Molekula měsíce: Aprocitentan
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 5, s. 35-0
IUPAC: 5-(4-Bromophenyl)-4-[2-(5-bromopyrimidin-2-yl)oxyethoxy]-6-(sulfamoylamino)pyrimidine
Sumární vzorec: C16H14Br2N6O4S
Molekulová hmotnost: 546,19 g/mol
ATC kod: C02KN01
Aprocitentan (dále Apr) je nové antihypertensivum. Mechanismem jeho účinku je agonismus na obou typech endotelinových receptorů A i B. Inhibuje protein endotelin -1, který se váže na oba tyto typy receptorů. Apr tak snižuje vazokonstrikci, buněčnou proliferaci, fibrózu a zánět. Je metabolitem dosud v léčbě plicní hypertenze používaného léčiva macitentan (Opsumit® tbl.). Indikován je u rezistentní hypertenze. Přípravek Tryvio®byl schválen FDA v březnu letošního roku v léčbě špatně kontrolované hypertenze u dospělých pacientů. Vyvinut byl švýcarskou firmou Idorsia, která je součástí koncernu Johnson and Johnson. V dubnu (25. 4.) letošního roku byl rovněž schválen EMA jako přípravek Jeraygo® 12,5 a 25 mg tbl. Podává se 1x denně ve stejnou dobu nezávisle na jídle a tablety se nesmí kousat ani drtit. Z nežádoucích účinků se vyskytují nejčastěji: hepatotoxicita a jaterní selhání, otoky (retence tekutin), anémie snížením hladiny hemoglobinu, snížený počet spermií. Dále nauzea a zvracení, tmavá moč, snížená chuť k jídlu, horečka a bolest v podbřišku. Apr je kontraindikován v graviditě a při kojení. Přednostně je metabolizován N-glukosidací a neenzymatickou hydrolýzou.
CO URČITĚ STOJÍ ZA PŘEČTENÍ...
Husa, P., Snopková, S., Husa, P. ml: Co je nového v infektologii?
Vnitřní lékařství č. 2/2024
Infekční choroby představují i ve 21. století závažný zdravotnický problém. Zde jsou diskutovány nové léčebné možnosti u infekcí virem HIV, virových hepatitid D a E a alveolární echinokokózy (tasemnice s konečným hostitelem liškou), kterou se člověk nakazí pozřením zbytku trusu lišek na povrchu lesních plodů, hub, medvědího česneku. Klinicky se projevuje podobně jako maligní nádor jater. Léčí se dlouhodobě podáváním antiparazitik (albendazol, mebendazol) po řadu měsíců až let nebo až transplantací jater. V játrech se tvoří cysty, které antiparazitika neodstraní a může dojít časem k relapsu onemocnění.
U infekce HIV se stále více uplatňují dlouhodobě působící pomalu uvolňovaná léčiva (LASER ART) ve formě nanočástic. Očekává se od nich vyšší adherence k léčbě a nižší výskyt rezistence a selhání léčby. První LASER ART v klinické praxi je dvojkombinace kabotegraviru (inhibitor virové integrázy) a rilpivirinu (inhibitor reverzní transkriptázy).
Virovou hepatitidou D se může infikovat pacient zároveň s hepatitidou B, což se projevuje akutní hepatitidou s širokým klinickým spektrem. Infekce HDV je zatím v Česku ojedinělá, infikováni jsou jen cizinci (Ukrajina, Mongolsko), s rostoucí migrací může její incidence narůstat. Až do roku 2020 se léčila jen interferonem a většinou došlo po čase k relapsu. Léčebnou možností je bulevertid, syntetický lipopeptid o 47 AK, který brání vstupu viru HBV do jaterní buňky, v roce 2020 dala EMA tomuto léčivu podmíněné oprávnění k použití. Virová hepatitida E je přenosná převážně enterálně, způsobuje epidemie ve třetím světě, ale v posledních letech je zaznamenán zvýšený výskyt v ČR (v roce 2023 684 případů). Léčí se jen symptomaticky a empiricky ribavirinem.
Bundárová, L.: Co se o pregabalinu málo ví?
Psychiatrie pro praxi č. 2/2024
Pregabalin (Pr), analog GABA, je tradiční léčivo syntetizované již v roce 1990 na univerzitě v americkém Evanstonu a registrované jako antiepileptikum, dnes lépe protizáchvatové léčivo. Pro léčebné použití u epilepsie byl schválen v EU roku 2004 a v témže roce FDA jako antiepileptikum i jako prostředek k léčbě neuropatické bolesti. Během času se přišlo na jeho adiktivní a abuzivní potenciál, který se projevil u některých rizikových skupin pacientů. Autorka článku vykonává adiktologickou praxi a je zároveň vězeňským psychiatrem. Pr je v ČR indikován k léčbě neuropatické bolesti (diabetická, postherpetická neuropatie, poranění míchy). Od roku 2016 je schválen v psychiatrii pro léčbu pacientů s generalizovanou úzkostnou poruchou (GAD). Má i další možné indikace – syndrom neklidných nohou, poruchy spánku. Dávkování u GAD je 2x denně 75–300 mg. Je účinný i u mužů i u žen, potlačuje psychické i somatické projevy úzkosti. Pr není obecně považován za léčivo se sklonem k závislosti, ale jsou důkazy o jeho návykovosti u pacientů užívajících Pr dlouhodobě ve vysokých dávkách. Abstinenční příznaky mohou zahrnovat nespavost s obtížným usínáním i udržením spánku, pocity nervozity, úzkosti, podrážděnosti, bolesti svalů, kloubů a hlavy. Odvykání se děje postupně pomocí snižování dávky pod dohledem psychiatra. Výrazný je craving po této látce a svévolné navyšování dávky. Objevuje se i na černém trhu v ceně 200 Kč za 1 tabletu 150 mg. Autorka uvádí i dvě kazuistiky z vlastní praxe. První pacient užíval 2 400 mg denně a druhý 5 tbl. 150 mg ráno v indikaci GAD.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Studentská soutěž Magistraliter aneb jak digoxin zabíjel
- Olomoucké a praktické lékárenství
- Kosmetické změny systém nezachrání
- Nechceme úlevy, jen rovné podmínky