#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Ne že bychom na to neupozorňovali


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 10, s. 4-0

Léto je za námi, začalo velmi náročné podzimní období, kdy se koná celá řada různých akcí, konferencí, kongresů i jednání. Nezřídka je několik z nich v jednom termínu. Opět se rozběhly legislativní procesy, jen některé jsou mírně zabrzděny změnami ve vládě.
Komoru čeká každoroční Sjezd delegátů.

Mgr. Aleš KREBS, Ph.D., prezident ČLnK

 

Zvládnout vše nebude jednoduché, některé věci se podaří ovlivnit, jiné nikoliv. Nedokážeme ale ovlivnit vyšší moc. ­Doslova ­katastrofální povodně se prohnaly mnoha oblastmi České republiky a bohužel se dotkly i poskytování lékárenské péče a lékárníků. Už v průběhu „povodňového“ víkendu panovala také obava o zajištění léčivých přípravků pro pacienty v oblastech, které by zůstaly odříznuté od okolního světa. Proto jsme s distributory a ministerstvem zdravotnictví řešili a dohodli způsoby dodávek do zasažených oblastí. Naště stí toho nebylo potřeba, i když k vážnému zasažení některých lékáren bohužel došlo. Informace o nich jsou k dispozici na webu Komory, včetně možností, jak pomoci. Stejně jako v minulosti, i při letošních povodních Komora uvolnila na pomoc svým členům finanční prostředky ze sociálního fondu.

Škody jsou skutečně velké, a proto velmi děkuji všem, kteří jakýmkoliv způsobem pomáhali a pomáhají zasaženým touto živelní katastrofou. Je to důležité a má to smysl. Z celého srdce děkuji. Zároveň se ukazuje, jak křehký je celý elektronizovaný systém v případě výpadku dodávek energií, internetu, jak není možné prakticky nic spočítat bez výpočetní techniky. Někdy to až vypadá, že si neuvědomujeme možný náraz do zdi. ­Příběhy některých kolegů, s nimiž jsem mluvil, jsou skutečně velmi intenzivní.

Ale vraťme se k plnému létu. Ani v jeho průběhu nepanoval úplný politický klid. Hlavní příčinou byla, z našeho pohledu, novela zákona o léčivech otevřená Jihočeským krajem. Jejím cílem bylo zrušit stávající omezení jednoho vedoucího lékárníka pouze pro jednu lékárnu. Tato změna by byla sama o sobě pro Komoru nepřijatelná, horší je však otevřená novela zákona. V ryze českém legislativním procesu jsou, dokonce bez ohledu na názor Ústavního soudu, k novelám zákonů podávány pozměňovací návrhy naprosto nesouvisející s původním záměrem předkladatele novely. Za těchto okolností je velmi jednoduše představitelné, jaké různé návrhy by se mohly ve sněmovně objevit. Hlavní úsilí jsme proto směrovali na stažení návrhu zákona ze sněmovny. To by nebylo možné bez vyřešení důvodu předložení návrhu, tedy zajištění otevření lékárny nebo OOVL ve venkovské oblasti. U OOVL byl dosavadní výklad SÚKL takový, že bylo možné otevřít pouze jednu výdejnu na jednu lékárnu. Přestože ve vyhlášce je to psáno do určité míry nejasně. Proto proběhla v průběhu léta řada jednání s hejtmanem Jihočeského kraje Kubou, zástupci ministerstva zdravotnictví a SÚKL. Jejich výsledkem je změna výkladu vyhlášky a příslib pana hejtmana na stažení předložené novely zákona o léčivech z jednání ve sněmovně. To vše by mělo proběhnout po ustavení krajských orgánů po volbách.

Stejně jako v předchozích letech bylo otevřeno přijímání žádostí o bonifikaci lékáren v oblastech ohrožených nedostupností lékárenské péče. Ani přes usilovnou snahu Komory nedošlo v dohodovacím řízení ke změnám podmínek pojišťoven pro přiznání bonifikace. Proto také nikdo nečekal, že by se měl nějakým zásadním způsobem změnit počet oblastí pro poskytnutí podpory. K překvapení nás všech však došlo k významnému snížení jejich počtu. Volně přeloženo VZP k tomu uvedla, že mohlo dojít ke vzniku nových lékáren a že byl použit nový nástroj pro výpočet dojezdové doby, která je jednou z podmínek pro přiznání bonifikace. Právě tato změna stojí s největší pravděpodobností za většinou změn v mapě jednotlivých oblastí. Komora bude samozřejmě vyvíjet snahu o přehodnocení, v době psaní úvodníku ještě neznám výsledek. Proto zůstává v platnosti doporučení, aby byly žádosti podány, přestože daná lékárna (OOVL) není v tuto chvíli v seznamu bonifikovaných oblastí. Zároveň se po­tvrzuje úvaha o nutnosti vymezit tuto podporu jiným způsobem, aby nebylo možné udržení fondu zneužívat pojišťovnami při jednání v dohodovacím řízení či změnit pravidla použitím naprosto jiného nástroje pro hodnocení kritérií.

Pro českou společnost je bohužel do určité míry příznačné, že v okamžiku přijetí téměř jakékoliv legislativní normy nastává horečná snaha o nalezení způsobu obejití nastavených pravidel. Následně jsou vymýšlena a přijímána pravidla nová, upřesňující, aby byla následně opět obcházena. Tento děj pak nezřídka pokračuje až do situace, kdy není fakticky možné poslední verzi legislativní normy pro její složitost aplikovat v praxi. Nebo dojde k situaci, kdy je výklad tak jednoznačný, že v praxi dělá zbytečné problémy, jako je tomu u LPOD a objednávání přípravku s jiným kódem SÚKL, než s dosud vydávaným v konkrétní lékárně. Ne, že bychom na to při přípravě zákona neupozorňovali. Škoda. Bude velmi zajímavé pozorovat, jakým směrem se po Novém roce vyvine politika všech subjektů u započitatelných doplatků v souvislosti s faktickým zákazem dvojích cen pro pacienta a pojišťovnu. Přípravy celého systému běží, naši programátoři jsou do nich zapojeni, zbývá jediné: aby byla definitivně přijata novela zákona upravujícího započitatelné doplatky. To by podle posledních zpráv mohlo proběhnout ještě v průběhu října.

V listopadu se tradičně uskuteční Sjezd delegátů. Jeho jednání bude stejně jako v předchozích nevolebních letech po covidu jednodenní. Na programu budou samozřejmě standardní a obvyklé body, týkající se například ekonomických záležitostí, informace o činnosti představenstva, plnění usnesení, ale také očekávané změny nebo plánované aktivity Komory. Se všemi delegátkami a delegáty se těším na setkání a bohatou diskuzi. O výsledcích sjezdu budeme samozřejmě všechny členky a členy informovat prostřednictvím webu a časopisu.


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 10

2024 Číslo 10
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
nový kurz
Autoři: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby AML a MDS nízkého rizika
Autoři: MUDr. Natália Podstavková

Možnosti léčby časné imunitní trombocytopenie (ITP) u dospělých pacientů
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#