Olomoucké a praktické lékárenství
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 5, s. 24-0
18. kongres Praktického lékárenství se konal ve dnech 19.–20. 4. 2024 v prostředí hotelu Clarion Congress Hotel v Olomouci. Strategická poloha hotelu u vlakového nádraží Olomouc zbavila účastníky kongresu větších starostí s cestou na něj a zpět. Největší díky a obdiv za konferenci patří doktoru Pavlu Grodzovi, jejímu prezidentovi, který je duší a organizátorem celé akce.
První páteční blok zahájil doc. MUDr. Urbánek, Ph.D., který jako jediný přednášel na dálku ze záznamu, to ale neubralo na kvalitě sdělení o ovlivnění S1P receptoru azanimodem. Azanimod se osvědčil v terapii relabující-remitentní formy roztroušené sklerózy a ulcerózní kolitidy. Jeho mechanismus účinku spočívá ve snížení migrace lymfocytů do místa zánětu CNS a střev. Tím se normalizuje imunitní odpověď.
Následovala přednáška MUDr. Orsága, Ph.D. o využití finerenonu u pacientů s DM a chronickým onemocněním ledvin. Finerenon je selektivní nesteroidní antagonista mineralokortikoidních receptorů (Kerendia). Jeví se do budoucna jako lepší a bezpečnější varianta v léčbě kardiorenálních onemocnění ve srovnání se steroidními antagonisty.
Do třetice jsme si s MUDr. Jakubem Vaňkem zopakovali architekturu spánku a léčbu nespavosti. Benzodiazepiny představují špatný způsob, jak řešit problém s nespavostí. Návykovost a nadužívání není stav, který je žádoucí. Podceňované dodržování správné spánkové hygieny a terapie přírodními přípravky na bázi kozlíku, chmele a levandule často stačí k vyřešení potíží s usnutím. Lékárna může být místo, které trpělivou edukací pacientů–nespavců může počet jejich návštěv u lékaře značně omezit. Kromě zmíněných fytofarmak mají v léčbě nespavosti své místo agonisté melatoninových receptorů. Kromě melatoninu by se měl objevit tasimelteon (Hetlioz). Novinkou je použití duálních antagonistů orexinových receptorů – suvorexant, lemborexant a i v ČR už registrovaný daridorexant (Quviviq).
Geniální plán byl zařadit před obědem, kdy už aktivita všech v sále klesala, přednášku Dr. Maršíka. Jeho věcné a vtipné komentáře k novinkám v legislativě, zejména pak doporučení k objednávání léčiv, u kterých se objeví příznak LPOD (léčivé přípravky s omezenou dostupností), probraly myslím každého.
Odpoledne přišel blok na téma rezonující s pocitem plnosti po dobrém obědě – léčba obezity. Tři přednášející (MUDr. Pichlerová, Ph.D., MUDr. Šrámková a PhDr. Hlavatá, Ph.D.) nastínily současné možnosti terapie obezity. Obezita je onemocnění, jehož léčba je celoživotní a pro úspěch musí být pacient motivován ke změně životního stylu. Kombinují se konzervativní postupy nutriční a pohybové, spolu s psychologickými přístupy, doplněné o farmakoterapii a bariatricko-metabolické operace. Z moderních antiobezitik vévodí ta na bázi GLP-1 analog, zejména injekční liraglutid (Saxenda), orální semaglutid (Wegovy). Kombinace naltrexonu s bupropionem (Mysimba). První duální agonista intestinálních hormonů tirzepatid (Mounjaro) a trojitý inkretinový agonista retatrutid. Několik dalších látek je ve stadiu studií nebo schvalování. Mohlo by se zdát, že bariatrie bude moderními preparáty vytlačena. Ale stále se jedná o nejúčinnější léčebnou metodu obezity, zejména u pacientů s vyšším stupněm obezity a s DM (V 80 % případů DM zmizí). Dozvěděli jsme se, že není hlad jako hlad a že pokud na nás útočí ten emoční, je potřeba identifikovat spouštěč, přerušit jeho spojku k podávání jídla a místo krmení si najít jinou útěchu. Hodnota BMI 25 (a výše) je ta hraniční, při které už bychom měli začít měnit svůj životní styl a stravovací návyky k lepšímu.
