Právní poradna
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 12, s. 37
Obracím se na vás s dotazem ohledně výdeje intratekálního morfinu (IPLP), který připravuje jiná nemocniční lékárna. Zaskočilo mě, že výdej chtějí realizovat na základě žádanky s modrým pruhem našeho lékaře z oddělení. Podle jejich vyjádření byla tato praxe nastavena na základě konzultace se SÚKL. Chtěla bych se zeptat, zda a kde je pro tuto praxi opora v legislativě? Za mě by měla být dostatečná standardní objednávka z naší lékárny a výdejka s fakturou z lékárny dodávající, která je v tu chvíli v pozici distributora. U nás v lékárně si pak standardně lékař přípravek vyzvedne na žádanku s modrým pruhem.
Oporu v legislativě pro požadavek na předložení žádanky s modrým pruhem odebírající lékárnou připravující lékárnou nevidím. Připravující lékárna sice není v postavení distributora, jak píšete, ale v zákonem předpokládaném postavení připravující lékárny podle § 79 odst. 9 ZoL. Přesto není dodávka odebírající lékárně nijak podmíněna, a to ani v případě IPLP obsahujícím návykovou látku.
Dokumenty k dodávce IPLP mezi připravující lékárnou a odebírající lékárnou musí umožnit vedení záznamů podle § 22 odst. 2 písm. a) bod 1 vyhlášky o správné lékárenské praxi o přejímce léčivých přípravků, včetně jejich šarží a kódů přidělených Ústavem nebo Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv, léčivých látek, pomocných látek a léčivých přípravků připravených jinou lékárnou; za takovou přejímku se považuje i odběr léčivých přípravků lékárnou od jiné lékárny za podmínek stanovených v § 82 odst. 4 zákona o léčivech, a zahrnovat dokumentaci podle písm. k) téhož ustanovení: úplná evidence skladových zásob, příjmu a výdeje léčivých přípravků podle jednotlivých položek umožňujících rozlišit lékovou formu, množství účinné látky obsažené v jednotce hmotnosti, objemu nebo jednotce lékové formy a velikost balení léčivého přípravku, u registrovaných léčivých přípravků včetně kódu přiděleného Ústavem nebo Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv a čísla šarže; evidence musí být vedena tak, aby umožnila zajistit sledovatelnost léčivého přípravku.
Přesná forma těchto dokladů není stanovena.
Mohu vydat lékaři na žádanku ve veřejné lékárné 2 litry lihobenzínu bez daně? Objednává přes žádanku s razítkem
a podpisem a výdej na fakturu, platí převodem.
Zdravotnickému zařízení na žádanku můžete vydat lihobenzín bez omezení velikosti balení.
Mám dotaz ohledně phenaemalu, který je teď v „omezení“.
Jak si mám vysvětlit, že veterinář mi sdělil, že distributor mu ho vozí a nemá problém s jeho prodejem? Znamená to, že my v lékárně nemůžeme provést výdej na veterinární recept a lékař ano?
Ano, je to tak. Zatímco provozovatel může LPOD použít výhradně k výdeji pacientům nebo poskytovatelům zdravotních služeb, distributorovi zákon o léčivech nezakazuje, aby v těch případech, kdy veterináři dodat léčivé přípravky může, dodal i LPOD. Pro zajímavost přikládám níže odůvodnění, s nímž nebyla akceptována naše připomínka, aby LPOD nebylo možné vydávat na veterinární recept. Výdej na veterinární recept tedy možný nakonec není, ale dodávky přímo veterinářům zákon nezakazuje.
„Zákaz výdeje na veterinární recept nebyl po konzultaci s MZE akceptován, neboť MZE s takovou úpravou nesouhlasí. Dle MZE veterinární lékař, který předepíše humánní přípravek pro veterinární použití nebo léčivý přípravek s „omezenou dostupností“, je povinen posoudit, zda je to adekvátní danému případu, resp. onemocnění zvířete. Zároveň, pokud je k dispozici veterinární preparát pro danou indikaci, použije přednostně tento. Humánní preparát nebo léčivý přípravek s „omezenou dostupností“ veterinární lékař předepíše právě v těch případech, kdy jde o to předejít utrpení zvířat dle zákona na ochranu zvířat proti týrání, tedy pouze v nezbytných případech. Toto oprávnění veterinárního lékaře musí zůstat zachováno. Ve svém důsledku se může jednat i o ochranu veřejného zdraví.“
Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík,
advokát, právní poradce ČLnK
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 12
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Nová tradice na farmaceutických fakultách?
- Malý princ a zelená víla
- Předvánoční vzpomínka na Václava Ruska
- Zeptali jsme se