Nové nebo méně známé léčivé rostliny: Fuchsia magellanica Lam.
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 12, s. 38
Fuchsia magellanica Lam.
– fuchsie magellanská
(Onagraceae – pupalkovité)
Vytrvalý, rozvětvený, opadavý keř, původem z jihoamerických listnatých lesů Chile a jižní Argentiny. Plodem je asi 2 cm velká, červená bobule. Rostlina se jako dekorativní rozšířila v řadě variet i na další kontinenty. V našich podmínkách je částečně mrazuvzdorná, ale může přezimovat pouze s listím zakrytým kořenovým systémem, včetně kořenového krčku.
Synonyma: Fuchsia gracilis, Fuchsia macrostemma
Obecný název: Hardy fuchsia (angl.), Chilco (mapudungun – jazyk centrální Chile)
Sbíraná část: flos, folium, fructus, herba, radix
Droga: Fuchsiae folium
Obsahové látky: v květu barevné deriváty antokyanidinů, především 3-glukosidy a 3,5-diglukosidy kyanidinu, delfinidinu, malvidinu, pelargonidinu, peonidinu a petunidinu, přičemž převažují deriváty peonidinu, v celé rostlině flavonoidní deriváty isorhamnetinu, dále kempferolu a kvercetinu, deriváty fenolových kyselin, hlavně ellagové, ferulové, hydroxyskořicové a kafeoylchinové. Kolísající obsah tříslovin.
Účinky a použití: v tradiční medicíně jsou čerstvé listy aplikovány na rány, furunkly a další kožní onemocnění. Kromě nálevu a odvaru se připravují k topické aplikaci i masti, oleje a tinktury s antiseptickými účinky. Čerstvé květy a bobule se užívají k zmírnění deprese. Rostlina má zřetelné antipyretické a diuretické účinky, dále se používá při nepravidelné nebo silné menstruaci. Kosmetický průmysl využívá extrakty při výrobě krémů, mýdel a přísad do koupele.
Odborné studie. Řada testů potvrdila silné antioxidační a volné radikály zhášející účinky až na buněčné úrovni. Autoři se shodují, že výjimečnou účinnost lze přisuzovat obsahu flavonoidů, antokyanidinů a derivátů fenolových kyselin. Může částečně vysvětlovat i zjištěné zlepšení hojení ran. Etanolové i vodné extrakty mají ve srovnání s erythromycinem dobrou antibakteriální aktivitu (minimální inhibiční koncentraci – MIC80) proti bakteriím Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus pyogenes a Staphylococcus aureus, ale v případě Escherichia coli jsou prakticky neúčinné. Lihové extrakty z listů i květů vykazovaly spazmolytické účinky v případě dělohy i gastrointestinálního traktu. K zesílení působení došlo interferencí s vápenatými kationty. U myší byly zjištěny i sedativní účinky. Studie hledá vysvětlení v přítomnosti flavonoidních derivátů kvercetinu a kempferolu. Přítomnost flavonoidů souvisí i s diuretickými účinky listu a květu, se snižováním krevního tlaku, ochranou kardiovaskulárního aparátu a slinivky, předpokládá se i příznivý účinek při omezování rozvoje Alzheimerovy choroby a některých typů rakoviny. Fuchsie magellanská vykazuje nízkou toxicitu a je považována v mnoha směrech za perspektivní léčivou rostlinu.
Dávkování: 3x denně šálek odvaru: 5 minut vařit 1 polévkovou lžíci drogy v 1 litru vody.
Nežádoucí účinky a kontraindikace: pro nedostatek informací neužívat během těhotenství a laktace, nepodávat malým dětem.
Interakce: antihypertensiva, diuretika, statiny.
Hlavní zdroje: AISLP; botanika.wendys.cz, Chemical Book,
Dostál, J.: Nová květena ČSSR, Academia, Praha 1989; Drugs.com; European Medicines Agency; Google Scholar; Hagers Handbuch der Drogen und Arzneistoffe; Jellin, J. M. et al.:
Natural medicines comprehensive database, vyd. 4, Stockton 2002; Liber Herbarum Minor; Medline; Plants for a future;
PubChem Compound; World Flora Online; Toxnet.
PharmDr. Miloš Potužák
Obrázek: William Curtis (1789) – Wikipedia, vzorce: autor
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 12
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
Nejčtenější v tomto čísle
- Zeptali jsme se
- Nová tradice na farmaceutických fakultách?
- Malý princ a zelená víla
- Rok ve znamení zákona o léčivech