Magistraliter okénko: Solutio Jarisch – aktuální názvosloví dle ČL 2023
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 2, s. 34
Český lékopis historicky obsahoval článek „Solutio Jarisch“ se dvěma možnostmi složení (s parabeny a bez parabenů).
V ČL 2023 je nově rozdělen na dva články: „Solutio Jarisch“ bez konzervační látky a nový článek „Solutio Jarisch cum parabenis“. Zatímco dříve se v praxi pod pojmem „Solutio Jarisch“ rozuměl roztok kyseliny borité a glycerolu konzervovaný parabeny, v Českém lékopisu 2023 je tímto názvem označena receptura bez parabenů. Dodavatelé na změnu zareagovali a svůj sortiment příslušně upravili.
I tak ale vládne v pojmech mírný zmatek.
Solutio Jarisch (Jarischův roztok, Jarischova voda) je roztok kyseliny borité a glycerolu. Roztok je bezbarvý, hypertonický, pH 3,6 až 4,2. Má mírně dezinfekční, adstringentní a keratoplastické účinky. Označení nese po významném rakouském dermatologovi Adolfu Jarischovi (1850–1902). Jeho jméno nese také Jarischova-Herxheimerova reakce, odezva organismu na endotoxiny uvolněné při rozpadu bakterií po zahájení specifické léčby infekce (břišní tyfus, lymská borelióza, syfilis). Projevuje se horečkou, bolestí hlavy, svalů a kloubů, dobře reaguje na kortikoidy.
Solutio Jarisch se s oblibou a už více než 100 let používá k obkladům a oplachům podrážděné pokožky, na akné, opruzeniny, dermatitidy nebo k tonizaci pleti jako pleťová voda. Dřívější použití na oplachy podrážděné pokožky kojenců není vhodné. Kyselina boritá a její soli jsou kontraindikovány do 10 let věku.
V Německu (DAC/NRF) je dokonce použití kyseliny borité v dermatologických externech vzhledem k nízké účinnosti a prokázané resorpční toxicitě zakázáno úplně bez ohledu na věk! Kyselina boritá a její soli jsou povoleny pouze jako homeopatika nebo jako součást pufrů např. pro oční kapky.
Jako alternativu pro dětské pacienty lze připravit např.:
Roztok s kyselinou mléčnou a mléčnanem sodným
(Solutio Laglyk RDP, publikovaný v Magistraliter receptura v dermatologii, Zbyněk Sklenář, Galén 2021).
• Rp. Ac. lactici 1,0
Natrii lactatis sol. 50% 4,0
Glyceroli 85% 40,0
Natrii chloridi 8,6
Aq. purif. ad 1 000,0
M. f. sol.
Roztok má obdobnou osmolaritu i pH jako Jarischův roztok, neobsahuje kyselinu boritou ani konzervační látky a je vhodný i pro novorozence. Doporučená doba spotřeby 3 týdny, uchovávání v úzkohrdlé skleněné lékovce při teplotě 2–8 °C.
V aktuálně platném lékopise můžeme najít dva články Jarischova roztoku, s dobou použitelnosti ověřenou novou stabilitní zkouškou:
Solutio Jarisch
Acidum boricum 20,0
Glycerolum 85% 40,0
Aqua purificata 940,0
Doba použitelnosti 6 měsíců, uchovávat v tmavých skleněných obalech, 15–25 °C, chráněno před světlem.
Solutio Jarisch cum parabenis
Acidum boricum 20,0
Glycerolum 85% 40,0
Aqua conservans 940,0
Doba použitelnosti 12 měsíců, uchovávat v tmavých skleněných obalech, 15–25°C, chráněno před světlem.
Použitou protimikrobní přísadu (propyl- a methylparaben obsažené v konzervační vodě) uvedeme na signatuře.
Obě varianty jsou plně hrazeny pojišťovnou a lze je vydat
i bez receptu.
Oddělení obou článků a upřesnění názvosloví odráží současný trend přípravy „sine antimicrobico“. Zejména použité parabeny jsou veřejností vnímány přinejmenším kontroverzně.
Parabeny, zde konkrétně methylparaben a propylparaben, chemicky představují estery kyseliny parahydroxybenzoové. Jako konzervanty jsou oblíbené v kosmetice i ve farmaceutických přípravcích kvůli širokému spektru účinků, nízké ceně a dobré stabilitě. Diskutuje se u nich možný alergizující potenciál, chemická podobnost s estrogenními hormony (a tím možná i vlastní hormonální aktivita), řeší se rovněž případná kumulace parabenů v tkáních. Žádná z těchto aktivit nebyla dosud studiemi potvrzena.
Pro výdej na předpis i jako OTC se tedy pod pojmem „Jarischův roztok“ dle aktuálního ČL 2023 rozumí varianta připravená pouze s čištěnou vodou, bez protimikrobní přísady. Dbáme tedy na výběr vhodné velikosti balení a doporučíme po otevření spotřebovat do 1 měsíce. Pacientům, kteří nejsou citliví na konzervační látky, lze stále nabídnout variantu „Solutio Jarisch cum parabenis“. Některými pediatry doporučované použití pro kojence a malé děti není vhodné bez ohledu na obsah parabenů.
Mgr. Anna JANKOVSKÁ
e-laboratoř Praha
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků

2025 Číslo 2
- Ukažte mi, jak kašlete, a já vám řeknu, co vám je
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Magistraliter okénko: Solutio Jarisch – aktuální názvosloví dle ČL 2023
- Zeptali jsme se
- Za profesorem Luďkem Jahodářem