Co určitě stojí za přečtení
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 9, s. 31
Pavlíčková, E.: Farmakologická léčba hyperpigmentace
Dermatologie pro praxi č. 2/2024
Kožní pigmentace vlivem slunečního záření závisí na syntéze a ukládání melaninu vytvářeného melanocyty v epidermis. Jejich aktivita je hlavním faktorem ovlivňujícím rozmanitost kožní pigmentace. Epidermální melaninovou jednotku tvoří jeden melanocyt dendritické struktury v kontaktu s přibližně 36 keratinocyty. Dermální hyperpigmentace se nazývá melasma. Její terapie je komplikovaná vzhledem ke komplikované etiologii. Dříve se k terapii používala lokální léčba, která nebránila recidivě nemoci. Celková terapie zahrnuje inhibici cest syntézy melaninu, pokles přenosu melanozomů z melanocytů do keratinocytů a podpora cest eliminace melaninu.
Používá se vitamin C doplněný o pyknogenol (z kůry borovice Pinus pinaster), přičemž bylo prokázáno, že v kombinaci s tyrozinem je biologická dostupnost podaného vitaminu C zvýšena 20x.
Nikotinamid a sójové přípravky brání interakci mezi melano- a keratinocyty.
Zajímavé je i topické použití metforminu, který při lokálním podání na kůži snižuje hladinu cAMP a tím i obsah melaninu v melanocytech a inhibuje další cesty syntézy.
Klinicky se zkoušela i lokální aplikace omeprazolu, který může rovněž inhibovat tvorbu pigmentu a blokuje vychytávání mědi tyrozinkinázou.
Dále se používá tzv. chemický peeling pomocí alfa a beta hydroxykyselin (glykolová, salicylová, pyrohroznová, mléčná, mandlová, azelaová). Další dnes používanou látkou je kyselina kojová, která je inhibitorem tyrozinkinázy přes chelataci mědi. Dále je to kyselina retinová, která se k peelingu používá ve vyšších koncentracích než v léčbě akné.
Müllerová, A.: S osimertinibem na půlmaraton
Farmakoterapie č. 3/2024
Zajímavá kazuistika 72letého pacienta s detekovanou mutací genu EGFR ve stadiu IIIA po kompletní resekci nemalobuněčného karcinomu plic. Díky úhradě osimertinibu se u něj snížilo riziko recidivy a zvýšilo celkové přežití. Pacient je bývalý kuřák, sportovec, léčí se s hypertenzí a astma bronchiale. Při preventivní prohlídce měl nález na skiagramu plic. Na PET/CT byl prokázán adenokarcinom plic. Byl odoperován a byla nasazena kombinovaná chemoterapie platinou s vinorelbinem (3 cykly) s pokračovací adjuvantní terapií osimertinibem. Léčba probíhá dosud a pacient ji toleruje bez potíží. Opět sportuje a chystá se na olomoucký půlmaraton.
Osimertinib (Tagrisso®) se dnes běžně používá k léčbě nemalobuněčného karcinomu plic v metastatickém stadiu. Nejnovější indikací osimertinibu je adjuvantní terapie u pacientů po úplné resekci plicního nádoru. Po třech letech od operace bylo podle studie ADAURA 70 % pacientů v léčené skupině bez recidivy oproti větvi s placebem. Důležité je nasadit léčbu hned po operaci, a ne až při recidivě.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Molekula měsíce: Ensifentrine
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Doplatky, poplatky a úhrady v rakouské lékárně
- Významná jubilea