Tak to vidím já: Prostorové rozložení lékárny – čas na změnu?
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 10, s. 27-0
V roce 2012, tedy před dvanácti lety, nepřišel konec světa, ani žádná apokalypsa. Uběhlo sto let od potopení Titaniku, Microsoft uvedl Windows 8, rozjela se metanolová aféra a byl zatčen David Rath. Jako by to bylo včera.
Prvního dubnového dne roku 2012 také nabyla účinnosti Vyhláška č. 92/2012 Sb., o požadavcích na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče. V příloze č. 5 vyhlášky jsou uvedeny minimální plochy místností běžné veřejné lékárny v m2: oficína 28, laboratoř 12, umývárna 6, sklad 18, příjem 8, tečka.
Je jedno, jestli je lékárna na rušné ulici v hlavním městě, nebo je lékárna malá, „venkovská“. Pokud třeba v takovéto malé lékárně nemá lékárník spádového kožního lékaře nebo praktika, který IPLP předepisuje, a recept na IPLP do lékárny zabloudí jednou za čas, musí mít i tak dvanáctimetrovou laboratoř a šestimetrovou umývárnu. I když by třeba mnohem spíš uvítal větší sklad na zdravotnické prostředky, protože má hodně pacientů s potřebou inkontinentních pomůcek.
I v lékárně ve větším městě, kam recepty na IPLP třeba také často nezavítají a využívá služeb externí laboratoře, musí být 18 m2 vyhrazených pro laboratoř a umývárnu. Přitom by se třeba hodila spíše konzultační místnost pro pacienty, kterým by mohl lékárník poskytovat preventivní péči: měřit tlak, glykémii, cholesterol, konzultovat lékové interakce, redukce hmotnosti, radit při odvykání kouření; v klidu mezi čtyřma očima. A do budoucna třeba i očkovat. Ale kam takovou místnost umístit, aby neukrojila z lékárny příliš prostoru?
Ve velké lékárně se spádovými kožními lékaři nebo nemocnicí s kožním oddělením využije lékárník laboratoř velkou, klidně i 50 m2 a víc, protože ji potřebuje, aby zabezpečil služby pro množství pacientů s recepty na IPLP. U nás v lékárně by naopak stačila laboratoř s umývárnou menší, odhaduji tak 8 m2, takže nám 365 dní v roce leží 10 m2 podlahové plochy lékárny ladem a uměli bychom je využít mnohem líp.
Co kdybychom se v lékárnách mohli rozhodnout, jaké zdravotnické služby chceme poskytovat, jak moc chceme a můžeme pacientům a klientům poskytovat konzultace, připravovat IPLP, jednou třeba i aplikovat vakcíny? A tomu svobodně uzpůsobit rozvržení lékárny? Kdo připravuje hodně, měl by laboratoř větší, kdo připravuje málo, mohl by mít laboratoř menší, případně žádnou, pokud by v malé lékárně nechtěli IPLP připravovat vůbec. Pro úpravu HVLP by stačil koutek o pár metrech čtverečních, stůl a umývadlo.
Co kdyby byla jako v některých evropských zemích stanovena jen celková minimální plocha pro provoz lékárny a její vnitřní uspořádání by bylo jen na úvaze provozovatele, jak se chce profilovat a jaké služby chce pacientům a klientům poskytovat?
Kolegové, co vy na to, nestálo by za to aktualizovat předmětnou vyhlášku? Není nejvyšší čas vzhled našich lékáren přizpůsobit aktuálním potřebám lékárníků i pacientů? Pokud se chceme více aktivně zapojit do systému preventivní péče, myslím, že by to byl do budoucna správný krok.
Mgr. Jan Šalša, lékárna Dr.Max Kyjov
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 10
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Z disciplinární praxe: Městský soud v Praze potvrdil přísné tresty za nevedení řádné evidence léků
- Trocha stimulace
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Paracetamolem proti invazi