Zeptali jsme se
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 10, s. 6-0
Za pár dní proběhne XXXIII. Sjezd České lékárnické komory. Co nejdůležitějšího by podle vás měli delegáti projednat? Kam by měli lékárnický stav posunout? Co schválit, co neschválit?
Pověřili jste svého zástupce na Sjezdu nějakým konkrétním úkolem?
PharmDr. Josef Marek, Lékárna U Svaté Theodoty, Letohrad
Co schválit? Určitě jako každý rok vše, co je potřeba, hospodaření, rozpočet, ale i změny řádů.
Tam si myslím, že by bylo potřeba více změn. Mám ale pocit, že to mnoho členů Komory moc nezajímá. Bylo by dobře, kdyby i z řad členů přicházely návrhy, co v řádech změnit. Osobně mám nějaké návrhy, které jsou podloženy činností v Revizní komisi.
Samozřejmě předpokládám, že se budou řešit aktuální problémy v oboru, které určitě budou postupně vyplouvat na Sjezdu. Myslím, že poslední roky bývá diskuse na Sjezdu velmi zajímavá a plodná.
Na našem okrese volby teprve probíhají, takže není zatím konkrétně koho pověřovat či zavazovat, ale obvykle na okresním shromáždění probíhá diskuse k aktuálním tématům s poměrně velkou shodou a delegáti potom hlasují v duchu těchto diskusí a usnesení.
PharmDr. Jana Barochová, lékárna Benu, Plzeň
To je ale otázka na tělo vzhledem k tomu, že většina z nás, odpovídajících, se potkává v roli delegáta svého OSL na Sjezdu.
Na webu Komory už se měsíc hromadí dokumenty, které budou na programu Sjezdu ke schválení nebo k projednání. Struktura celého dne je pevně daná. Sjezd delegátů je nejvyšším orgánem Komory, svou hlasovací silou hodnotí a uzavírá roční život Komory. Srovnají se závěry minulého Sjezdu s tím, co se skutečně podařilo. Čestná rada a Revizní komise předloží zprávy o nepěkné kreativitě některých lékárníků. Projedná se účetní závěrka za předchozí rok včetně hodnocení auditorem. Mandátová komise v pravidelných intervalech hlídá počet hlasujících a validitu procesu hlasování.
Teprve v odpoledních hodinách, když jsou všichni rozcvičeni, nastává hlasování o předložených návrzích a pestřejší část dne, kdy může promluvit každý, kdo chce změnit běh příštího roku. Na-
ště stí je doba projevu každého navrhovatele omezená na dvě minuty, je skvělé, že se takto stopkami daří ovládat věcnost sdělení.
Návrhy předkládá v předstihu představenstvo Komory. Návrhy také podávají jednotlivá OSL. Bohužel ne každé tak učiní, některá OSL se nesejdou v dostatečném počtu pro sepsání návrhu a jiná návrh nesestaví. Z 83 OSL (3 nefunkční) se vždy sejde tak 10 návrhů. Je škoda, že vyslaní delegáti nemají od svých členů OSL v ruce nic, za co by se bili.
Oficiální návrhy OSL pak doplňují angažovaní jednotlivci, kterým ten rok vyvstaly nějaké nové starosti a oni mají nápad a chuť je nějak řešit nebo aspoň ventilovat. Některé stesky se Sjezd od Sjezdu opakují, pláčou nad nimi různí řečníci rok, co rok, v usneseních se opakují požadavky na jejich řešení.
I přes vytrvalou snahu o změnu k lepšímu se často daří pouze uhájit lékárenský stav jako takový. Letos se v návaznosti na legislativní změny budou měnit téměř všechny řády. „Lékárník“ bude v souladu s novými zákony nahrazen „farmaceutem“, vymetou se pavučiny, dům zůstane stát. Mnohem větší průvan očekávám při diskuzi, jak by měl vypadat nový zákon o ČLnK, pokud se k jeho tvorbě schyluje. Určitě se najde spousta těch, kteří budou prosazovat nepovinné členství. Pokud by něco takového nastalo, lékárenství přijde o své základy. Ztratíme mandát v jednáních s politiky, s pojišťovnami, se SÚKL a dalšími. Ztratí se i podstatná ochrana lékárníka před majitelem lékárny, kterému nezáleží ani na lékárníkovi ani na pacientovi. Lékárník má v Komoře zastání.
