#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Malý sjezd à la Porada předsedů a předsedkyň


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 10, s. 10-0

Je to takové povídání mezi čtyřma očima, napadlo mě během diskuzí na poslední Poradě předsedů a předsedkyň OSL, která proběhla 21. září v hotelu Occidental. Mezi očima vedení Komory a zástupců vás, členů, přičemž těch očí bylo samozřejmě víc. Ale stejně jako „mezi čtyřma očima“ i tady platí, že podobné diskuze bývají důvěrné a je těžké o nich psát články.

Třeba se vedly velké diskuze o funkčnosti LPOD, a především o tom, jak se v lékárně s novinkou vypořádat, aniž by utrpěla schopnost lékárny uspokojit oprávněné požadavky pacientů a aniž by lékárna byla za totéž postižena pokutou. Delší dobu se diskutovalo, co všechno by mohla ovlivnit změna ve způsobu vyplácení přeplatků za léky, což nastane od 1. ledna příštího roku. Přítomní lékárníci projevili velkou fantazii a byla to přesně ta část diskuze, která by snesla označení „mezi čtyřma očima“. Ale proč ne.

Na mnoho dotazů nebo připomínek reagoval komorový právník MUDr. Mgr. Jaroslav Maršík. Na jednu z otázek týkajících se zákona o zdravotnických prostředcích a jeho možném porušování lékaři odpověděl například: „Zákon o zdravotnických prostředcích bohužel není koncipován tak, jak je koncipován zákon o léčivech… a mimochodem na zákonu o zdravotnických prostředcích si můžeme krásně osahávat, jak to bude vypadat, až jednou někdo prosadí zásilkový výdej léčivých přípravků.“

O vztazích mezi lékaři, pacienty a lékárníky se taky hodně diskutovalo a většinou to nebyly příliš povzbudivé diskuze.

Zazněl i dotaz, co se udělá s tristním stavem nekontro­lo­va­tel­ných dodávek zdravotnických prostředků do ústavů a domovů pro seniory, kde pacienti většinou vůbec nemají šanci ovlivnit, odkud a jaké pomůcky dostanou. „SÚKL je to dlouhodobě jedno, nikoho to nezajímá,“ zazněla odpověď.

Diskutovalo se o změnách komorových řádů ve smyslu změn „lékárník, lékárenské“ na „farmaceut, farmaceutické“. Byla vznesena pochybnost, jestli k těmto změnám nepřistupuje Komora předčasně a nebylo by lepší počkat, až dojde ke změně centrální legislativy. Krátce se diskutovalo i k tématu, jak nově pojmenovat „Okresní sdružení lékárníků.“ Zdálo se, že panuje shoda na názvu Okresní sdružení ČLnK, bez dalšího označení lékárníků nebo farmaceutů.

Poradě předsedů se taky občas říká „malý sjezd“, protože témata zde představená a diskutovaná se často otevírají a rozhodují právě na Sjezdu. Tentokrát šlo například o už trochu „věčné“ téma řešení sídla Komory. Příběh ale snad spěje do finále, které definitivně rozsekne listopadový Sjezd. Dostavba stávající vilky na Rozárce má konkrétní parametry i předjednaná řešení a zdá se, že půjde o užitečné rozšíření prostoru zejména pro větší akce a v dlouhodobém horizontu i výrazné zhodnocení nemovitosti, v jejíž těsné blízkosti vyrůstá zastávka metra. Jako už v minulosti, proběhla i během této Porady předsedů prohlídka stávajícího sídla Komory s cílem představit neúnosnost sardinkového charakteru domu.

Mluvilo se i o snaze vyřadit povinnost mít v každé lékárně laboratoř pro přípravu IPLP, což bylo většinově hodnoceno velmi příkře a odmítavě. K lékárně prostě laboratoř patří!

Mgr. Iveta Žemličková z OSL Praha-východ seznámila přítomné s aktuálním vývojem kolem Petice pro zajištění rovné dostup­nosti léčiv ve všech lékárnách. Všichni byli pozváni na veřejné projednávání petice v parlamentní výboru a následnou tiskovou konferenci v Praze na Malé Straně.

Vzal jsem to schválně od konce. Samozřejmě že členové vedení ČLnK nejprve seznámili účastníky podrobně s oblastmi, které mají na starosti, přičemž prezident Mgr. Aleš Krebs tradičně shrnul vše. Ohlas mělo vyhodnocení ankety mezi lékárníky ohledně zásilkové služby Rx online, která se zúčastnila většina jedinečných lékáren. Například na otázku: „Myslíte si, že by zavedení zásilkové služby Rx mohlo vaší lékárně pomoci?“ odpovědělo 92,9 % dotázaných, že ne. Aby taky ano. Prezident ve své prezentaci zmiňoval i stav lékáren po povodních a snahu vedení Komory hledat způsoby, jak konkrétním postiženým lékárnám i lékárníkům pomáhat.

S aktuálními prezentacemi vystoupili PharmDr. Veronika Oren­dá­šová za PR a mediální aktivity Komory, PharmDr. David Ovčaří se věnoval vzdělávání, MUDr. Mgr. Jaroslav Maršík finesám právních novinek a viceprezident PharmDr. Martin Kopecký se zaměřil na to, co vyplývá z možné novelizace Zákona o léčivech.

Tentokrát se občas diskutovalo k jednotlivým tématům rov­nou, a ne jenom na konci Porady. Příliš to nevadilo. Dotazy i připomínky byly faktické, bez osobních útoků a vášní.

Účastníkům porady se představila nová asistentka před­sta­venstva ČLnK Michaela Musilová, která nastoupila po Kateřině Babocké.

Důležité je, aby vás účastníci Porady, vaši předsedové a před­sed­kyně, posléze informovali o všem, co se na Poradě šustlo. Nebylo toho málo, někteří dokonce letošní diskuzi označili za „takovou diskuzi jsem na poradách ještě nezažila“. Teď jde o to, aby vám předsedové na OSL předali třeba i to, o čem my ze strategických důvodů napsat nemůžeme.

Zdeněk POKORNÝ


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 10

2024 Číslo 10
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
nový kurz
Autoři: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby AML a MDS nízkého rizika
Autoři: MUDr. Natália Podstavková

Jak diagnostikovat a efektivně léčit CHOPN v roce 2024
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#