Adherence k léčbě online
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 7-8, s. 31
Souhrn
Virtuální vzdělávání se v uplynulém roce stalo zcela běžnou součástí odborného života zdravotnických pracovníků včetně farmaceutů. Nicméně webináře ČLnK jsou již tradiční platformou pro tzv. vzdělávání na dálku a nabízejí širokou škálu témat, do kterých se účastníci mohou zapojit pasivně nebo aktivně prostřednictvím otázek pokládaných do chatu.
V roce 2021 byl na návrh ČLnK zahájen cyklus webinářů na téma Adherence, jelikož daná problematika je v současné době velmi žádaná, diskutovaná a farmaceut zde hraje významnou roli. Obecně lze konstatovat, že adherence k léčbě je velmi komplexní problém, který při poskytování zdravotní péče vyžaduje zpravidla čas a úsilí, aby bylo u pacienta dosaženo všech cílů účinné a bezpečné farmakoterapie. Na druhou stranu to není zdaleka jen dnešní problém – mluvíme o něm cíleně zhruba posledních 60 let. Webináře proto měly za cíl poukázat na problematiku adherence jako takové se všemi terminologickými úskalími a dále nastínit jak možnosti farmaceuta, tak možnosti lékaře v identifikaci, řešení a prevenci non adherence k léčbě včetně vhodné komunikace s pacientem.
Od února do května 2021 proběhly za podpory firmy Teva čtyři velmi úspěšné webináře Adherence I až IV, které se mohly chlubit hojnou účastí přibližně dvou set účastníků na každém webináři a zejména bohatou diskuzí na konci každé přednášky. Webináře jsou navíc stále dostupné jako záznam živého přenosu.
Úvodní díl se zaměřil na vhled do problematiky adherence k léčbě (PharmDr. Kateřina Malá, Ph.D., Katedra sociální a klinické farmacie FAF UK v Hradci Králové) a přinesl doporučení, jak obecně na non-adherenci pohlížet v rámci maximalizace účinku a minimalizace rizik farmakoterapie užívané pacientem. I druhý díl byl prezentovaný pohledem farmaceuta (Mgr. Barbora Košťálová, Katedra sociální a klinické farmacie FAF UK v Hradci Králové a Nemocniční lékárna FN Hradec Králové), nicméně byl výrazně specificky orientovaný, a to na pacienty užívající imunosupresiva po transplantaci. Odlehčení, co se týče nosologických skupin (nikoliv však odborného přínosu), přinesl internista a klinický farmakolog (MUDr. Jan Strojil, Ph.D., Ústav farmakologie, FN Olomouc), který svým osobitým přednesem předal posluchačům některé tipy a triky ohledně non-adherence u pacientů užívajících hypolipidemika či antihypertenziva. Čtvrtý díl pak zakotvil v psychiatrických vodách a ukázal, jak i této skupině pacientů pomoci rozplést cestu jejich farmakoterapií, neboť část psychiatrických pacientů si svou poruchu nepřipouští, a tedy nevidí důvod k užívání léčiv, či naopak má tendenci léčiva nadužívat (doc. MUDr. Dana Končelíková, Ph.D., Klinika psychiatrie, FN Olomouc).
Děkujeme všem účastníkům webinářů z cyklu Adherence i těm, kteří živě na dálku diskutovali. Hojná účast a pozitivní zpětné ohlasy jsou výbornou pozvánkou na další webináře plánované na podzim 2021. Děkujeme také partnerovi za podporu webinářů a zejména přednášejícím za skvělé příspěvky, které jistě přinesly mnoho myšlenek a podnětů, jak u pacientů ale třeba i na vlastním pracovišti zvyšovat adherenci k léčbě i k doporučeným postupům.
PharmDr. Kateřina Malá
Ph.D.Katedra sociální a klinické farmacie,
Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové
Odborný garant cyklu webinářů Adherence
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2021 Číslo 7-8
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Praktické informace o FMD v lékárnách
- Přeshraniční péče a eRecepty v EU
- Světové dny zdraví červenec – září
- Příznivý efekt orálních probiotik na zdraví ústní dutiny