Poté přišla ke slovu adiktologie. Co víme o závislostech a lécích se závislostním potenciálem? 15 % populace ČR užívá psychotropní léčiva. Je třeba zdůraznit, že většina těchto lidí je získává legálně na lékařský předpis. Dvě přednášející (PharmDr. Tašková a MUDr. Šantrůčková) přivezly svoje zkušenosti z Psychiatrické nemocnice Bohnice (6 600 příjmů za rok, 1 000 lůžek), třetím přednášejícím byl klinický farmaceut pracující v oboru adiktologie (Mgr. PharmDr. Oktábec, Ph.D. et Ph.D.). Svými sděleními se dobře doplňovali, dozvěděli jsme se z tohoto oboru hodně zajímavostí. Doporučují mrknout na stránky:
www.pijsrozumem.cz a www.drogy-info.cz.
Jako vždy na kongresu Praktického lékárenství přichystali pořadatelé nějaké poodstoupení z hlavního farmaceutického programu, prohlídku zajímavého regionálního místa nebo setkání s inspirativní osobou nelékárníkem. Tentokrát to byla beseda s RNDr. Dinou Štěrbovou, horolezkyní a humanitární pracovnicí, která získala řadu ocenění a vyznamenání včetně toho do pákistánského prezidenta. Jako horolezkyně má za sebou řadu výstupů, a to ještě v době, kdy žena–horolezkyně vzbuzovala především lehce ironizující úsměv. Účastnila se expedic jako Pamír – Pik Lenina 1976 a je držitelkou řady dobových rekordů v ženských výstupech, zdolala dvě osmitisícovky a pokoušela se i o Mount Everest. O těchto horolezeckých zážitcích vyprávěla v Olomouci a posluchači ani nedutali. Zejména, když výstupy doprovázely tragické okolnosti. V druhé části besedy se věnovala unikátnímu humanitárnímu projektu v odlehlé oblasti pakistánské provincie Gilgit-Baltistán. V extrémních podmínkách vysokohorských himalájských vesnic postavili, moderně vybavili a od roku 2007 provozují horskou nemocnici. Opravili přístupovou cestu, zřídili záchranou službu v podobě dvou terénních vozidel a snaží se celý projekt, po všech stránkách v tvrdých podmínkách, především udržet při životě. Nejsložitější je asi práce s „lidským faktorem“, který je třeba povzbuzovat i častou osobní přítomností. Tak se Dina Štěrbová právě chystá zase Pákistán a Czech Hospital, jak se projekt oficiálně jmenuje, navštívit a řešit vzniklé problémy na místě. Beseda skvělá, setkání s člověkem, který se nebál jít v životě vlastní cestou i za cenu neúspěchu a podceňování, bylo velmi inspirativní. Velký potlesk na závěr si Dina Štěrbová zasloužila, stejně jako pořadatelé za originální zpestření programu.
Sobotní ráno patřilo třem přednášejícím z katedry farmakognozie a farmaceutické botaniky FaF HK. Pro praxi pěkně připravená se mi zdála přednáška doc. PharmDr. Chlebka, Ph.D., s názvem Neočekávané projevy toxicity: látky kontaminující u léčivých rostlin, sinic, řas a hub a v doplňcích stravy. Přednáška byla doplněna fotografiemi kontaminovaných a kontaminujících rostlin, záběry mikroskopického vzorku sinic, řas nebo hub z přípravku. Příběhy z praxe, co vše se může vyskytnout v čajové směsi nebo v doplňku stravy, jsou tím smutnější, že jde buď o výsledek namátkové kontroly, a nebo jde o případ, kdy došlo vlivem kontaminace k poškození zdraví pacienta. Nevyhneme se vtíravé otázce: jaká je skutečná kvalita doplňků stravy a kdo za ni odpovídá? Nebo jinak: Proč za ni zatím nikdo neodpovídá?!
