Analgetický účinek boswellie
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 11, s. 32
Boswellia serrata neboli kadidlovník pilovitý je indický strom z čeledě březulovitých (Burseraceae). Z kůry tohoto stromu se získává aromatická pryskyřice (indické kadidlo, angl. Indian frankincense, lat. Olibanum Indicum). Boswellie je po staletí součástí ájurvédské medicíny, má monografii v „The Ayurvedic Pharmacopoeia of India“ z roku 2016 (Śallakī), kde je uvedeno terapeutické použití pro bolest kloubů, bolest, horečku, dušnost, nadměrný vaginální výtok a glykosurii. V současném Ph.Eur. je monografie „Olibanum Indicum“. Pryskyřice boswellie obsahuje 5–9 % esenciálního oleje, jehož hlavními složkami jsou α-thujon (50–61 %), sabinen (5 %), α-pinen (8 %), α-phelandren (2 %) a další monoterpeny, diterpeny, triterpeny, tetracyklické triterpenické kyseliny. Mezi čtyři hlavní pentacyklické triterpenické kyseliny patří kyselina β-boswellová, acetyl-β-boswellová, 11-keto-β-boswellová a acetyl-11-keto-β-boswellová. Tyto boswellové kyseliny mají inhibiční účinek na prozánětlivé enzymy. Nejsilnějším inhibitorem 5-lipoxygenázy je kyselina acetyl-11-keto-β-boswellová. Kyselina acetyl-11-keto-β-boswellová snižuje také aktivitu lidské leukocytární elastázy (HLE). Terapeutický protizánětlivý a protiedémový potenciál boswellových kyselin prokázali autoři preklinické studie na potkaních a myších modelech, kde dokázali účinek proti edému vyvolanému karagenem, histaminem a dextranem a u karagenanem způsobené pleuritidy pozorovali zmenšení objemu exsudátu a inhibici migrace leukocytů. Na buněčném modelu osteoklastů a HeLa buněk byla popsána schopnost boswellových kyselin inhibovat receptory, jejichž aktivace spouští expresi zánětlivého transkripčního faktoru NF-κB. Molekulárním základem protizánětlivého účinku β-boswellových kyselin může být inhibice mikrosomální prostaglandin E2 syntázy-1. Protizánětlivou účinnost β-boswellových kyselin potvrdila také jejich schopnost potlačit pleuritidu u potkanů a snižovat otok myší tlapky – oboje indukované karagenanem.
V preklinických studiích byla testována také analgetická účinnost boswellie. Intragastrické podávání pryskyřice v dávkách 100– 500 mg/kg tělesné hmotnosti nemělo žádné analgetické účinky u psů, králíků ani potkanů. Avšak podávání nefenolické frakce surové drogy při dávce 60 mg/kg tělesné hmotnosti mělo analgetický účinek na 60 % potkanů, dávka 150 mg/kg tělesné hmotnosti účinkovala analgeticky u 70 % potkanů. Stupeň analgesie byl srovnatelný s dávkou 3–4,5 mg/kg tělesné hmotnosti morfinu. Dávka 150 mg/kg tělesné hmotnosti také způsobila 70% snížení spontánní motorické aktivity, které trvalo 2 hodiny.
U zdravých dobrovolníků během randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované, zkřížené klinické studie při jednorázovém podání 2 kapslí se 125 mg boswellie se oproti placebu zvýšil práh bolesti a tolerance k bolesti. Zmírnění bolestivosti kloubů potvrdilo několik klinických studií s probandy trpícími osteoartritidou kolenních kloubů. Například během randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované, zkřížené klinické studie s 30 pacienty s osteoartritidou kolene, užívala jedna polovina pacientů 8 týdnů 3x denně 1 kapsli obsahující 333 mg extraktu boswellie a druhá placebo kapsle se škrobem. Oproti placebu pacienti užívající extrakt boswellie zaznamenali pokles bolestivosti kolena, zvýšenou flexi a zvýšení ušlé vzdálenosti. Ve většině případů byl extrakt dobře tolerován, objevily se pouze mírné GIT obtíže. V jiné randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované klinické studii se 75 pacienty s osteoartritidou bylo podáváno buď 100 mg nebo 250 mg extraktu boswellie obohaceného o 30 % kyseliny acetyl-11-keto-β-boswellové nebo placebo. V porovnání s placebem zůstaly bezpečností parametry téměř nezměněny a obě dávky způsobily klinicky a statisticky významné zlepšení bolestivosti a fyzikálních funkcí. V randomizované, dvojitě zaslepené klinické studii s 15 zdravými dobrovolnicemi byla potvrzena bezpečnost 30 denní lokální aplikace krému s 0,5 % obsahem boswellových kyselin. Po dobu aplikace a po dobu dalších 2 měsíců po aplikaci nebyly pozorovány žádné vedlejší nežádoucí účinky. Krém byl dobře tolerován a průkazně zlepšoval sledované parametry nepřímo prokazující protektivní účinnost boswellových kyselin při podráždění a poškození kůže slunečním zářením.
Farmakokinetické studie poukazují na nízkou biologickou dostupnost boswellových kyselin při perorálním podání, a to zejména kyseliny 11-keto-β-boswellové a 3-acetyl-11-keto-β-boswellové. Farmakokinetická studie provedená na souboru 12 zdravých mužů, kteří užívali denní dávku 333 mg extraktu boswellie, ukázala, že poločas rozpadu je asi 6 hodin, k ustálení plazmatických koncentrací došlo po 30 hodinách užívání, pro udržení plazmatické koncentrace bylo nutné uvedenou dávku extraktu užívat po 6 hodinách, po celou dobu studie nebyly pozorovány žádné vedlejší nežádoucí účinky. Toxikologická studie se zvířecími modely prokázala široké spektrum bezpečnosti extraktu boswellie obohaceného o kys. acetyl-11-keto-β-boswellovou, včetně dlouhodobého podávání dávky, která by odpovídala 200 mg/den u dospělého 70kg člověka. Bezpečnost boswellie až do dávky 500 mg/kg prokázala i další 90denní toxikologická studie s potkany. Pro nedostatek klinických důkazů není doporučováno užívání boswellové pryskyřice dětem do 12 let, těhotným a kojícím ženám.
Zdroj: www.fytoinstitute.eu
Mgr. Věra KLIMEŠOVÁLaboratoře aplikovaného výzkumu a vývoje společnosti Fytopharma
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 11
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- Analgetický účinek boswellie
- Zeptali jsme se
- Věřte, že koka je v tom nevinně