Bruggy a jejich lékárna v Nemocnici sv. Jana ze 17. století
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 12, s. 25
K návštěvě malebného města Bruggy ležícího na severozápadě Belgie nás přimělo shlédnutí za mě velmi zdařilé černé komedie V Bruggách. Toto město je nejzachovalejší středověké město v Belgii a po právu taktéž zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Díky výše uvedenému filmu jsme si udělali představu o mnohých významných památkách, které bychom rádi viděli na vlastní oči. Patřila mezi ně i Nemocnice sv. Jana z 12. století – jedna z nejstarších dochovaných v Evropě, kde dnes najdeme muzeum (Museum Sint-Janshospitaal).
Před samotnou cestou jsme zjistili, že součástí tohoto komplexu je mimo jiné také stará lékárna (Apotheek Sint Janshospitaal), a tak bylo jasné, kam také naše kroky povedou.
O lékárně jsme se dozvěděli, že byla zřízena sice později než samotná nemocnice, a to v 17. století, zato ale byla provozována až do roku 1971. Nejspíš i díky tomu byl její autentický ráz dochován dodnes. Za menší vstupní poplatek si můžete prostory historické lékárny sami prohlédnout. Prostornou chodbou se dostanete k menším dřevěným dveřím, které vedou přímo do samotné lékárny, tedy oficíny, ze které vedou další dveře do místnosti s velkým stolem s židlemi, krbem a na stěnách vyobrazenými správci lékárny v průběhu staletí. My jsme však nejvíce obdivovali samotnou oficínu, ve které máte pocit, že by se zde stále daly připravit nejrůznější léčivé přípravky k léčení pacientů přicházejících s různorodými zdravotními neduhy. Za tento pocit může především dochované autentické vybavení včetně lékařských nástrojů. Na policích nenajdete místo, kde by nestála stojatka, ať už skleněná či keramická, s popisky svého dřívějšího obsahu. Na zemi stojí na podstavcích menší i velmi objemné hmoždíře s tlouky tak těžkými, že jen s nimi pohybovat (bez obsahu k drcení či míchání) není žádná legrace. Na velké táře můžete nahlédnout do knih s recepturami. První tištěná zaujme velikostí a počtem stran, druhá (menší) zase ručně psanými záznamy. Nechybí ani lékárenské váhy různých velikostí a opravdu mnoho rozličných úložných prostor – šuplíky, skříně, prosklené vitríny s policemi, malé skříňky s úzkými šuplíčky. Z boku na táře si můžete navíc prohlédnout další zajímavé předměty, které tak trochu nahánějí strach, pokud si představíte, že byly využívány k různým lékařským účelům v tehdejší době – pilky, kleště, nůžky a další prazvláštní nástroje.
V rámci prohlídky jsme také při odchodu narazili na jedno historické vyobrazení této lékárny v provozu, znázorňuje sestry při jejich práci o nemocné. Obraz je důkazem, že všechny součásti lékárny se dochovaly v téměř nezměněném stavu, vše stojí na svém místě jako kdysi a my se tak návstěvou této lékárny můžeme jednoduše vrátit v čase a užívat si původní kouzlo lékárnictví. Proto velmi doporučuji při cestě do Belgie nezapomenout na návštěvu této historické nemocniční lékárny. Zejména pro nadšence a obdivovatele zdravotnictví dávných dob jako jsme my, to bude silný zážitek.
PharmDr. Markéta Nezvedová, Ph.D.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 12
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
Nejčtenější v tomto čísle
- Zeptali jsme se
- Nová tradice na farmaceutických fakultách?
- Malý princ a zelená víla
- Rok ve znamení zákona o léčivech