Máte nějaký nápad, myšlenku, kterou byste chtěli poslat na Sjezd? Ozvěte se svému delegátovi, bude rád! Má šanci s ní vystoupit, za vás, za sebe, když už ne za celý OSL. Momentálně Komora funguje na nadšených jednotlivcích, které neopustila víra, že má smysl obor hlídat a hájit.
PharmDr. Miroslav KOŠKA, Lékárna Úrazové nemocnice v Brně
Zásadních témat je víc. Máme tu (ne)dostupnost LP, problémy s objednáváním a nedodáváním LP do lékáren a LPOD. O tom můžeme (a musíme, aby se o nedostupnosti a nedodávání vědělo) různě diskutovat, obávám se však, že na (ne)dostupnosti LP se to nijak neprojeví. Od ledna se pravděpodobně budeme setkávat s nevybíráním započitatelných doplatků při naplnění ochranného limitu. Na to jsem zvědavý a osobně tuto novinku vítám. Zde je však většina podstatného snad již vyřešena, takže o tom sice můžeme (a musíme kvůli doladění fungování) opět diskutovat, ale na věci se asi nic moc nezmění. Stejné doplatky a stejné podmínky nakupování LP a demo/geo grafická pravidla pro nové lékárny se v usneseních Sjezdů objevují pravidelně. Předpokládám, že ani letos tomu nebude jinak. Opět je potřeba to připomenout a průběžně připomínat, nikdy nevíme, kdy se toho někdo chytí. Zatím to však nevypadá, že by byla politická vůle s tím nyní pracovat. Rozpor zákonů a chystaných novel ohledně pojmů lékárník a lékárenská péče vs. farmaceut a farmaceutická péče. Zde je potřeba zaujmout nějaké stanovisko, a právě tento bod je snad jen a jen zcela v naší moci bez vnějších vlivů a okolností. To je téma mezi lékárníky, resp. farmaceuty. Zde, tipuji, bude diskuze možná divoká. Vůbec si však nedokážu představit, jak všelijak může dopadnout. Dostavba našeho sídla mi dává smysl, v tomto bodě si myslím, že diskuze moc dlouhá nebude. Další kompetence, očkování v lékárnách, připomenutí našeho významu v systému zdravotnictví a výhody plynoucí z našeho poradenství – možná sem bychom mohli napřít síly a víc o tom směrem k pacientům mluvit. Zvlášť, budeme-li mít v ruce data dokládající naši důležitost, na čemž se však pomalu, ale přesto pracuje. Naše OSL je v republice zdaleka největší, a tudíž na Sjezd v případě úspěšných voleb vysíláme i zdaleka nejvíc delegátů, poslední roky jich bývalo 16. Na okresních shromážděních o aktuálních tématech mluvíme. Přestože většinou nebýváme vázáni konkrétním úkolem, býváme se zvolenými delegáty ve spojení, a i mezi sebou aktuální témata probíráme a vzájemně porovnáváme své postoje. Výzva nakonec: zajímejme se víc o náš obor, o dění v něm, o jeho budoucí podobu. Diskutujme, i když budeme mít rozdílné názory, nebojme se toho. Snad je situace v jiných OSL lepší. V tom našem mě mrzí, že když bývá na okresním shromáždění po odborné přednášce možnost diskuze nejčastěji s prezidentem a viceprezidentem ČLnK, hodně kolegyň a kolegů před ní odchází.
PharmDr. Přemek Císař, Lékárna Modřínová, Třebíč
Tak nám Komora, po pubertálních letech plných pupínků a vzdoru, dospěla do Kristových let. Už ty Sjezdy nejsou taková vzdorovitá divočina. Komora přibývá na váze, bobtná škála činností a ty činnosti se profesionalizují. Proto nás na Sjezdu čeká rozhodnutí, jestli té naší holce přistavíme pokojík a jaký bude.
