Světové dny zdraví - září
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 9, s. 25
Na září nepřipadá žádný ze světových dní vyhlašovaných WHO. Z jiných mezinárodních dní souvisejících se zdravím to jsou Světový den první pomoci, Světový den prevence sebevražd, Světový den orálního/ústního zdraví, Světový den boje proti sepsi, Světový den Alzheimerovy choroby, Světový den boje proti vzteklině a Světový den srdce. Z dalších můžeme uvést Světový den antikoncepce, dále Světový den lymfomu, resp. informovanosti (povědomí) o lymfomu.
Světový den lymfomu (World Lymphoma Awareness Day, WLAD)
Koná se každoročně 15. září, a to od roku 2004, kdy jeho vyhlášení iniciovala mezinárodní pacientská organizace Lymphoma Coalition (LC), což je celosvětová síť pacientských skupin, které se věnují popisovanému onemocnění.
Cílem WLAD je zvýšit informovanost a povědomí veřejnosti o lymfomech, hemato-onkologickém onemocnění, aby dokázala včas rozpoznat příznaky onemocnění.
LC vznikla v roce 2002 a jako nezisková organizace byla zapsaná v roce 2010. V současnosti sdružuje 75 členských organizací z 50 zemí. Mezi její členské organizace patří i česká pacientská organizace Lymfom Help.
Vizí LC je zpřístupnit světu problematiku lymfomu, tzn. zhoubného nádoru mízních uzlin a lymfatické tkáně v okolí sleziny, jater, střev a velkých krevních cév. Lymfom je skupina krevních nádorů, které se mohou vyvinout v lymfatickém systému. Existují dva hlavní typy, Hodgkinův lymfom a non-Hodgkinův lymfom (NHL). Příznaky, možnosti léčby a dlouhodobý výhled se liší podle typu.
Poslání LC:
- být globálním zdrojem údajů a statistik lymfomu,
- zlepšovat informovanost o lymfomu a porozumění této problematice.
To znamená:
- zapojit jedince s lymfomem a jejich pečovatele ve všech aspektech jejich péče, přizpůsobit podporu s tím, že každý pacient je jedinečný, s odlišným souborem komplexních potřeb, které se mohou časem měnit,
- dát pacientům s lymfomem a jejich blízkým možnost vyjádřit se k zaměření péče a potřebám, které jsou zahrnuty do celého rozhodovacího procesu,
- naslouchání osobám a vyslechnutí osob postižených lymfomem při respektování jejich kultury, důstojnosti, inteligence a schopnosti činit informovaná rozhodnutí o dopadu na jejich život a péči,
- začleňovat pacientské organizace jako aktivní partnery, kteří reprezentují emoční a psychosociální potřeby pacienta v každé fázi péče včetně léčby, rozvoj protokolů a informování výzkumu v celém klinickém kontinuu a vývoji léčby.
Z významných dokumentů LC je na místě uvést připomenout Mezinárodní chartu pacientů s lymfomem. Charta původně vznikla v prosinci 2005 na setkání odborníků z různých částí světa pracujících v této oblasti – účastníků 47. konference Americké hematologické společnosti. Do popředí byly kladeny univerzální standardy péče, které pacienti očekávají, s cílem umožnit pacientům, aby se stali aktivními, informovanými a zmocněnými účastníky v každé fázi své léčby. Charta byla vytvořena proto, aby zajistila více než milionu lidí s lymfomem žijících po celém světě přístup k nejlepší dostupné péči, informacím a podpoře. Byla ratifikována členy LC v březnu 2006 a v září 2017.
Výskyt maligních lymfomů v ČR a ve světě
Lymfomy nepatří mezi častá onemocnění, tvoří pouhých 6 % ze všech nově zjištěných nádorových onemocnění. Hodgkinův lymfom tvoří 1 % ze všech nově zjištěných nádorových onemocnění a NHL přibližně 5 %. Hodgkinův lymfom se nejčastěji objevuje v mladším věku, mezi 15 a 30 lety, u NHL je vrchol výskytu po padesátém roku věku.
Výskyt NHL je v celosvětovém měřítku značně rozdílný a je dán geografickou polohou, pohlavím, etnickou příslušností a věkem. Celkově lze říci, že incidence NHL zejména v rozvinutých zemích stále mírně stoupá. Částečně je to jistě dáno zlepšením osvěty a časnější diagnostikou lymfomů, ale také celkovým stárnutím populace.
Pacientské organizace Lymfom Help, z. s.
Reprezentuje pacientské sdružení, které bylo založeno v září roku 2005. Zapsaný spolek vznikl z iniciativy samotných pacientů. Pomáhá, sdružuje a poskytuje rady pacientům s maligním lymfomem, jejich blízkým a přátelům. Jeho aktivity vedou k naplňování cílů, které jsou obsaženy ve stanovách. Jeho cílem je:
- sdružovat nemocné trpící maligním lymfomem, jejich příbuzné a blízké, zdravotní sestry i lékaře podílející se na léčbě tohoto onemocnění,
- zvýšit dostupnost informací o onemocnění samotném, možnostech léčby a následné péče i dalších otázkách, se kterými se nemocní setkávají,
- vytvořit komunikační prostředek pro sdílení zkušeností mezi nemocnými, jejich rodinami či přáteli a okolím,
- zviditelnit „pojem“ onemocnění maligním lymfomem mezi českou veřejností,
- shromažďovat informace a údaje o dostupné lékařské péči a pacientech (s jejich výslovným souhlasem), které by mohly dále sloužit ke zlepšení péče o nemocné trpící lymfomem,
- poskytovat pomoc a podporu nemocným trpících lymfomem, jejich příbuzným a blízkým.
V literatuře lze dohledat řadu publikací věnovaných poskytování farmaceutické péče klinickými farmaceuty, nezbytnými členy interdisciplinárních týmů, v rámci optimalizace složité léčby lymfomu včetně péče podpůrné.
Doc. RNDr. Jozef KOLÁŘ, CSc.
Literatura u autora
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 9
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- Trnitá cesta bolesti (I.)
- Účinek bezinek, jeřabin a rybízu
- Významná JUBILEA - září 2018