Zrádný zápal plic
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 6, s. 30
V České republice onemocní zápalem plic (pneumonií) ročně 80 000 až 150 000 lidí ročně s letalitou 10 až 20 procent. Onemocnění je vždy více, pokud v zimních měsících proběhne chřipková epidemie. Pneumonie se vyskytují zvláště často v prvním roce života, poté jejich výskyt klesá. Jsou nejčastěji infekčního původu a přenáší se kapénkovou infekcí. Obvykle začínají infektem horních cest dýchacích, odkud se šíří do bronchů a alveolů.
Lidé postižení infekčním zápalem plic často vykazují produktivní kašel, horečku doprovázenou zimnicí, dušnost, ostrou nebo bodavou bolest na prsou při hlubokém nádechu a zvýšenou dechovou frekvenci. U starších pacientů může být nejzřetelnějším příznakem zmatenost. Typické příznaky a symptomy u dětí mladších pěti let pak zahrnují horečku, kašel a zrychlené nebo obtížné dýchání. Bakterie jsou nejběžnější příčinou komunitně získané pneumonie (CAP), z nichž nejčastější je bakterie Streptococcus pneumoniae.
Choroby a rizikové faktory, které způsobují náchylnost k onemocnění zápalem plic, zahrnují kromě vyššího věku (nad 65 let) i sníženou imunitu, chronickou obstrukční plicní nemoc, chronické onemocnění ledvin, choroby jater, chronické onemocnění srdce, diabetes a dále pak alkoholismus a kouření.
(mhw)
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 6
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Tak to vidím já
- Atestace: přijďte se podívat, ať víte, co vás na podzim čeká
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- Znak byl tím posledním, o čem si rozhodli lékárníci, hlasovali v ČČL