Z jednání k novele zákona o EET
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 4, s. 7
Zástupci ČLnK se aktivně účastnili připomínkového řízení k novele zákona o elektronické evidence tržeb. V rámci tohoto řízení bylo komorou navrženo, aby z elektronické evidence byly vyloučeny tržby „z poskytování zdravotních služeb včetně výdeje léčivých přípravků a zdravotnických prostředků“.
Na jednání dne 26. února 2018 se zástupci Generálního finančního ředitelství odpovědnými za přípravu novely byly diskutovány nejspornější body:
- zrušení povinnosti evidovat platby jinou formou než hotovostí
Ústavní soud zrušil povinnost evidovat platby „bezhotovostním převodem peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat“, tj. především kartou, a to z důvodu nadbytečnosti evidence tržeb provedených platební kartou, a to jak v kamenné provozovně poplatníka přes platební terminál, tak přes internet, neboť tyto platby jsou podle tvrzení Ústavního soudu snadno dohledatelné a správce daně si může od poskytovatele platebních služeb údaje o nich vyžádat.
Dalšími možnými formami platby, které mají charakter obdobný jako platba kartou, jsou také platby pomocí elektronických peněženek, čipových karet, kupónů, voucherů a jiných obdobných instrumentů, v jejichž rámci dochází nejdříve k jejich „nabití“ a následně k čerpání kreditu, který byl takto nabit. Novelou zákona bude doplněno, že i na tyto formy plateb se bude elektronická evidence vztahovat.
- evidence pověřenou osobou
Poplatník, který je povinen evidovat své tržby, může pověřit jejím evidováním jiného poplatníka. Tím se však nezbavuje odpovědnosti za důsledky spojené s porušením povinností. Tato dvě ustanovení vedla k výkladovým problémům v otázce, které všechny povinnosti podle tohoto zákona má plnit pověřený poplatník a za porušení kterých z nich odpovídá pověřující poplatník, a za která poplatník pověřený.
Novela proto navrhuje upravit vymezení povinností a odpovědnosti obou poplatníků. Za porušení povinností odpovídá pověřený poplatník nejen pověřujícímu poplatníkovi v soukromoprávní rovině, ale rovněž ve veřejnoprávní rovině.
- evidence ve zvláštním režimu
S cílem eliminovat nepřiměřený dopad a zátěž elektronické evidence tržeb na skupinu podnikatelů s ohledem na malý rozsah jejich podnikatelské činnosti se navrhuje zavedení evidence tržeb ve zvláštním režimu (tzv. papírová evidence tržeb), která nahrazuje elektronickou evidenci tržeb v běžném, případně zjednodušeném režimu.
Tato možnost by se mohla týkat pouze fyzických osob neplátců DPH s obratem maximálně 200 000 Kč za rok a maximálně 500 evidovaných tržeb, kteří nemají žádné zaměstnance.
S ohledem na velmi živou diskusi k tomuto bodu lze očekávat, že výše uvedené limity doznají určitých změn, přičemž se budou spíše zvyšovat. Snahou profesních komor je také rozšíření na právnické osoby.
Ing. Simona FIALOVÁ (simona.fialova@facta.cz)
PharmDr. Lubomír CHUDOBA
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 4
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- Infekce se v Americe po příjezdu Kolumba šířily nesrovnatelně déle, než se traduje
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- významná JUBILEA - duben 2018
- Praha a Brno – rozdílné pojetí farmaceutické chemie
- Interaktivní dispenzační semináře za podpory společnosti Teva