Nové nebo méně známé léčivé rostliny: Hemigraphis colorata L.
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 11, s. 30
Hemigraphis colorata L.
– kvěcha barevná,
(Acanthaceae – paznehtníkovité)
Vytrvalá bylina, dorůstající do výšky 40 cm. Rozšířena je v tropech Asie, původní pravděpodobně v Malajsii. Pro dekorativní listy a nenáročnost při pěstování je doporučována i v ČR do terárií. Nejedná se ale o vodní rostlinu, proto v akváriích přežívá jen několik měsíců.
Synonyma: Strobilanthes alternata
Obecný název: Murivooti (malaj.), Purple Waffle (angl.)
Sbíraná část: folium, herba, radix
Droga: Hemigraphidis folium
Obsahové látky: byly analyzovány převážně skupinově, v listu polyfenoly včetně flavonoidů, třísloviny, vyšší obsah draslíku a nízká koncentrace sodíku, steroly desmosterol, kampesterol, stigmasterol, γ – sitosterol, dále deriváty kyseliny oktadekatrienové, v silici fenylpropan eugenol a m-eugenol (3-allyl-6-methoxyfenol), ve stonku zjištěny saponiny a třísloviny, v kořeni polyfenoly, včetně flavonoidů a alkaloidy. V celé rostlině kumarinové deriváty.
Účinky a použití: v tradiční medicíně je šťáva z listu vlévána na otevřené rány s cílem zastavit krvácení, list se aplikuje při kožních zánětech a proti vráskám, při diabetu, bolestech břicha různého původu a zánětech v dutině ústní (glossitis, stomatitis). Celé listy se konzumují při žlučových kamenech, poruchách menstruace, problémech s hemoroidy, krvavých úplavicích, jako diuretikum a antikoncipiens.
Odborné studie. Celá řada tradičních aplikací byla zdůvodněna při studiích. V testech s 2,2-difenyl-1-pikrylhydrazylem (DPPH) vykazovaly polyfenoly, včetně flavonoidů, antioxidační účinky a schopnost zhášet volné radikály. O fenolových sloučeninách je známo, že jsou dobrými donory vodíku, proto patří mezi silné antioxidanty. Flavonoidy mají současně i antialergické, antimikrobiální, ale i protirakovinné účinky. Na antiseptických účincích listu se podílí deriváty kyseliny oktadekatrienové, dále eugenol a m-eugenol, navíc u m-eugenolu jsou sledovány i protirakovinné aktivity. Při studiích na potkanech byly prokázány antidiabetické účinky γ – sitosterolu, který je stereoizomerem běžného β-sitosterolu. Současně byla ale in vitro zjištěna jeho cytotoxicita u lidských buněk. Po dalších testech na potkanech krmených glukosou dali autoři antidiabetické účinky extraktů do souvislosti s přítomností steroidních látek a kumarinoidů. Zajímavý byl výzkum inhibice prasečí pankreatické elastázy alkoholovými extrakty z rostliny. Protože aktivita elastázy způsobuje štěpení elastinu, dochází k zhoršení elasticity kůže a plic. Její inhibicí se proto omezuje stárnutí tkání, včetně vzniku vrásek. Při studiích byly opakovaně prokázány protizánětlivé účinky extraktů, které jsou odůvodňovány přítomností polyfenolů, což zahrnuje flavonoidy i třísloviny obou typů. Během ověřování tradiční aplikace pasty z listů k urychlení hojení ran bylo konstatováno, že je výsledek srovnatelný s použitím jodpovidonu. Extrakty z nadzemních částí v různých rozpouštědlech vykazovaly účinnost proti vybraným druhům bakterií: Bacillus cereus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae a Salmonella typhi.
Dávkování: 3x 1 list žvýkat při krvácivých hemoroidech.
Nežádoucí účinky a kontraindikace: pro nedostatek informací neužívat během těhotenství a laktace, nepodávat malým dětem.
Interakce: perorální antidiabetika
Hlavní zdroje: AISLP; botanika.wendys.cz, Chemical Book,
Dostál, J.: Nová květena ČSSR, Academia, Praha 1989; Drugs.com; European Medicines Agency; Google Scholar; Hagers Handbuch der Drogen und Arzneistoffe; Jellin, J. M. et al.:
Natural medicines comprehensive database, vyd. 4, Stockton 2002; Liber Herbarum Minor; Medline; Plants for a future;
PubChem Compound; World Flora Online; Toxnet.
PharmDr. Miloš Potužák
Obrázek: Vinayaraj (Wikipedia), Vzorce: autor
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 11
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Molekula měsíce: Xanomelin + trospium chlorid
- Největší změna v doplatcích za 15 let
- Fakultní pětapadesátiny
- Čaje z „farmačky“