Nové nebo méně známé léčivé rostliny
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 12, s. 19
Acorus calamus L.– puškvorec obecný,(Acoraceae – puškvorcovité)
Vytrvalá, mokřadní bylina, až 150 cm vysoká. Původní v jižní Číně, dnes rozšířena v celé Asii, Evropě i Severní Americe. U nás se množí pouze vegetativně. V současnosti je podle počtu chromozomů rozlišován diploidní americký Acorus calamus L. var. americanus, triploidní evropský A. calamus L. var. vulgaris a tetraploidní indický A. calamus L. var. angustatus. V léčebné praxi se vzhledem k nižšímu obsahu toxického β-asaronu využívají převážně diploidní a triploidní variety.
Synonyma: Acorus odoratus.
Obecný název: Acore (franc.), Kalmus (něm.), Sweet Grass (angl.).
Sbíraná část: rhizoma
Droga: Calami rhizoma
Obsahové látky: v oddenku kolísavý obsah silice (1,7–9,3%), v níž převažuje toxický fenylpropanoid β-asaron (syn. cis-isoasaron), dále α- a γ-asaron. V oddencích evropských triploidních rostlin jde o obsah 0,1–2,1% β-asaronu, v amerických diploidních puškvorcích byly nalezeny pouze stopy, ale v indických 4,4 až 8,3%. Dále jsou v silici seskviterpenické ketony akorenon, akoron a akoragermakron, seskviterpenické alkoholy kalamendiol a α-kadinol, různé monoterpeny. V oddenku byly identifikovány mastné kyseliny arachová, linolová, myristová, palmitová a stearová, cholin, sacharidy glukóza a fruktóza.
Účinky a použití: v tradiční medicíně je oddenek aplikován při žaludečních nevolnostech, nadýmání, jako digestivum, mírné spasmolytikum, antiastmatikum, diuretikum, sedativum a antidepresivum, zevně je používán nálev k obkladům kloubů při revmatismu, ošetřování ran a ekzémů. Vzhledem k riziku vzniku halucinací, se nedoporučují vyšší dávky drogy.
Odborné studie byly zaměřeny na ověření tradičních indikací, ale i na průkaz kancerogenity β-asaronu. Vodný extrakt redukuje žírné buňky u myší a inhibuje sekreci interleukinu IL-4, která je typickým projevem alergické reakce. Lihovodný puškvorcový extrakt působí preventivně proti experimentálnímu konstrikčnímu poškození sedacícho nervu u potkanů a vykazuje antioxidační, protizánětlivé a neuroprotektivní účinky, podobné pregabalinu. Rovněž blokuje vznik experimentálně vyvolané epilepsie u potkanů. Na zvířecích modelech byl potvrzen účinek extraktu při ischemické srdeční chorobě. Studie opakovaně potvrdily kancerogenitu, cytotoxicitu a mutagenitu β-asaronu. Při testech na antimikrobiální účinnost, působila nejsilněji silice proti druhu Micrococcus luteus, následoval Aspergillus fumigatus, A. niger a Micrococcus flavus, přičemž silice měla vyšší aktivitu, než izolovaný β-asaron. V dalších testech byla prokázána inhibice různých G+ i G- bakterií, působením fenylpropanových derivátů puškvorce. Silice vydestilovaná z nati vykazovala aktivitu proti larvám komárů druhů: Culex quinquefasciatus, Aedes aegypti, Aedes albopictus, Anopheles tessellatus a Anopheles subpictus, významným přenašečům tropických infekcí, izolovaný β-asaron inaktivoval druh Ascaridia galli (škrkavka slepičí). Ethylacetátový extrakt z oddenku byl podáván diabetickým myším a zvyšoval citlivost buněk vůči inzulínu i uvolňování inzulínu. Mírně spasmolytické účinky nemají ale pravděpodobnou souvislost s asarony. Obsah β-asaronu je ovšem limitujícím faktorem pro budoucí využití drogy.
Dávkování: nálev z 2 lžic drogy v 200 ml vody, rozdělit do 2 dávek.
Nežádoucí účinky a kontraindikace: pro nedostatek informací neužívat během těhotenství (předpokládaná teratogenita) a laktace, nepodávat malým dětem. Prokázaná kancerogenita vyšších dávek drogy ( β-asaron).
Interakce: droga stimuluje žaludeční sekreci, možná interakce s antacidy a inhibitory protonové pumpy, zesílení vedlejších účinků inhibitorů MAO.
Hlavní zdroje: AISLP, botanika.Wendys, Chemical Book, Dostál, J.: Nová květena ČSSR, Academia, Praha 1989, Drugs.com, European Medicines Agency, Google Scholar, Hagers Handbuch der Drogen und Arzneistoffe, Jellin, J. M. et al.: Natural medicines comprehensive database, vyd. 4, Stockton 2002, Liber Herbarum Minor, Medline, Plants for a future, PubChem Compound, Toxnet.
PharmDr. Miloš POTUŽÁK
Obrázek: W. O. Müller (Wikipedia), vzorce: autor
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 12
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Věřte, že není dávka jako dávka
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- Prof. RNDr. Luděk Jahodář, CSc., sedmdesátiletý
- Lutein a makulární degenerace