Srdce Lékárnic maminek
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 2, s. 28
Možná jsme to už řekly mnohokrát, možná jste to četli na našem webu. Nicméně mám pocit, že sdílet, co děláme a hlavně proč to děláme, je důležité. Možná i pro nás samotné. Někdy se totiž v záplavě běžných aktivit začne to nejdůležitější vytrácet a zapomínat.
K napsání tohoto článku mě přivedly komentáře na sociálních sítích. Pustily jsme se do kontroverzního tématu očkování proti covidu u dětí. Nejsem žádný ostřílený influencer, ale obyčejná holka z lékárny a komentáře ve mně vyvolaly vlnu nespravedlnosti. S kolegyněmi jsme totiž strávily mnoho hodin hledáním ověřených informací a snahou převést je do řeči srozumitelné laikům. Pak ale přišlo pochopení pro jiný názor. A nakonec prozření, že vlastně nemusí být jasný záměr, s jakým dané informace prezentujeme. Proto se pokusím shrnout hodnoty a postoje nás, Lékárnic maminek, alespoň vám, kolegům lékárníkům.
Milujeme své děti
Ano, kdo taky ne. Hlavním motorem je pro nás snaha nalézat šetrnou a efektivní léčbu nejen pro naše děti. Je nasnadě, že řešení nikdy není jednoznačné. Každé dítě je jedinečné a zároveň nežije v bublině. V potaz je nutné brát i jeho širší okolí, rodinu, sociální zázemí a podobně. Názory nejsou jednotné ani napříč odbornou veřejností a liší se také doporučení v různých státech. Tím ošemetnější je pak tato problematika, neboť se jedná právě o děti. My však skutečně nosíme v srdcích blaho a zdraví našich dětí i dětí rodičů, k nimž míří naše rady.
Milujeme přírodu
Rády se vracíme k přírodě, milujeme zdravou stravu, ideálně vypěstovanou naší vlastní silou, milujeme bylinky a jejich léčivou sílu. Zajímáme se o to, čím se léčily naše babičky a prababičky. Na druhou stranu si uvědomujeme, že naprostý návrat k přírodě je těžko možný. A přestože se tradiční léčitelství pyšní mnohými poklady, které nám předává, nahlížíme na něj kriticky a vnímáme jeho limity.
Milujeme vědu
Při pohledu na všechnu pravdu na internetu se mi vždycky vybaví Teorie poznání dle Járy Cimrmana. Na začátku máme přesný omyl, který prohlubujícím se poznáním vyvracíme. Na konci poznávacího procesu je pak omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Ačkoliv na konci poznávacího procesu dle Járy Cimrmana staneme před tváří Všehomíra s hlavou jasnou a prázdnou, bohužel se často stává, že skončíme již ve fázi poznání přesného omylu, na něm lpíme a pomocí konfirmačního zkreslení se dále utvrzujeme ve své pravdě. Ale naštěstí je tu věda. Věda nás posouvá dál, ukazuje nám slepá místa a zároveň je jejím úkolem stále a znovu zpochybňovat, testovat a rozvíjet již zjištěné. Vědě a jejímu pokroku v Lékárnicích maminkách věříme. Ne slepě a dogmaticky, důvěřujeme jí jako věrnému pomocníkovi, který nám může pomoci nalézt světlo tam, kde donedávna byla tma.
V neposlední řadě je naším cílem spojovat, hledat cesty a řešení. Nestavíme se na stranu extrémů a ctíme autonomii rozhodování pacientů i rodičů. Nepřikazujeme, nerozhodujeme, jen poukazujeme na možnosti podložené vědeckým poznáním.
Za Lékárnice maminky
Šárka VOŘÍŠKOVÁ
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2022 Číslo 2
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU LÉKÁRENSKÉ PRAXE
- Možnosti léčby intersticiální cystitidy – syndromu bolestivého měchýře
- VÝZNAMNÁ JUBILEA únor
- Souhrn údajů o přípravku a dodatková ochranná osvědčení na léčiva