#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nové nebo méně známé léčivé rostliny: Adansonia digitata L.


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 10, s. 30-0

Adansonia digitata L.
– baobab prstnatý
(Malvaceae – slézovité)

Opadavý, až 30 metrů vysoký strom, rostoucí v oblastech vyznačujících se obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na Ma­dagaskaru, v Africe a dálkovým přenosem se před 30 miliony let dostaly i do Austrálie. Porézní dřevo je schopno zadržovat vodu a průměr kmene se může měnit v závislosti na množství srážek. V některých oblastech se proto v období sucha kmeny využívají jako zásobníky vody. Baobaby se dožívají až 5 000 let a obvod kmene může dosahovat do 50 metrů. Mají nejen značný hos­po­dářský a léčebný, ale i kultovní význam (božstvo vodun).

Synonyma: Adansonia bahobab, Adansonia baobab, Ophelus sitularius

Obecný název: bahobab (z arab. bu hibab), baobab (odvoz.), upside-down tree (angl.)

Sbíraná část: cortex, folium, fructus

Droga: Adansoniae cortex, A. fructus, A. semen

Obsahové látky: v oleji ze semen byly potvrzeny steroly cho­les­­terol, kampesterol, β-sitosterol a stigmasterol, vitamin E (tokoferol), dále estery kyseliny linolové, myristové, ole­jo­vé, palmitové a stearové, z vitamínů thiamin. V listu byl iden­ti­­fi­kován sliz složený z řetězců arabinosy, galaktosy, glukosy a rham­nosy, zakončených glukuronovou nebo galakturonovou kyselinou. Z dužniny plodů izolován isopropylmyristat a z oplodí epikatechin i třísloviny obou typů. V různých částech rostliny se vyskytují flavonoidní deriváty kvercetinu a příbuzných sloučenin, třísloviny i skupinově prokázané alkaloidy. Dále aminokyseliny lyzin a (BCAA) izoleucin.

Účinky a použití: v tradiční africké medicíně je odvar z kůry kmene doporučován jako náhražka chinovníkové kůry při ho­rečkách. Díky obsahu tříslovin je kůra vhodná k činění kůží a vodný extrakt se podává při srpkovité anemii. Rozdrcená nakyslá dužnina plodů bez semen se podává s mlékem proti úplavici. Vylisovaná šťáva je velmi osvěžujícím nápojem. Plody usychají přímo na stromě a po odstranění semen se práškují pro potravinářské využití. Aplikují se i při astmatu a dermatitidách. Semena poskytují kvalitní olej, práškovaná čerstvá semena tlumí dětskou škytavku. Listy s obsahem slizu se používají při zácpě. Odvary z kůry a plodů zlepšují funkčnost kloubů, regulují menstruační cyklus a potíže spojené s menopauzou.

Odborné studie. Vodné a metanolové extrakty z listů působily u potkanů diureticky. Docházelo ke zřetelné ztrátě iontů K+, Na+ a Cl-. Extrakt z kůry kmene vykazoval antibakteriální aktivitu proti druhům ­Escherichia coli, Kleb­siella pneumoniae a Proteus mirabilis. Na účinku se pravděpodobně významně podílejí flavonoidy a třísloviny. U potkanů byl streptozotocinem experimentálně vyvolán diabetes. Po po­dání dužniny z plo­dů v dávce 300 mg/kg váhy došlo ke sní­žení glykemie srovnatelnému s chlorpropamidem. Semeno v testech omezovalo záněty způsobené revmatoidní artritidou. Během nedávné studie bylo zjištěno, že extrakty z kořenů snižují motilitu původce spavé nemoci Trypanozoma brucei (syn. Trypanosoma gambiense) a rovněž nemoci nagana, kterou vyvolává Trypanosoma congolense. Dužnina z plodů vykazovala u potkanů významné hepatoprotektivní účinky, testované po experimentálním poškození tetrachlormetanem. Sérové hladiny ALT, AST a ALP se vrátily po podávání dužniny prakticky do výchozích hodnot. Antioxidační kapacita dužniny z plodů je vyšší než u pomerančové dužniny. Plody mají mírnou analgetickou a antipyretickou aktivitu. Nedořešena zůstává otázka existence alkaloidu adansoninu, který má působit jako antidotum při otravách strofantem. Do ČR se dováží hlavně baobabový prášek určený ke snížení hladiny cholesterolu a úpravu zaží­vacích potíží.

Dávkování: 1–2 lžičky denně vmíchat do jogurtu.

Nežádoucí účinky a kontraindikace: pro nedostatek informací neužívat během těhotenství a laktace, nepodávat malým dětem.

Interakce: perorální antidiabetika.

Hlavní zdroje: AISLP; botanika.wendys.cz, Chemical Book,
Dostál, J.: Nová květena ČSSR, Academia, Praha 1989; Drugs.com; European Medicines Agency; Google Scholar; Hagers Hand­buch der Drogen und Arzneistoffe; Jellin, J. M. et al.:
Natural medicines comprehensive database, vyd. 4, Stockton 2002; Liber Herbarum Minor; Medline; Plants for a future;
PubChem Compound; World Flora Online; Toxnet.

PharmDr. Miloš Potužák

Obrázek: Roburq (Wikipedia), vzorce: autor


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 10

2024 Číslo 10
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Důležitost adherence při depresivním onemocnění
nový kurz
Autoři: MUDr. Eliška Bartečková, Ph.D.

Koncepce osteologické péče pro gynekology a praktické lékaře
Autoři: MUDr. František Šenk

Sekvenční léčba schizofrenie
Autoři: MUDr. Jana Hořínková, Ph.D.

Hypertenze a hypercholesterolémie – synergický efekt léčby
Autoři: prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc.

Multidisciplinární zkušenosti u pacientů s diabetem
Autoři: Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., prof. MUDr. Vojtěch Melenovský, CSc., prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc.

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#