Nové nebo méně známé léčivé rostliny
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 11, s. 25
Coprinus comatus (O.F Müll.) Pers.– hnojník obecný, (Agaricaceae – pečárkovité)
Houba, rozšířená po celé severní polokouli. Roste na volných travnatých lokalitách (louky, parky apod.). Mladé plodnice jsou jedlé. Jediným omezením je současná konzumace alkoholu, protože dochází k antabusovému efektu, provázenému zvracením, průjmem a palpitacemi. Obdobné účinky byly popsány u příbuzných hnojníků: C. micaceus (Bull. ex Fr.) Fr. – h. třpytivý a C. atramentarius (Bull. ex Fr.) Fr. – h. inkoustový. Zatímco u h. inkoustového byla izolována aminokyselina koprin, která inhibuje jaterní alkoholdehydrogenázu a vyvolává otravu acetaldehydem, u ostatních jmenovaných hnojníků, které koprin neobsahují, se po toxickém agens pátrá.
Synonyma: Coprinus comatus var. stellatus Šebek.
Obecný název: Jitui gu (čín. přepis pinyin), Shaggy Mane (angl.).
Pozn.: pinyin slouží k přepisu čínských pojmů do latinky pod ISO 7098.
Sbíraná část: sporocarp
Droga: Coprini sporocarp
Obsahové látky: z fenolických látek především flavonoidy: převažuje aglykon kvercetin a glykosid baikalin, biflavonoid amentoflavon, dále kyselina p-hydroxybenzoová, ferulová, chinová, deriváty kyseliny chlorogenové a kumarin skopoletin, mono – až polysacharidy a zásobní glykogen, nasycené i nenasycené mastné kyseliny a jejich triglyceridy, sirný ergothionein, vitaminy skupiny E (tokoferoly), bílkovinné lektiny, deriváty 1- a 3-oktanolu, minerální látky a v buněčné stěně chitin.
Účinky a použití: v tradiční čínské medicíně se plodnice aplikuje proti zácpě, hemoroidům, hypertenzi, diabetu a pomocný prostředek proti rakovině prsu. Odborné studie byly zaměřeny na objasnění hypoglykemických, antibakteriálních, hypolipidemických a antikancerogenních účinků. Fermentované plodnice vykazují díky obsahu triglyceridů antioxidační, protizánětlivé, periferně antinociceptivní, analgetické účinky a snižují hladinu cytokinů. Byly prokázány protibakteriální účinky s výjimkou G - bakterií a Aspergillus ochraceus. Hypoglykemické účinky extraktu z hnojníku při experimentálním diabetu u myší byly zvýrazněny naabsorbovaným vanadem (+IV a +V). Vanad +IV byl pro myši méně toxický a zlepšila tolerance glukózy i u nediabetických myší. U potkanů byl zjištěn antipyretický účinek, zánět tlapky nebyl ovlivněn a hladina glukózy se snížila jen u nediabetických potkanů. Při denním podávání extraktu došlo ke zlepšení kvality hepatocytů poškozených alkoholem. Rakovina prostaty patří mezi androgenně závislá onemocnění. Pokročilá stadia nemoci ale reagují na podávání hexanových extraktů z plodnice hnojníku, které jsou cytotoxické a navíc snižují počet androgenních receptorů a expresi specifického prostatického genu v linii LNCaP. U žen je velkým problémem maligní rakovina prsu nezávislá na estrogenu. Extrakt z hnojníku inhibuje funkci NF-kappaB (podobně jako kurkumin) a má protinádorové účinky. Antioxidační působení souvisí s obsahem flavonoidú a tokoferolů. Ginkgolid B, izolovaný z listů Ginkgo biloba, se používá jako silný antagonista aktivačního faktoru krevních destiček, má antiischemické, antioxidační a antikonvulzní účinky a aplikuje se při léčbě trombózy. Extrakce je ale nákladná. Hnojník obecný je však schopen transformovat všechny ginkgolidy na ginkgolid B. Basidiospóry hnojníku mohou zhoršovat kožní odpověď pacientů s atopickým ekzémem.
Dávkování: individuální
Nežádoucí účinky a kontraindikace: nebyla prokázána toxicita extraktu z plodnice u buněk prasečích jater, ale pro nedostatek informací neužívat během těhotenství a laktace, nepodávat malým dětem.
Interakce: antidiabetika, alkohol.
Hlavní zdroje: AISLP, botanika.Wendys, Chemical Book, Dostál, J.: Nová květena ČSSR, Academia, Praha 1989, Drugs.com, European Medicines Agency, Google Scholar, Hagers Handbuch der Drogen und Arzneistoffe, Jellin, J. M. et al.: Natural medicines comprehensive database, vyd. 4, Stockton 2002, Liber Herbarum Minor, Medline, Plants for a future, PubChem Compound, Toxnet.
PharmDr. Miloš POTUŽÁK
Obrázek: Nino Barbieri (Wikipedia), vzorce: autor
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 11
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- Analgetický účinek boswellie
- Věřte, že koka je v tom nevinně
- Zeptali jsme se