Dalším úkolem bude začlenění klinických farmaceutů do Komory. Musíme přepsat všechny řády. Ve všech je třeba změnit slovo lékárník na farmaceut a zavést farmaceutickou péči místo lékárenské. Z tohoto místa bych rád poprosil kliniky, jestli by se neurazili a nenechali si říkat lékárníci. Vylétli jsme z jednoho hnízda, jen každý děláme něco jiného. Pak by stačilo jen definovat, že vedoucí lékárník je vedoucím v lékárně nebo na pracovišti klinické farmacie. Voalà, mávnutím kouzelného proutku jsme zmenšili objem schvalovaných změn. A můžeme se věnovat zvelebování oboru. Tároví lékárníci podpoří kliniky v rozšiřování kompetencí a klinici potáhnou tárové lékárníky vzhůru. Lékaři jsou také v jedné Komoře. Ti, co řežou, ti, co osahávají, a ti, co jenom pindají. Je jedno, zda jste chirurg, internista nebo psychiatr. Jste lékař. Stejně tak by to mělo být u nás. Je jedno, jestli vydáváte léky na táře, konzultujete u lůžka, ředíte cytostatika, mícháte masti v centrální laboratoři nebo se snažíte dopravit léky do zapadlé vesnice uprostřed Afriky. Jsme stále jedni lékárníci.
A kam lékárnický stav posunout? Já doufám, že po Sjezdu ke švédským stolům, které se budou prohýbat pod množstvím lahůdek. To je totiž to nejdůležitější místo, kde se opravdu něco udělá, něco vymyslí a navzájem obrousí hrany. Snad si tam s nějakým klinikem, až bude úplná tma, aby nás nikdo neviděl, a budeme oba dva lehce v náladě, padneme do náruče a bude mi odpuštěno, že jsem napsal, že jsou to kliničtí lékárníci a přiznáno, že jsou lékárníky.
PharmDr. Veronika Horáková, Nemocniční lékárna Fakultní nemocnice, Motol
U nás právě probíhají volby. Letos volíme dokonce 6 delegátů! Naše OSL pátého pražského obvodu už má 282 členů, což je poměrně slušná voličská základna. A jestli se u nás podaří zvolit, bude jasné teprve až bude časopis v našich schránkách.
Mám pocit, že se určitě zlepšuje zájem nás lékárníků o to, co se na poli farmacie děje. V našem OSL přibylo hodně nových začínajících kolegů, kteří jsou budoucností našeho stavu a zajímají se o dění ve stavovské organizaci. Jednoduchou startovní čáru mladí kolegové nemají. Ale to jsme nakonec neměli před více než dvaceti lety ani my.
A co se bude projednávat na Sjezdu? Určitě se bude vést polemika, jestli jsme spíš lékárníci nebo raději farmaceuti (nebo oboje). Co všechno se bude muset kvůli chystané změně přejmenovat. Na spadnutí už bude změna týkající se započitatelných doplatků, nad kterými se i v mé hlavě vznáší ještě spousta otazníků, a na chuť jsem chystané inovaci zatím nepřišla. Řešit se bude i přístavba sídla Komory. A největším oříškem bude určitě zásilkový výdej, který nás pálí se vzrůstající intenzitou už několik let.
PharmDr. Jana Horáková, Lékárna Masarykovo nám., Valašské Klobouky
Vloni jsme měli na Sjezdu krásná a milá setkání, rozhovory, program i výkony, zazněla spousta rezonujících témat a vlastně tak i podnětů, úkolů k řešení. Potvrdilo se, že máme vzájemnou důvěru a stojíme za sebou, že v jednotě je síla, že jsme lékárníci a umíme to. Jsem ráda, že byla usnesena a odsouhlasena spousta důležitých bodů k práci lékárníka, k lékárenské péči, důstojnosti, etiky a respektu k povolání, že byly upevněny společné cíle, cítění a hodnoty. Kromě voleb jsme projednávali body jako signální výkon za položku při výdeji, distribuční poplatek, monopoly, řetězce, dostupnost léčiv, úhradovou vyhlášku, on-line, možnost preskripce dlouhodobě užívaných léčiv, jednání s kontrolními úřady a ministerstvem zdravotnictví, vládou, apod. Dostupnost léčiv, úhradová vyhláška, krácení úhrad, záměna, vrácené dávky, to jsou aktuální témata stále a víceméně běhy na dlouhou trať. Co se týká on-line preskripce či výdeje, tak tyto body také rezonovaly a rezonují, stejně jako možnost vystavení receptu v lékárně s výdejem potřebného léku, rozšíření kompetence lékárníka či farmaceutického asistenta. Nepodařilo se odhlasovat signální výdej na poukaz, což je určitě škoda. Byli bychom rádi, aby se lékárnický stav v očích veřejnosti posunul, ideálně k lepšímu. Těším se na viděnou a opět přeji vše dobré a hodně zdaru nejen pro nadcházející Sjezd, ale i v nadcházejícím období, prezidentovi, viceprezidentovi, členům představenstva, členům Revizní komise a Čestné rady, a vůbec celé Komory. Věřím, že opět dosáhneme diskutovaných cílů a že se nám podaří prosadit a naplnit potřebné legislativní změny.
