Farmaceutická čtverylka
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 97, 2025, č. 2, s. 4
Plesová sezona je v plném proudu, na sociálních sítích koluje nekonečné množství nejrůznějších fotografií žen v nádherných róbách. Pokud jde člověk na ples z jiného oboru, má skutečně šanci zapomenout na pracovní záležitosti všedních dní. V opačném případě ale neexistuje síla, která by zabránila stočení hovoru do profesní roviny. Nakonec jsou však taková ryze neformální, a do značné míry uvolněná, setkání ohromným přínosem pro vzájemné pochopení a spolupráci. A přesně takový byl letošní reprezentační ples farmacie, jehož se na Žofíně zúčastnili zástupci z mnoha organizací i úřadů ovlivňujících dění ve farmacii. Stihli jsme toho ve vážném i nevážném duchu probrat skutečně hodně. Díky za to.
Mgr. Aleš KREBS, Ph.D., prezident ČLnK
Letošní rok bude v oblasti legislativní činnosti bez nejmenších pochybností poznamenán podzimními volbami do poslanecké sněmovny. Je důležité připomenout, že návrhy zákonů, které nebudou do konce mandátu současné sněmovny uzavřeny, spadnou pod stůl a nově ustavená sněmovna bude začínat od nuly. Do voleb zbývá méně než tři čtvrtě roku, sněmovna je v některých dnech téměř paralyzována nesmyslnými obstrukcemi, i když má k projednání ohromné množství legislativních norem. Z toho vyplývá, že zdaleka ne vše bude řádně projednáno. A to se týká i zdravotnictví. Od různých koaličních politiků jsou slyšet různé verze toho, co bude ještě dokončeno. O výsledku se ale dá pouze spekulovat.
Další jistotou je, že se s blížícími volbami začnou na povrch stále více dostávat různé snahy o zviditelnění se i prostřednictvím předkládání nových a hlavně pozměňování projednávaných zákonů. To může být velmi zajímavá taškařice.
Začíná se také rozbíhat dohodovací řízení pro příští rok. Zdravotní pojišťovny opakovaně deklarují snižující se rezervy a deficitní hospodaření, reálně tak nelze čekat nic jiného, než odmítání všech změn včetně navýšení příjmu segmentu. Bude velmi složité aspoň některé věci prosadit. Jednou z důležitých je lepší a průhlednější nastavení systému bonifikací lékáren v oblastech ohrožených nedostupností péče. Za připomenutí stojí, že aniž by se změnila kritéria vyplývající z výsledků dohodovacího řízení, pojišťovny přehodnotily doby dojezdu a vyřadily z bonifikací pro tento rok více než 40 lékáren a OOVL. Ani soustředěný mediální tlak a opakovaná jednání je nepřiměly ke změně postoje. Kromě jiného ukazuje celá anabáze na chybné nastavení odměňování lékárenské péče v legislativě i na to, že se nelze spolehnout na výsledky dohodovacího řízení, pokud nejsou zakotveny v nějakém právním předpisu (což bonifikace nejsou). Právě na bonifikace a uzavírání lékáren v důsledku jejich omezení se nás ptají novináři opakovaně. Jejich prostřednictvím se snažíme veřejnosti ukazovat i další problémy v našem oboru spojené s nutností systémové změny. Trpělivě také všem, včetně politiků, vysvětlujeme důležitost udržení dostupné lékárenské péče i v periferních oblastech a provázanost s péčí zejména praktických lékařů. Děkuji těm z vás, kteří tak činí i na regionální úrovni prostřednictvím starostů jednotlivých obcí. I od nich se potřebné informace dostávají k vrcholným politikům jednotlivých stran. Je to důležité.
Od Nového roku byl spuštěn nový systém řešení započitatelných doplatků. I přes drobné nedostatky, které se podařilo velmi rychle vyřešit, funguje od začátku bez zásadních technických problémů. Na bližší hodnocení je sice ještě brzy, ale za leden už dosáhlo limitu započitatelných doplatků téměř 120 tisíc pacientů, většinou seniorů nad 70 let. Suma překračující limit byla kolem 45 milionů. Z hlediska celkového obratu lékáren se zatím jedná o velmi nízké procento, které se v průběhu roku bude nepochybně zvyšovat. Přesnější údaje uvidíme po prvním, spíše však až po druhém čtvrtletí.
Opakovaně se setkávám s dotazy, pro koho a jakým způsobem může být systém přínosem, také s ohledem na poskytování lékárenské péče a její ekonomiku. Ta je logicky spojena i s cenotvorbou. Vyjadřovat se právě k ní může být v některých případech hodnoceno ze strany ÚOHS jako návodné a rozporné se zákonem. Abychom nevystavovali Komoru nezanedbatelnému riziku postihu, reagujeme na tyto dotazy zdrženlivě. V historii už jsem měl možnost být, bez vlastního osobního zavinění, „u výslechu“ na antimonopolním úřadu. Tomu jsem nabízel opakovaně také konzultace v době sektorového šetření, abychom úřadu vysvětlili souvislosti, podstatu fungování a úkoly v zajištění zdravotní péče o pacienty. Bylo to odmítnuto, nelze tedy ani v nejmenším předpokládat, že by se nyní úřad choval vstřícněji.
V souvislosti s požadavky na rozšíření činností a kompetencí farmaceutů v lékárnách se na mnoha místech mluví o změně vyhlášky o věcném a technickém vybavení. I o tom jsme diskutovali na posledním jednání představenstva Komory. Zmiňuji to proto, že není ani trochu jednoduché nastavit pravidla tak, aby to zmíněné činnosti umožnilo provádět všem lékárnám a zároveň to neomezovalo žádnou část jimi poskytované stávající péče.
Bude také nutné vše projednat se státní správou a jednotlivými institucemi. Věřím, že to dokážeme zvládnout tak, aby to dávalo smysl.
Zatím letošní rok nevypadá na úplně klidné období a to ani nevíme, co a koho nám přinesou podzimní volby. Zatím ale nemá větší smysl nad tím spekulovat. Užívejte zbytek zimy, odpočívejte s přáteli na plesech či kdekoliv jinde, prostě nezapomínejte na fyzický i duševní oddych se svými nejbližšími. Ať se vám to daří.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků

2025 Číslo 2
- Ukažte mi, jak kašlete, a já vám řeknu, co vám je
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu lékárenské praxe
- Magistraliter okénko: Solutio Jarisch – aktuální názvosloví dle ČL 2023
- Zeptali jsme se
- Za profesorem Luďkem Jahodářem