Představujeme vzdělávací akce ČLnK
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 96, 2024, č. 12, s. 23-24
Česká lékárnická komora (ČLnK) svým členům každoročně nabízí široký výběr prezenčních vzdělávacích akcí, které kromě odborného programu umožnují účastníkům také příležitost k neformálnímu společenskému setkávání s kolegy. Distanční akce jsou pak vítanou alternativou zájemcům, kterým z různých důvodů prezenční akce nevyhovují. V letošním roce jich ČLnK uspořádala téměř 120.
Kromě účasti na akcích pořádaných ČLnK je možné povinnost celoživotního vzdělávání plnit účastí na akreditovaných akcích jiných pořadatelů nebo individuálně zažádat o přidělení bodů za akce neakreditované. Vítány jsou také tipy a návrhy na další témata, o která by členové v rámci celoživotního vzdělávání měli zájem.
V představenstvu ČLnK se agendě vzdělávání věnuje pracovní skupina pro celoživotní vzdělávání. Organizaci vzdělávacích akcí a veškeré činnosti se vzděláváním související zajišťuje oddělení vzdělávání ČLnK, které každoročně připravuje desítky akcí v prezenčním, distančním i kombinovaném formátu. Pro vzdělávací akce zařazené do celoživotního vzdělávání vede ČLnK registr, který je k dispozici na internetových stránkách: www.lekarnici.cz. Také je u každého člena ČLnK na webu uveřejněna informace o splnění podmínek celoživotního vzdělávání.
V následujícím textu stručně představíme kompletní přehled vzdělávacích akcí pořádaných ČLnK a postupně se budeme v dalších číslech časopisu podrobněji věnovat každé z nich.
Garantované kurzy ČLnK
Garantované kurzy jsou dlouhodobým projektem ČLnK, jejich cílem je edukovat farmaceuty v konkrétních oblastech poradenství a vytvořit síť poradenských center, ve kterých proškolení farmaceuti poskytují pacientům odborné konzultace. V současné době nabízí ČLnK celkem devět jednodenních nebo dvoudenních garantovaných kurzů, které připravuje sama nebo ve spolupráci s dalšími organizacemi:
- Odvykání kouření v lékárnách (včetně navazujícího kurzu
určeného absolventům) - Zásady správné životosprávy se zaměřením na snižování hmotnosti
- Hojení ran (ve spolupráci s VFN Praha)
- Základy poskytování odborných konzultací pacientům
v lékárně včetně řešení lékových problémů - Poradenství a péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou
- Screening diabetu a péče o diabetické pacienty
- Lékové interakce (včetně navazujících kurzů Antidiabetika, Analgetika a Osudy léků v organismu, ve spolupráci s DrugAgency s. r. o.)
- Screening kardiovaskulárních onemocnění
- Léčivé rostliny
U každého kurzu ČLnK vede aktuální seznam aktivně konzultujících proškolených farmaceutů, je k dispozici ve veřejné části internetových stránek: www.lekarnici.cz.
Interaktivní dispenzační semináře (IDS)
IDS jsou dlouholetým projektem realizovaným ve spolupráci ČLnK a Sekce klinické farmacie České farmaceutické společnosti. Semináře jsou interaktivní, jsou založeny na řešení kazuistik z praxe a jejich účastníci dostávají předem materiály k domácí přípravě. IDS jsou výjimečné tím, že se jich kromě vyškoleného farmaceuta (lektora), který seminář vede, účastní v roli konzultanta vždy také lékař. Nabízejí tudíž jedinečný prostor pro mezioborovou diskusi. Lektorský tým čítá aktuálně téměř 30 lektorů a semináře se konají regionálně po celé republice.
Aktuální legislativa pro farmaceuty
Semináře s legislativní tématikou dlouhodobě připravuje a přednáší právní poradce ČLnK Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík. Jak je již z názvu patrné, věnují se vždy aktuálním legislativním tématům, jako jsou změny stavovských předpisů, novely zákonů a vyhlášek s dopadem na farmacii, dohodovací řízení, cenové předpisy apod. Vítaným zpestřením bývají kazuistiky ze soudní a správní praxe a dotazy členů ČLnK.
Moderní a efektivní příprava v lékárnách
V krajských městech ČLnK pravidelně připravuje semináře s tématikou magistraliter přípravy a jejich program se v každém cyklu inovuje. V aktuální sérii jsou prezentovány tři zajímavá témata. Úvodní prezentace Mgr. Martiny Husárové z Lékárny Galenika představuje novinky v magistraliter přípravě a elektronický IPLP Receptář (projekt ČLnK dostupný na webových stránkách iplprecept.cz). Následuje přednáška Mgr. Daniely Harapátové z Lékárny FN Bulovka v Praze na téma příprava nesterilních léčivých přípravků s obsahem nebezpečných léčiv. Součástí sdělení je také představení nově připravovaného doporučeného postupu ČLnK Příprava nesterilních léčivých přípravků s obsahem nebezpečných léčiv. Třetím tématem jsou praktické zkušenosti se soustředěnou přípravou léčiv, v přednášení se střídají farmaceuti z laboratoří Benu a Dr.Max.