Přitažlivým tématem konference byla První pomoc pro farmaceuty. Naše pozvání přijali pracovníci ZZS Jihomoravského kraje – MUDr. Jiráčková, MUDr. Mezulianik a MUDr. Oborská a představili nám profese, které se uplatní u ZZS, jaké je spektrum jejich práce, pochlubili se dopravními prostředky ZZS a jejich vybaveností. S pýchou zmínili existenci relativně nového samostatného zákona o zdravotních službách. Zopakovali nám postupy záchrany života. Zdůraznili důležitost připravenosti všech lidí poskytnout první pomoc. Nebát se, resuscitovat! S resuscitací je to jako se sexem, lepší špatná, než žádná. Každý by si měl zjistit a uvědomit, kde jsou v jeho okolí veřejně dostupné AED přístroje. Pokud si chceme rozšířit obzory, máme se podívat na videa, jsou edukativní a některá vážně nápaditá: www.aedjmk.info/videa.
Závěrečný blok byl věnován pokrokům ve farmacii. Doc. Ing. Rádl, CSc., nás seznámil s příběhy léčiv, jejichž vývoj započal na Hané. Krásné vyprávění z historie syntézy některých léčiv. V roce 2023 mu vyšla kniha Příběhy spojené s objevy nových léčiv. Další přednášející, PharmDr. Urbánková Rathouská z Pracovní skupiny imunologie a mikrobiologie Katedry biologických a lékařských věd FaF UK HK seznámila účastníky s principy přecitlivělosti na léky, jaké jsou rizikové faktory lékových alergií a které skupiny léčiv mohou být častějšími alergeny. Spolu s PharmDr. Jílkem vydala letos knihu Imunofarmakologie. V poslední přednášce jsme se dozvěděli něco bližšího o vývoji léčiv s pomocí počítačové simulace (PharmDr. Zitko, Ph.D.). Konkrétně skupinu antituberkulotik by bylo dobré rozšířit, rezistence na tyto léky vzrůstá. Proto jsou snahy přijít s obměnami účinné molekuly. Počítačová simulace na základě molekulové mechaniky umožňuje zúžit výběr molekul vhodných k bližšímu testování.
Pořadatel kongresu, firma Solen, slavila 25 let zkušeností se vzděláváním pracovníků ve zdravotnictví. Novou informací pro mě bylo, že časopis Farmacie pro praxi a Česká a slovenská farmacie se od Nového roku spojil pod pouze jediný recenzovaný časopis Česká a slovenská farmacie. K lepšímu se změnil jeho formát, více se orientuje na potřeby praxe. Vychází čtvrtletně. Navíc každé číslo obsahuje autodidaktický test, po jehož správném vyplnění má předplatitel nárok na čtyři body do kontinuálního vzdělávání ČLnK. Otázky vychází z informací z článků aktuálního čísla, což mi přijde jako pěkná možnost ověřit nově nabyté znalosti a při pravidelném testování si ročně zajistit 16 bodů do „kontinuálu“.
Pokud by vás témata 18. kongresu zajímala, bude pravděpodobně znovu možnost shlédnout za úplatu (i se ziskem bodů do celoživotního vzdělávání) záznam celého kongresu. Skvělou atmosféru účasti sice nezažijete, ale dozvíte se spoustu zajímavých informací v teple domova. Určitě stojí za to tuhle akci nevynechat, ve spektru nabídek vzdělávání patří k těm lepším!
Na podzim, dne 1. 11. 2024, bude v Praze 2. kongres Farmacie pro praxi. Tento bude veden společně s lékařským kongresem Medicíny pro praxi, ve snaze představit společná témata a zlepšit vzájemnou spolupráci lékárníků a lékařů.
PharmDr. Jana Barochová
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Studentská soutěž Magistraliter aneb jak digoxin zabíjel
- Olomoucké a praktické lékárenství
- Kosmetické změny systém nezachrání
- Nechceme úlevy, jen rovné podmínky