení, nespavosti, úzkosti, nervozity, vaginální suchosti a ztráty libida. V testované skupině nebyly zaznamenány žádné významné nežádoucí účinky.
Nedostatek estrogenu u postmenopauzálních žen může vést k sarkopenii a osteoporóze. V randomizované, dvojitě zaslepené studii s 20 ženami v postmenopauze (68,5 ± 6 let) užívala po dobu 6 týdnů jedna skupina 1 000 mg šatavari denně a druhá placebo. Síla úchopu ruky a extenzoru kolena byla měřena na začátku a po 6 týdnech. Ve skupině užívající šatavari došlo ke zlepšení síly úchopu a bylo prokázáno zlepšení kontraktilní funkce myozinu. Ale parametry, jako je síla extenzoru kolena a plazmatické markery kostního obratu zůstaly nezměněny.
Tradiční použití a fytoestrogenní účinky šatavari naznačují jeho potenciální účinnost při zvládání nepříjemných symptomů menopauzy. Toxikologické studie provedené na zvířatech ukazují na bezpečnost dlouhodobého podávání. Významné nežádoucí účinky nebyly zaznamenány ani při klinických studiích. V současné době je bohužel tato rostlina ve svém přirozeném prostředí velmi ohrožena vlivem destruktivní sklizně, ničení stanovišť a odlesňování. Další nevýhodou je, že se jedná o velmi rychle se kazící komoditu, která vyžaduje správné zacházení, konzervaci a skladování, jinak dochází k velkým ztrátám.
Její doprava na velké vzdálenosti je velmi problematická. Obrovský léčivý potenciál šatavari bude tedy pravděpodobně možné využít v moderní farmakologii, až se podaří získávání aktivních látek pomocí buněčných kultur převést z experimentálních podmínek do výrobní praxe.
Mgr. Věra Klimešová
Laboratoře aplikovaného výzkumu a vývoje
společnosti Fytopharma
Zdroj: www.fytoinstitute.eu
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 11
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Molekula měsíce: Xanomelin + trospium chlorid
- Největší změna v doplatcích za 15 let
- Fakultní pětapadesátiny
- Čaje z „farmačky“