Molekula měsíce
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 6, s. 19
Sitravatinib (MGCD516)
IUPAC: N-(3-Fluoro-4-{[2-(5-{[(2--methoxyethyl)amino]methyl}-2--pyridinyl)thieno[3,2-b]pyridin-7-yl]oxy}phenyl)-N′-(4-fluorophenyl)-1,1--cyclopropanedicarboxamide
Sumární vzorec: C33H29F2N5O4S
Molekulová hmotnost: 629,68 g/molSitravatinib (Si) je experimentální antineoplastikum. Je to malomolekulární inhibitor mnoha tyrozinkináz (RET, CHR4q12, CBL, Trk, a DDR – regulátory signálních drah buněčného růstu). Je patentem americké firmy Mirati Therapeutics ze San Diega.
Sitravatinib se klinicky zkouší ve II. fázi v kombinaci s nivolumabem u nemalobuněčného karcinomu plic. Podával se v dávce 1x denně 150 mg ústy v kombinaci s parenterálním nivolumabem (anti PD-1 checkpoint inhibitor) 240 mg po dobu 21 dnů u pacientů, u kterých po samotném check point inhibitoru došlo k progresi onemocnění. Tato kombinace se zkouší i u renálního karcinomu (II. fáze). V monoterapii se zkouší i u liposarkomu. Z častých NÚL se objevily únava, průjem, zvýšená AST, nauzea, zvracení, hyponatrémie. Dne 8. ledna 2018 byly podepsány dohody o klinickém zkoušení Si v Asii s čínskou firmou BeiGene. Podobnou látkou, která je rovněž ve II. fázi klinického zkoušení, je glesatinib (MGCD265) od téže firmy Mirati.
Zdroje:
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 6
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Tak to vidím já
- Atestace: přijďte se podívat, ať víte, co vás na podzim čeká
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- Znak byl tím posledním, o čem si rozhodli lékárníci, hlasovali v ČČL