#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Ze života právníka v Komoře – díl šedesátý šestý, ať se nestanou hlupáky


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 2, s. 5

Ze života právníka v Komoře
– díl šedesátý šestý, ať se nestanou hlupáky

Byl jsem požádán o veselejší tón. Žádost to byla slušná a upřímná. Vyhovím tedy. Díl s pořadovým číslem 66 je k tomu jako stvořený, protože andělské číslo 66 je prý mocným symbolem lásky, rovnováhy a harmonie. Pozor, neplést s 666, které je považováno za symbol zla, Satana, Antikrista nebo konce světa. V Bibli má číslo 66 kniha Zjevení. Harmonie, zjevení, leden jako první měsíc roku. Vše k optimismu vybízí. Říká se, že cesta je cíl. Pojďme tedy probrat, jakými cestami se budeme ubírat v roce 2025.

Mgr. MUDr. Jaroslav MARŠÍK

 

Leccos naznačilo už ponovoroční jednání představenstva. To se chtě nechtě musí věnovat i věcem, které neřeší přímo problémy lékáren a lékárníků. Komora si jako každá instituce žádá pozornost a péči a žádá si ji hlavně od představenstva. Takže se například aktualizoval manuál pro okresní sdružení, aby odpovídal řádům novelizovaným na posledním sjezdu delegátů. Manuál kdysi vznikl jako plod touhy po uceleném návodu pro ty, kteří pečují o okresní sdružení. Lety se vyvinul ve špalek nabitý informacemi, v němž předsedové okresů najdou všechno na jednom místě. Všichni jsme stále trochu překvapení z toho, jak obsáhlý je to text a jak je svým rozsahem vzdálený původní představě o jedné dvou stránkách. Se začátkem roku jsou spojena klasická hlasování o žádostech členů ve svízelných životních situacích o úhradu členských příspěvků ze sociálního fondu nebo o žádostech okresních sdružení o schválení přečerpání rozpočtu na předchozí rok.

Značnou pozornost si žádalo výběrové řízení na stavební firmu, která by se chopila přístavby sídla Komory. Z mnoha ­zájemců, kteří se přišli podívat na svažitý pozemek za Rozárkou, jak s láskou nazýváme dům, ve kterém Komora před mnoha lety našla svůj domov, nakonec podaly nabídky dvě. Obě solidní, s důvěryhodnými referencemi a přibližně desetiprocentním rozdílem v nabídkové ceně. Jsme zvědaví, jak budou kopat jámu ze svahu dolů a jakého dinosaura v ní najdou. V lednu se stihla příprava podkladů pro rozhodnutí představenstva, zda a s kým se do stavby pustíme. To je ale až únorová písnička.

Vedle toho všeho se řešilo vzdělávání, public relations, osvědčení nebo organizace práce. Komora je krom toho částí své činnosti i orgánem veřejné moci. Když zapisuje farmaceuty na seznam členů, když jim vydává osvědčení nebo když je disciplinárně stíhá. To jí staví před řadu digitálních povinností vůči Ministerstvu vnitra, Národnímu úřadu pro kybernetickou bezpečnost a dalším. Jako právník se starám hlavně o přístup Komory do nového systému eLegislativy, na kterém Ministerstvo vnitra usilovně pracuje dlouhé měsíce. eLegislativa by se měla do budoucna stát prostředím, ve kterém se budou tvořit a připomínkovat všechny právní předpisy, a Komora ho jako připomínkové místo musí umět využívat. Ještě jsem to nezkoušel, ale prý by systém měl umět sám sestavit novelu zákona nebo vyhlášky z textu předpisu, do kterého jen vepíšete, jak byste si jeho znění do budoucna představovali. Pokud jste se někdy pokoušeli za pomoci legislativních pravidel vlády sestavovat novelu, jistě chápete, že mé nadšení z této přislíbené funkce nezná mezí. A pokud jste nikdy novelu nepsali, na moje nadšení to stejně nemá žádný vliv.

Legislativa je obecný pojem, za kterým se skrývá smečka ďáblů v detailech. Na podzim budou volby, ve Sněmovně se poslanci klopotně prodírají obstrukcemi a nad schválením nových zákonů se vznášejí otazníky. Nevíme proto, jestli projde zákon o zdravotních službách, přesněji jeho velká novela, která by nám mohla zpřesnit definici farmaceutické péče nebo, snad, i něco navíc, třeba pravidla pro tvorbu sítě lékáren. Doufáme, že alespoň novela zákona o veřejném zdravotním pojištění projde a zpomalí zběsilé tempo v pohybech výší cen a úhrad nahraditelných léčivých přípravků. Zákon o léčivech už snad za této vlády změn naště stí nedozná. Naště stí proto, že hlavní norma farmaceutů často burcuje poslance k nepředvídatelným nápadům o ještě lepší farmacii. Pomalu se chystáme na smrt cenových předpisů a cenových rozhodnutí. Ministerstvo musí po novele zákona o cenách všechny cenové regule přetavit do cenových výměrů ve formě opatření obecné povahy.

Všichni se sžíváme se započitatelnými doplatky a čekáme, kdo na této změně prodělá a kdo vydělá. Že se pacientům líbí, už začíná být zřejmé. Dále budeme hlídat obvyklá množství výdejů LPOD a řešit dostupnost léčivých přípravků v lékárnách. Znovu se přibližuje dohodovací řízení, ze kterého jsme loni s úhradou SiV vyšli nakrátko. Diskutovat by se mělo i o pravidlech pro bonifikaci venkovských lékáren. Zásadních změn se letos už nedočkáme. Výsledky voleb rozhodnou, kdo bude v příštích čtyřech letech ovládat Ministerstvo zdravotnictví a s kým budeme jednat o vývoji farmacie. Do té doby se třeba podaří sejít a domluvit se SÚKL na tom, jak si zjednodušit vyhodnocení obvyklého množství, tak aby lékárny i jejich informační systémy věděly, kolik lze objednat, a inspektoři SÚKL potom nemuseli při kontrolách provádět těžkou detektivní práci. Třeba.

Mezitím vším budou každý den pacienti navštěvovat ­ordinace, uléhat do nemocnic, vstupovat do lékáren a budou užívat miliony jednotek lékových forem. Postarat se o to, aby se k nim dostali, bezpečně, ve správných indikacích a dávkováních, musíte vy, farmaceuti. Je to tak obrovské množství práce a tak velká odpovědnost, že jen blázen by si mohl myslet, že farmaceuty lze nahradit, a jen hlupák by bez rozmyslu ohrozil krátkozrakými zásahy křehkou rovnováhu farmaceutické péče. Závěrem proto vesele vyzývám k tomu, abychom všichni pomáhali všem, ať se nestanou blázny a hlupáky.


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 2

2025 Číslo 2
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
nový kurz
Autoři: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby AML a MDS nízkého rizika
Autoři: MUDr. Natália Podstavková

Možnosti léčby časné imunitní trombocytopenie (ITP) u dospělých pacientů
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#