Rok ve znamení zákona o léčivech
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 12, s. 4
Blíží se konec dalšího roku, věřme, že také období aspoň dočasného uklidnění a zmírnění neustálého spěchu a vytváření všudypřítomného, většinou zcela zbytečného, stresu. Přitom, spíš než urputná snaha o dokonalost, bývá v předvánočních přípravách mnohem důležitější čas strávený s našimi nejbližšími.
Mgr. Aleš KREBS, Ph.D., prezident ČLnK
Celý letošní rok byl ve znamení novelizací zákona o léčivech; připravovaných, probíhajících, přijatých i čerstvě aplikovaných a také souvisejících s úpravami v jiných právních předpisech. O všech jsme se zákonodárci vedli spoustu jednání a aktuální informace jsme Vám mnoha různými cestami předávali. Intenzita legislativních návrhů našeho zákonodárného sboru se před krajskými i sněmovními volbami začala zvyšovat. V příštích měsících musíme počítat i se zvýšením snah o „jednoduchá“ a líbivá řešení bez návaznosti na nutné systémové změny. Nepochybně nás v průběhu příštího roku čeká náročné období. Tím spíše nelze rezignovat na prosazování našich požadavků a jejich prezentaci veřejnosti. Jen to pro nás všechny může být zase o něco náročnější. Věřím, že to zvládneme.
Vraťme se ještě na chvíli zpět. Na jaře se velmi intenzivně jednalo o pozměňovacích návrzích k adaptační novele zákona o léčivech. Asi nejkontroverznější z nich směřoval k zavedení tzv. prodejních boxů na léčivé přípravky vydávané bez lékařského předpisu. Přestože by se v podstatě jednalo o evropsky naprosto ojedinělý způsob zajišťování léčivých přípravků, nebylo jednoduché přesvědčit poslance, že se z odborného hlediska nejedná o dobrý nápad. Také se intenzivně hovořilo o zavedení zásilkového výdeje pro léčivé přípravky na recept. I díky velké snaze komory nebyl návrh nakonec do legislativního procesu předložen. Bohužel se dá s každou další novelizací zákona očekávat opakovaná snaha o jeho prosazení.
Zde je asi na místě menší odbočka. Pokud by celý legislativní proces respektoval názor Ústavního soudu a probíhal správně, neměly by být předkládány pozměňovací návrhy, tzv. přílepky, které směřují k novelizaci jiného zákona nebo v novelizovaném zákoně těch ustanovení, kterých se původní návrh předkladatele novely netýkal. V českých podmínkách však tato pravidla nějak neplatí, se všemi souvisejícími důsledky.
V průběhu letošního roku postupně nabyla účinnosti také pravidla pro léčivé přípravky s omezenou dostupností a rezervní zásoby. Systém LPOD už je v podstatě celý v praxi a začínají se ukazovat některé věci vhodné při nejbližší novelizaci ke změně, například rozdílný způsob výpočtu zásob pro nemocniční a veřejné lékárny, především s ohledem na objednávání generických přípravků k zajištění akutní terapie. Jako příklad by mohl posloužit výpadek přípravku s klarithromycinem. U LPOD je výslovně stanovena povinnost dodávky do dvou pracovních dní. Ačkoli jsme se ve veřejném prostoru setkávali s různými stížnostmi lékárníků na nedodání, reálně jsme i přes opakované výzvy a upozornění dostali jen minimum informací dostatečně podložených pro podání podnětu na SÚKL. To je docela škoda.
Aby toho kolem zákona o léčivech nebylo málo, rozhodl se Jihočeský kraj iniciovat novelu směřující k zavedení „létajícího“ vedoucího lékárníka. Potřebu kraje se podařilo vyřešit výkladem vyhlášky a zákon nebylo nutné ve sněmovně vůbec otevřít. I přes slib hejtmana MUDr. Kuby nebyl dosud návrh z projednávání ve sněmovně stažen, neboť se tak může stát pouze na základě rozhodnutí zastupitelstva Jihočeského kraje, které se po volbách i se svými výbory teprve formuje.
Od Nového roku se změní také systém započitatelných doplatků, které po překročení limitu nebudou vracet zdravotní pojišťovny, ale částka započitatelného doplatku nad limit bude pacientovi přímo odečtena z doplatku a následně vyfakturována zdravotním pojišťovnám. V tuto chvíli není možné s jistotou říct, jak se zachovají jednotlivé subjekty na úrovni výrobců i poskytovatelů. Bude velmi zajímavé sledovat, kdo a jaké příležitosti si v průběhu příštího roku najde. Komora připravuje pro lékárníky potřebné materiály, a protože se ve veřejném prostoru vyskytuje celá řada nepřesných a zavádějících informací, podílí se ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a SÚKL na informování široké veřejnosti.
V závěru letošního roku se předmětem velkých diskuzí staly bonifikace jedinečných lékáren. Fond na jejich podporu byl zaveden v dohodovacím řízení a není nikde legislativně zakotven. Přestože se pro příští rok nijak nezměnila pravidla pro poskytování bonifikace, zmizelo cca 40 % oblastí. V meziročním srovnání to znamená, že v roce 2025 na bonifikaci nedosáhne 44 dosud bonifikovaných lékáren a výdejen. Došlo k tomu důsledkem změny na straně pojišťoven u výpočetního systému dojezdu, který se ukazuje jako velmi gumový parametr. Slyšel jsem i námitky, že se jedná o nesystémové opatření. To je pravda, ovšem pouze do té míry, že jsou všechny tyto subjekty (stejně jako ostatní) přísně regulovány na straně příjmu a často se pohybují i v rozmezí odměny za poskytnutou péči na úrovni 50–60 % republikového průměru. Ve světle dohod některých skupin lékařů, jejichž segmenty se v dohodovacím řízení nedohodly, a neměly mít nárok na navýšení příjmu, se v případě lékáren a jejich pacientů (těch nejslabších) nedá hodnotit přístup zdravotních pojišťoven jinak než jako zcela nepřijatelný. V průběhu prosince se snažíme situaci prostřednictvím jednání i médií zvrátit. Novinářům celou situaci blíže představíme na brunchi, který se bude věnovat bonifikacím i v souvislosti s financováním lékárenské péče.
Vážené kolegyně a kolegové, změny v poskytování péče se dotýkají každého z nás. Musíme se vyrovnat s mnoha novinkami v našem oboru, celá řada z vás se přímo podílí na jeho propagaci a představování veřejnosti nebo politikům. Vím, že to není jednoduché a každému z vás proto patří velké poděkování. Zároveň vám přeji klidné prožití vánočních svátků a do nového roku hodně ště stí, zdraví, pohody, profesních i osobních úspěchů.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 12
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Nová tradice na farmaceutických fakultách?
- Malý princ a zelená víla
- Předvánoční vzpomínka na Václava Ruska
- Zeptali jsme se