#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Podzim ve znamení okresních shromáždění


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 9, s. 4

V září začíná školní rok a končí teplé letní dny. Zároveň se jedná o měsíc, kdy se koná velké množství různých konferencí, kongresů a pokračují jednání, přerušená prázdninami a dovolenou.

PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.,
viceprezident ČLnK

 

Velká část letního čísla Časopisu českých lékárníků byla věnována červnovému kulatému stolu, který se na téma zásilkového výdeje léků na recept konal v Poslanecké sněmovně. Téma se bude zcela jistě objevovat i v budoucnu. Jsme připraveni a naše odborné argumenty zazněly právě v průběhu kulatého stolu. Ačkoliv se zdálo, že bude do konce volebního období dostatek času připravit řešení, které uspokojí potřeby pacientů a zároveň umožní zachovat síť kamenných lékáren, všechny překvapila aktivita Jihočeského kraje. Jím iniciované otevření zákona o léčivech a následné projednávání v Poslanecké sněmovně by mohlo vést k velmi kreativní tvorbě různých pozměňovacích návrhů k tomuto zákonu.

O prázdninách proto řešil prezident Aleš Krebs problematiku spojenou se zákonodárnou inciativou zastupitelstva Jihočeského kraje. Výsledkem jeho osobních jednání s hejtmanem Kubou a s představiteli Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je Stanovisko Ministerstva zdravotnictví k výkladu vyhlášky č. 92/2012 Sb., o požadavcích na mini­mální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontakt­ních pracovišť domácí péče. Ministerstvo upřesnilo, že při zřizování odloučeného oddělení pro výdej léčivých přípravků a zdravotnických prostředků (OOVL) vyhláška nestanoví limit pro počet takových oddělení zřizovaných jednou lékárnou. Na základě ministerského výkladu SÚKL informoval o změně vlastní rozhodovací praxe při vydávání stanovisek k technickému a věcnému vybavení lékáren zřizujících OOVL.

V návaznosti na výše uvedené si poskytovatelé zdravotních služeb lékárenské péče mohou zřídit jako součást lékárny i více než jedno OOVL. Nemění se ostatní požadavky stanovené vyhláškou, zejména podmínka zřízení OOVL pouze v obci nebo v městské části, kde není poskytována lékárenská péče a kde je zdravotnické zařízení poskytující ambulantní zdravotní služby. Celý text stanoviska je dostupný na 1url.cz/71phi a zvolené řešení by mělo uspokojit potřeby, které Jihočeský kraj deklaroval při přípravě změny zákona. Zda bude zákon o léčivech stažen z projednávání sněmovnou, se dozvíme v následujících dnech.

Před nadcházejícím sjezdem delegátů se budou v průběhu září a října konat okresní shromáždění lékárníků. Na nich se může každý člen Komory dozvědět novinky a informace, které měli k dispozici předsedové OSL na podzimní poradě v Praze. Vzhledem k tomu, že se o některých z nich bude hlasovat na listopadovém sjezdu, dovoluji si vás vyzvat k účasti na jednotlivých okresních shromáždění.

Velkým tématem k projednávání budou změny řádů související s možností uplatnění členů Komory ve zdravotnických povoláních, která, jako například klinická farmacie, nesouvisejí pouze s prací v lékárně. Obecně se jedná o změny, které by měly řešit znění zákona o komorách, který je postaven na lékárnících, lékárnách a lékárenské praxi, a současně se zajištěním povinného členství, práv a povinností i v ostatních oborech farmaceutické péče. Tyto změny se propisují do většiny řádů ČLnK. Návrhy změn řádů se představenstvo Komory zabývalo na svém červnovém i červencovém jednání a více informací si můžete přečíst na webu Komory v zápisech z jednání.

Druhé téma, které bude vyžadovat zodpovědné rozhodnutí delegátů Sjezdu, souvisí s projektem dostavby sídla ČLnK v Rozárčině ulici v Praze. Sjezd již v minulosti rozhodl o možnosti koupě nového sídla po České lékařské komoře. Realizace ale neproběhla, protože ČLK obdržela vyšší cenovou nabídku, než byl limit schválený Sjezdem. Velikost současného sídla je tak stále na hraně nebo často i za hranou použitelnosti pro potřeby jednání orgánů Komory. Problematický je také počet a velikost kancelářských místností.

Z tohoto důvodu byl „oprášen“ a upraven projekt dostavby, který byl připraven před zhruba osmi lety a který spočívá v dostavbě nové zasedací místnosti se zázemím, kanceláří a přípravou na budoucí využívání fotovoltaiky na pozemku za stávající budovou. Nová zasedací místnost bude využitelná i pro pořádání vzdělávacích akcí a na rozdíl od současnosti bude mít samostatný vchod a pořádání těchto akcí nebude narušovat provoz sekretariátu. Zároveň dojde k drobným stavebním úpravám ve stávajícím sídle (příčky, kanceláře, archiv). Základní parametry stavby byly představeny předsedům OSL a s blížícím se Sjezdem budou postupně doplňovány informace o cenových nabídkách a financování, aby byly v době Sjezdu co nejaktuálnější.

Nejenom české lékárenství, i další obory, v nichž pracují členové Komory, se potýkají s různými problémy a další směřování činnosti Komory může určit usnesení schválené Sjezdem. Diskutujte proto na okresních shromážděních nejen o výše zmíněných tématech, ale také o všem ostatním, co vás trápí. Zvolte takové delegáty, kteří budou ochotní na Sjezdu tyto problémy přednést.


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
nový kurz
Autoři: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby AML a MDS nízkého rizika
Autoři: MUDr. Natália Podstavková

Možnosti léčby časné imunitní trombocytopenie (ITP) u dospělých pacientů
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#