Profesor Jan Solich devadesátiletý
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 3, s. 24
Dne 14. února 2018 uspořádaly Česká farmaceutická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně, z. s. (ČFS), a Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové (FaF UK) přednáškové odpoledne u příležitosti 90. narozenin prof. RNDr. PhMr. Jana Solicha, CSc., emeritního profesora FaF UK.
V posluchárně kampusu Univerzity Karlovy v Hradci Králové přítomné hosty, mezi nimiž nechyběli bývalí děkani FaF UK prof. RNDr. Jaroslav Květina, DrSc., doc. RNDr. Jaroslav Dušek, CSc., a prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.; bývalý rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno prof. RNDr. Václav Suchý, DrSc., člen představenstva České lékárnické komory a vedoucí lékárny Fakultní nemocnice Hradec Králové Mgr. Jiří Kotlář, člen představenstva Grémia majitelů lékáren PharmDr. Ivan Považský a další osobnosti akademického prostředí i farmaceutické praxe, přivítali předseda ČFS prof. PharmDr. Martin Doležal, Ph.D., a děkan FaF UK prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D. Prof. Doležal také představil curriculum vitae jubilanta (podrobné CV najdete v ČČL 2/2013), jež doprovodil bohatou fotodokumentací.
Přednáškový blok zahájil prof. Jaroslav Květina příspěvkem Osobnost prof. Jana Solicha v proměnách klasického lékárenství na širší farmaceutická pojetí. V něm poukázal na zásadní zlomy ve vývoji domácí i světové farmacie, které ovlivnily (nejen) profesní život prof. Solicha a jeho vrstevníků: od zavedení reformovaného farmaceutického studia v roce 1948 přes založení samostatných farmaceutických fakult a jejich následný vývoj (zrušení brněnské v roce 1960, založení královéhradecké v roce 1969) až po změny dané obnovením demokracie po listopadu 1989, to vše na pozadí nebývalé „farmakoterapeutické exploze“, tedy nárůstem používaných léčiv a léčivých přípravků a poznatků o nich. Prof. Květina ve svém vystoupení zdůraznil lidské kvality jubilanta stejně jako jeho pedagogicko-vědecké úspěchy a hluboký vztah k milované farmacii. Vyzdviženy byly zejména zásluhy prof. Solicha v zápase o obnovení studia farmacie v české části Československa, který byl úspěšně završen vznikem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a úspěchy, kterých pak oslavenec dosáhnul ve funkci jejího proděkana. Ty spočívaly např. v rozvoji mezinárodních kontaktů, prohloubení vazeb fakulty s farmaceutickým terénem a v neposlední řadě v rozvoji nové farmaceutické disciplíny – sociální farmacie. Jemu se podrobněji věnoval doc. RNDr. Jozef Kolář, CSc., v následující přednášce Prof. Jan Solich – zakladatel sociální farmacie. Na základě rešerše odborné literatury umístil počátky sociální farmacie ve světě (USA, Skandinávie) do 2. poloviny 70. let minulého století (článek J. Liljy a H. Tarakky Social pharmacy at University of Kuopio, Finland, publikovaný v roce 1978 v American Journal of Pharmaceutical Education). Československá farmacie v tomto směru právě díky prof. Solichovi nezůstala pozadu, neboť již v roce 1980 vychází v Československém zdravotnictví jeho příspěvek Sociální farmacie a její podíl na vědeckém řízení zdravotnictví. Doc. Kolář dále mj. podal přehled dalších klíčových monografií, skript, odborných časopisů a kongresů sociální farmacie od počátků až do současnosti a zmínil počátky výuky předmětu Sociální farmacie v Česku a na Slovensku.
Na tento příspěvek navázal prof. RNDr. Jiří Vlček, CSc., vedoucí Katedry sociální a klinické farmacie (KSKF) FaF UK, přednáškou Populační a individuální pohled na terapeutickou hodnotu léčiv ve výuce farmacie aneb pohled na kořeny Katedry sociální a klinické farmacie. V tuto katedru se v roce 1993 transformovala Katedra organizace a řízení farmacie, dvě desetiletí vedená jubilujícím prof. Solichem. Ten, i když profesně zaměřen zejména na populační aspekty farmakoterapie, organizačně přispěl také k rozvoji klinických, na konkrétního pacienta orientovaných disciplín. Jejich výuka se pak začala více rozvíjet po transformaci katedry. KSKF tedy v současné době zajišťuje výuku předmětů, jež přistupují k farmakoterapii a terapeutické hodnotě léčiv z individuálního hlediska (např. klinická farmacie, farmaceutická péče), z populačního pohledu (např. sociální farmacie, farmakoekonomika, regulační záležitosti) i „styčných“ předmětů (např. farmakoepidemiologie).
Po přednáškovém bloku se slova ujal Mgr. Jiří Kotlář, který prof. Solichovi jako ocenění jeho dlouhodobé práce pro rozvoj farmacie předal nejvyšší vyznamenání České lékárnické komory, medaili Honori et Merito. Prof. Solich poděkoval přítomným i všem svým kolegům a blízkým, kteří jej v jeho práci vždy podporovali. S nadhledem pramenícím z celoživotních zkušeností vyjádřil přesvědčení, že úroveň české farmacie a Farmaceutické fakulty UK je vysoká, a přání, aby se, včetně sociální farmacie, úspěšně rozvíjely i nadále.
Vážený pane profesore, dovolte mi, abych Vám k Vašemu životnímu jubileu popřál všechno nejlepší!
Jan BABICA Sekce dějin farmacie ČFS
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 3
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- Studium farmacie stále patří mezi nejatraktivnější obory
- Sekce nemocničních lékárníků k novele zákona 95/2004 Sb.
- významná JUBILEA - březen 2018