Ani naši senioři se nebojí cestovat
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 6, s. 34
Počet osob cestujících do zahraničí se meziročně celosvětově zvyšuje. V roce 2016 se tento ukazatel přiblížil k hodnotě 1,8 miliardy cestovatelů za kalendářní rok, což je čtyřnásobně víc než před 10 lety. Do zahraničí míří i z hlediska možného výskytu zdravotních komplikací riziková část populace, jako jsou například senioři. O tom, jak ochránit své zdraví při cestování, se seniory v neziskové organizaci Život 90 hovořil doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS, z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví. Pro cestující seniory připravil i „Desatero rad na cestu“.
Podle docenta Maďara je zodpovědná příprava na cestu nesmírně důležitá. Doporučuje se opsat si názvy účinných látek a dávkování dlouhodobě užívaných léků. Dostatečnou zásobu užívaných léků je dobré si sbalit do příručního zavazadla a počítat s možným zpožděním letů.
Senioři by se měli vyhýbat nadměrným fyzickým výkonům, zejména v teple, vlhku, ve vysoké nadmořské výšce nebo na přímém slunci. Doporučuje se nevystavovat se nadměrnému slunění a pít dostatek tekutin, které nemají odvodňovací účinek. Do celkového příjmu tekutin se nepočítají káva ani alkoholické nápoje. Nadměrná konzumace čaje může představovat zátěž pro kardiovaskulární systém.
Tyto a další informace by senioři nepochybně ocenili také v lékárně.
(dop)
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 6
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Tak to vidím já
- Atestace: přijďte se podívat, ať víte, co vás na podzim čeká
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- Znak byl tím posledním, o čem si rozhodli lékárníci, hlasovali v ČČL