#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Právní poradna


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 2, s. 12

Nikde jsem nedohledala, že by dohoda o provedení práce (DPP) pro vedoucího lékárníka nebyla dostačující, a i s ohledem na výše uvedené se domnívám, že je možné vykonávat funkci vedoucího lékárníka na DPP. Prosím o informaci, zda to takto skutečně je.

Výkon funkce vedoucího lékárníka na DPP možný je, protože jej nic nezakazuje. Předepsaný rozsah úvazku pro výkon funkce vedoucího lékárníka není stanoven. Je především v zájmu farma­ceuta, který tuto funkci vykonává, aby byl v lékárně přítomen natolik, aby dokázal plnit povinnosti, které jako vedoucí lékárník má, protože pokud se v provozu lékárny objeví problémy kvůli nedostatečnému působení vedoucího lékárníka, nebude se moci vymlouvat na to, že byl v lékárně málo.

Moc bych potřebovala upřesnit pravidlo záměny „ve stejné lékové formě“. Můžu zaměnit tabletu za potahovanou tabletu?

Nemohu odpovědět na otázku, zda můžete zaměnit, proto­že nejsem způsobilý k odbornému posouzení toho, zda zamě­ňované přípravky naplňují kromě stejné účinné látky, cesty podání a lékové formy i požadavek na shodnou účinnost a bezpečnost. Mohu se ale vyjádřit k tomu, jak právní předpisy definují stejnou lékovou formu.

V § 25 odst. 4 písm. b) zákona o léčivech (č. 378/2007 Sb.) je ­uvedeno, že různé perorální lékové formy s okamžitým uvolňováním se považují za jednu a tutéž lékovou formu. Na tuto definici dále navazuje vyhláška o správné lékárenské praxi (č. 84/2008 Sb.), která kromě vlastní definice lékové formy v § 2 písm. f): lékovou formou léčivého přípravku technologické zpracování léčivých látek a pomocných látek charakterizované tvarem, složením a fyzikální strukturou, s ohledem na fyzikální strukturu se lékové formy člení na lékové formy tuhé, polotuhé a tekuté, s ohledem na tvar se člení na lékové formy dělené a nedělené odkazuje na podrobné členění lékových forem v příloze č. 1 vyhlášky. Ta pak uvádí jednotlivé lékové formy a podrobné příklady přípravků v rámci každé lékové formy. Z členění přílohy lze usuzovat, že vzájemně zaměnitelné jsou všechny příklady uvedené pod každou jednou lékovou formou popsanou v prvním sloupci přílohy. To znamená, že jednou, vzájemně zaměnitelnou lékovou formou jsou např. „tuhé perorální přípravky“, mezi které spadá vše po­čínaje perorálním práškem a konče peletami. Včetně tablet a potahovaných tablet.

Čistě z hlediska lékové formy je tedy předepsaná tableta zaměnitelná za potahovanou tabletu. Jen ale znovu připo­mí­nám, že zaměňované přípravky musí být shodné i z hlediska bezpečnosti a účinnosti.

                Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 2

2025 Číslo 2
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
nový kurz
Autoři: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby AML a MDS nízkého rizika
Autoři: MUDr. Natália Podstavková

Možnosti léčby časné imunitní trombocytopenie (ITP) u dospělých pacientů
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#