Mgr. Eva Bartoňová, lékárna Dr.Max, Vizovice
Když budu přemýšlet za sebe, tak jako mladá farmaceutka bych byla ráda, aby bylo podpořeno postgraduální vzdělávání. V nedávné době mě velmi potěšilo schválení studijního volna před atestační zkouškou, což je určitě velká výhoda, nicméně omezená platnost kurzů IPVZ může odrazovat od atestace zejména zájemkyně, které plánují rodičovství.
Více pozorujeme také příchod nových online lékáren jako jsou Alza nebo Notino, které jsou na trhu spoustu let a vědí, jak oslovit svého koncového klienta. Obávám se tedy mnohokrát zmiňovaného zásilkového výdeje Rx a toho, že pokud toto nastane, nebudeme v lékárnách připraveni reagovat. Ale předpokládám, že se toto téma opět na Sjezdu objeví.
Lékárny se aktivně a stále více věnují screeningům a preventivní péči, kde se dle mého zodpovědně věnují pacientům a poskytují odbornou péči. Proto si myslím, že bychom měli dále bojovat i za možnost vakcinace v lékárnách, s odkazem na pandemii covid-19, nebo nadále hojně se vyskytující černý kašel.
Na Sjezd se velice těším a jsem ráda, že se ho budu moci opět zúčastnit a vnímat atmosféru, názory a pohledy kolegů lékárníků.
PharmDr. Tereza Korejsová, Nemocniční lékárna, Hradec Králové
Zajímavý dotaz. Já sama jsem byla již podruhé za sebou zvolena naším OSL jako delegát, takže je to otázka přímo na tělo. Začnu reagovat od konce – žádný konkrétní úkol jsme jako delegáti zatím nedostali, ale co není, může být.
Očekávám, že velké téma k řešení na Sjezdu bude zásilkový výdej Rx přípravků. Půjde hlavně o to nastavit pravidla tak, aby nebylo případné schválení návrhu likvidační pro menší (například venkovské) kamenné lékárny. Musíme neustále opakovat, že síť veřejných i nemocničních lékáren je (a musí zůstat) samozřejmostí pro udržitelnost zdravotnické péče v České republice. Jsme odborníci v oblasti léčiv a možná nastal čas nahlédnout na lékárnu jako na odborné pracoviště, které může nabídnout i jiné služby, než jen výdej léčiv a doplňků stravy a ostatního sortimentu. Můžeme se začít více angažovat například v oblasti prevence, očkování, konzultací a jistě by se dalo vymyslet mnoho dalších aktivit. Stačí se inspirovat v zahraničí.
Byla bych také ráda, kdyby se otevřelo téma odmítání proplácení stanovených úhrad v plné výši ze strany zdravotních pojišťoven. V této problematice bych ocenila jednotný postup napříč lékárníky, resp. lékárnami.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 10
- Antibiotika na nachlazení nezabírají! Jak můžeme zpomalit šíření rezistence?
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Z disciplinární praxe: Městský soud v Praze potvrdil přísné tresty za nevedení řádné evidence léků
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Nové nebo méně známé léčivé rostliny: Adansonia digitata L.
- Molekula měsíce: Sofpironium bromid