Nové nebo méně známé léčivé rostliny
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 90, 2018, č. 3, s. 21
Talinum paniculatum (Jacq.) Gertn. – talinum latnaté, (Portulacaceae – šruchovité)
Asi 50 cm vysoká bylina, původem z tropů Jižní a Střední Ameriky. Dnes rozšířena také v tropech Asie i Afriky. V přírodě patří mezi trvalky. U nás ji lze pěstovat jako pokojovou rostlinu nebo letničku.
Synonyma: Claytonia patens (L.) Kuntze, Portulaca patens L.
Obecný název: Ginseng Java (angl.), Talinum (tag.), Tu ren shen (čín.).
Sbíraná část: folium, radix.
Droga: Talini folium, T. radix.
Obsahové látky: v nati i kořeni nasycené alifatické sloučeniny s dlouhými řetězci, tj. uhlovodíky dotriakontan, tritriakontan (CH3(CH2)31CH3), pentatriakontan, kyselina heneikosanová, alkoholy 1-hexakosanol, 1-oktakosanol, 1-triakontanol, jejich estery s kyselinou octovou a nonakosyl nonakosanoát, dále močovina, steroly β-sitosterol, kampesterol a stigmasterol, steroidní saponin daukosterol (syn. 3-O-β-D-glukosyl-β-sitosterol, eleutherosid A), triterpenoidní kyselina 3-O-acetylaleuritolová, chinolizidinové alkaloidy javaberin A a B, flavonoidy, třísloviny obou typů, slizy, kyselina listová, β-karoten aj. Z minerálů draslík a železo.
Účinky a použití: v oblastech výskytu je nať využívána k přípravě salátů a polévek, v tradiční medicíně jihovýchodní Asie je talinum považováno za náhražku ženšenu. Kořen je aplikován při kašli a zánětu plic, horečce, průjmu a menstruačních potížích, nať i kořen při diabetu 2. typu, zánětech kůže a GIT, jako diuretikum, při otocích různého původu, artritidě, též jako vitalizér a afrodiziakum. Odborné studie byly zaměřeny na sledování účinku extraktů při menopauze, rakovině, poškození nervů a proti mikrobům. U samic potkanů byla prokázána aktivita extraktů z listů a kořenů vazbou na estrogenní receptory, v porovnání s 17β-estradiolem. Poznatek lze využit při ochraně reprodukčních orgánů během menopauzy a výhledově jako možné kontraceptivum, pro časné abortivní účinky sterolů. Antiedematozní a antinociceptivní účinky hexanových a ethylacetátových extraktů z kořene byly v případě experimentálních edémů vyvolaných na potkaní tlapce formaldehydem silnější, než u indometacinu. Alkaloid javaberin A inhibuje produkci TNF-alpha i oxidu dusnatého a je využíván k léčbě diabetu 2. typu. Při testech s izolovaným daukosterolem bylo zjištěno, že inhibuje proliferaci buněčných linií lidské rakoviny prsu MCF-7 a rakoviny žaludku MGC803, BGC823 a AGS i myšího hepatomu H22. Daukosterol indukuje vznik intracelulárních kyslíkových radikálů (ROS) a aktivuje tak autofagii (degradace buněčných struktur a využití produktů pro následné fungování buňky), ale nikoliv apoptózu. Inhibitory jsou zhášeče volných radikálů, např. N-acetyl-L-cystein (NAC). Neurologické studie byly zaměřeny na nervové kmenové buňky, jejichž regenerační schopnosti jsou většinou omezené. Daukosterol podporuje jejich proliferaci expresí růstového faktoru IGF1 (insulin-like growth factor 1) a může být použit při léčbě ischemického poškození. Extrakt z kořene vykazoval synergismus s účinky tetracyklinu, erythromycinu a streptomycinu proti druhu Staphylococcus aureus. Minimální inhibiční koncentrace (MIC) lihovodného extraktu z listů dosahovala v případě Staphylococcus aureus 500 μg/ml, u Serratia marcescens 250 μg/ml, ale vůči druhům Mycobacterium tuberculosis a Mycobacterium bovis byl extrakt neúčinný. MIC hexanového extraktu činila v případě druhu Escherichia coli 31,2 μg/ml. Rostlina je dobrým zdrojem draslíku a železa.
Dávkování: 2x denně na lačno odvar z 15 g usušeného kořene.
Nežádoucí účinky a kontraindikace: pro nedostatek informací neužívat během těhotenství a laktace, nepodávat malým dětem.
Interakce: nejsou známy.
Hlavní zdroje: AISLP, botanika. Wendys, Chemical Book, Dostál, J.: Nová květena ČSSR, Academia, Praha 1989, Drugs.com, European Medicines Agency, Google Scholar, Hagers Handbuch der Drogen und Arzneistoffe, Jellin, J. M. et al.: Natural medicines comprehensive database, vyd. 4, Stockton 2002, Liber Herbarum Minor, Medline, Plants for a future, PubChem Compound, Toxnet.
PharmDr. Miloš POTUŽÁK
Obrázek: Andrews, H. C. 1797 (Wikipedia), vzorce: autor
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2018 Číslo 3
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Osvědčení k výkonu soukromé lékárenské praxe
- Studium farmacie stále patří mezi nejatraktivnější obory
- Sekce nemocničních lékárníků k novele zákona 95/2004 Sb.
- významná JUBILEA - březen 2018