Neuroprotektivní účinek polysacharidů schizandry
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 10, s. 34-0
Schizandra neboli klanopraška neboli magnolka (Schizandra chinensi/Schizandra sphenanthera, čeleď Schisandraceae) je součástí tradiční čínské medicíny už od starověku. Různé farmakologické účinky schizandry jsou potvrzeny mnoha studiemi. Má schváleno několik zdravotních tvrzení (adaptogen, antioxidant, normální trávení a funkce jater, normální funkce dýchacího systému, tonikum – podpora mentálních funkcí). Ještě donedávna byly za hlavní složku s účinky na lidské zdraví díky svým protizánětlivým a antioxidačním účinkům považovány především lignany, které převládají v plodech schizandry, ale lze je nalézt také v listech, výhoncích a semenech. Zhruba v posledních pěti letech se mnoho výzkumníků zaměřilo na schizandrové polysacharidy. V preklinických experimentech byly studovány především jejich neuroprotektivní a hepatoprotektivní účinky, ale byly prokázány také účinky kardioprotektivní, imunomodulační, antioxidační, protizánětlivé, protinádorové a hypoglykemické. Doposud se podařilo vyextrahovat a charakterizovat více než 30 různých polysacharidů. Schizandrové polysacharidy jsou složeny především z jednotek glukózy, galaktózy, rhamnózy, manózy, arabinózy a kyseliny glukuronové. Jejich molekulová hmotnost se pohybuje v rozmezí od 5 do 193 kDa. Bohužel zatím není známo mnoho o jejich prostorové struktuře, převážná většina doposud provedených studií se totiž zabývala pouze primární strukturou.
Schizandra se vyskytuje už ve starověkých receptech na zapomnětlivost nebo demenci. V současnosti jsou neuroprotektivní účinky schizandrových polysacharidů potvrzovány v preklinických studiích. Klinické studie zatím provedeny nebyly. Například perorální léčba schizandrovými polysacharidy v dávce 260 mg/kg po dobu 28 dnů významně zlepšila kognici a histopatologické změny hipokampu u myšího modelu Alzheimerovy choroby, snížila ukládání beta-amyloidu a hladiny zánětlivých cytokinů a inhibovala aktivaci gliových buněk v hippokampu aktivací dráhy NF-KB/MAPK. V jiném experimentu polysacharidy ze schizandry výrazně zlepšily prostorové učení a paměť u potkanů s Alzheimerovou chorobou, také opravily poškození hipokampálních neuronů, snížily ukládání beta-amyloidu, zmírnily poškození oxidativním stresem a regulovaly neurotransmitery. Metabolomické studie ukázaly, že schizandrové polysacharidy hrají důležitou roli při ochraně centrálního nervového systému, regulaci střevního mikrobiálního metabolismu a energetického metabolismu a podpoře antioxidačních účinků regulací hladin endogenních metabolitů v souvisejících drahách. Nedávný výzkum homogenního schizandrového polysacharidu pojmenovaného SCP2 prokázal jeho schopnost významně zlepšit beta-amyloidem indukované poškození učení a paměti, zmírnit poškození oxidativním stresem a snížit ukládání beta-amyloidu v potkaním hipokampu. SCP2 má tedy potenciální neuroprotektivní roli u Alzheimerovy choroby. Kromě toho výsledky holistické metabolomiky séra a moči ukázaly, že SCP2 zjevně zvrátil poruchu metabolického profilu u potkanů s Alzheimerovou chorobou, bylo identifikováno 21 sérových metabolitů a 19 metabolitů v moči, které se podílely hlavně na metabolismu kyseliny linolové, kyseliny α-linolenové a kyseliny arachidonové. V jiné studii stejný autor dále zkoumal neuroprotektivní účinky SCP2 na potkaním modelu s použitím kombinace mikrobiomických a metabolomických technologií. Výsledky ukázaly, že perorální podávání SCP2 v dávce 50 mg/kg výrazně zlepšilo deficity učení a paměti, snížilo neurozánět, inhibovalo mikrogliální aktivaci a obnovilo integritu střevní bariéry u potkanů s vyvolanou Alzheimerovou chorobou. Navíc SCP2 zjevně reguloval 19 endogenních metabolitů, zmírnil metabolické poruchy střevní mikroflóry a zvýšil obsah mastných kyselin s krátkým řetězcem. V jiném experimentu byla prokázána schopnost polysacharidu SCP2-1 snižovat hladiny zánětlivých markerů a zvyšovat hladiny protizánětlivých v závislosti na dávce, potlačovat M1/M2 polarizaci v mikrogliálních buňkách stimulovaných LPS a zmírnit kognitivní poškození v hippokampu myší. Pozitivní účinky polysacharidů z kořene, stonku, listu a plodu schizandry byly prokázány také na D-galaktózou indukované poruchy učení a paměti u starých myší. Schizandrové polysacharidy u starých myší účinně zlepšily učení a paměť.
Souhrnně lze říci, že provedené behaviorální experimenty na myších a potkaních modelech s vyvolanou Alzheimerovou chorobou potvrzují, že schizandrové polysacharidy mohou zlepšit prostorové učení a schopnost dlouhodobé paměti. Z biochemických analýz plyne, že schizandrové polysacharidy mohou zmírnit zánětlivé poškození a oxidační stres při této chorobě. Patologické studie naznačují, že schizandrové polysacharidy mohou zlepšit morfologii neuronů v hipokampální oblasti, inhibovat aktivaci mikroglií a astrocytů a zvýšit počet zralých neuronů. Metabolomika a lipidomika ukazuje, že mechanismy schizandrových polysacharidů proti Alzheimerově chorobě primárně souvisí s protizánětlivými a antioxidačními účinky a s regulací metabolismu lipidů, metabolismu aminokyselin a energetického metabolismu. Tyto neuroprotektivní účinky zatím bohužel nejsou prokázány v klinických studiích a na své využití v klinické praxi teprve čekají.
Mgr. Věra Klimešová
Laboratoře aplikovaného výzkumu a vývoje
společnosti Fytopharma
Zdroj: www.fytoinstitute.eu
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 10
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Z disciplinární praxe: Městský soud v Praze potvrdil přísné tresty za nevedení řádné evidence léků
- Trocha stimulace
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Paracetamolem proti invazi