Astma a CHOPN – od teorie k praxi
Interaktivní seminář Astma a CHOPN – od teorie k praxi vznikl ve spolupráci ČLnK a Kliniky pneumologie 3. LF UK a FN Bulovka a v letech 2022–2024 byl uspořádán 13× ve 12 městech po celé ČR. Aktuální možnosti farmakoterapie astmatu a CHOPN podle poznatků medicíny založené na důkazech se účastníci dozvídají od pneumologa doc. MUDr. Norberta Pauka, Ph.D. Farmaceuté, Mgr. Jana Čejchanová a Mgr. Ondřej Šimandl, pak v navazujících sděleních prezentují možnosti farmaceutické péče o pacienty s astmatem či CHOPN, nabízí přehled v současnosti na našem trhu dostupných inhalačních lékových systémů a shrnují možnosti režimových opatření vedoucích ke zlepšení kompenzace onemocnění, zlepšení kvality života nemocného i adherenci k léčbě. Důraz je kladen zejména na nácvik správné inhalační techniky metodou „five-steps assessment“, schopnost odhalit chyby, kterých se pacient může během manipulace s inhalátorem dopustit a navrhnout efektivní opatření vedoucí k jejich eliminaci.
Konference mladých lékárníků
Tradiční konference se po covidové pauze, on-line ročníku a hybridním ročníku pořádaném v Ostravě vrátila v roce 2024 k osvědčenému prezenčnímu dvoudennímu formátu a původnímu místu konání v Opavě. XXV. ročník konference byl uspořádán v nově rekonstruovaných prostorách Minoritského kláštera a obsáhlou reportáž z jejího průběhu jste si mohli přečíst v červnovém čísle časopisu. Proto už jen připomeneme, že konference dává prostor přednášejícím z řad mladých farmaceutů, ale věk účastníků není nijak limitován.
Krajská setkání se členy představenstva ČLnK
Po volbách v roce 2019 si nově zvolené představenstvo ČLnK dalo za úkol zlepšit komunikaci vedení ČLnK vůči členům a zvýšit informovanost kolegů v regionech o aktivitách ČLnK a v setkávání se členy pokračuje dodnes. Programovou náplní je nejen přehled aktuálních témat řešených v oblasti legislativy, provozu lékáren, P. R. a celoživotního vzdělávání, ale také diskuzní blok věnovaný dotazům a aktuálním problémům ve farmacii.
Webináře
Od roku 2015 realizuje ČLnK v intervalu cca 1× měsíčně distanční formu vzdělávání – webináře, které jsou velmi oblíbené a umožňují vzdělávání z pohodlí domova. Webináře jsou pro členy zdarma a všechny jsou dostupné také ve formě záznamu. Získání bodů do celoživotního vzdělávání je podmíněno absolvováním kontrolního testu, který prověřuje přítomnost účastníka na celém webináři.
On-line semináře
ČLnK organizuje i další on-line semináře. Několik jich v posledních letech ve spolupráci s lékařkou z oboru psychiatrie připravila farmaceutka Bc. PharmDr. Ivana Minarčíková, Ph.D. V letech 2022–2023 byl uveden seminář Bipolární afektivní porucha, v roce 2024 pak semináře Nealkoholové neopioidní závislosti a Stres, fobie, suicidální chování.
E-learningy
Impuls k přípravě e-learningů vzešel z usnesení XXVI. sjezdu delegátů ČLnK v roce 2016. Aktuálně jsou na webových stránkách k dispozici studijní texty k tématům Kontroly SÚKL v lékárnách základního typu, Zaměstnanci v lékárně a Školení o nakládání s odpady ze zdravotní péče. Materiály jsou zdarma a volně přístupné. Po úspěšném splnění kontrolního testu je možné získat body do celoživotního vzdělávání.
PharmDr. David Ovčaří,
pracovní skupina pro celoživotní vzdělávání
Farmaceuti vykonávající zdravotnické povolání v České republice mají zákonem č. 95/2004 Sb. uloženu povinnost celoživotního vzdělávání. Česká lékárnická komora je zákonem č. 220/1991 Sb. pověřena zaručovat odbornost svých členů a potvrzovat splnění podmínek k výkonu povolání farmaceuta. Podrobné podmínky celoživotního vzdělávání jsou upraveny Řádem pro celoživotní vzdělávání členů České lékárnické komory.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2024 Číslo 12
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Nová tradice na farmaceutických fakultách?
- Malý princ a zelená víla
- Předvánoční vzpomínka na Václava Ruska
- Zeptali jsme se