Počátky vývoje a výroby léčiv v Lachemě Brno
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 89, 2017, č. 10, s. 30
Česká farmaceutická společnost ČLS JEP Spolek moravskoslezských farmaceutů pořádají CLVII. přednáškový večer Uskuteční se 8. listopadu 2017 v 18.30 hodin v Domě techniky Ostrava-Mariánské Hory Přednáší: PharmDr. Stanislav Havlíček, Lékaři bez hranic: Lékárník v Africe – přednáška, beseda 4 body v KV, 1 kredit pro FA
Počátky vývoje a výroby léčiv ve státním podniku Lachema v Brně sahají do roku 1972, kdy se na Výzkumný ústav čistých chemikálií s. p. Lachema (VÚČCH) obrátili zemědělci s požadavkem zajistit dodávky stimulátorů růstu hospodářských zvířat, které se v zahraničí používají od roku 1967. Tento požadavek výzkumný ústav přijal a ve vývoji uvedených sloučenin se spojil s Výzkumným ústavem pro biofaktory a veterinární léčiva v Praze-Horních Počernicích.
Jednalo se o vypracování technologie výroby stimulátoru růstu Nitrovinu, derivátu 5-nitrofuranu, používaného ve výkrmu brojlerů. Později byly do aplikovaného výzkumu zařazeny další dva stimulátory, Karbadox a Olachindox, deriváty chinoxalin-1,4-dioxidu, určené ke zvýšení výroby vepřového a hovězího dobytka. Tato léčiva se uplatňovala ve výkrmu hospodářských zvířat pro svou antibakteriální účinnost; krmné směsi pro brojlery obsahovaly 12 ppm Nitrovinu, v krmných směsích pro prasata bylo 75 mg Olachindoxu na jeden kilogram.
Protože od roku 1954 byly výzkum a výroba léčiv převedeny z podniků Ministerstva průmyslu pod Ministerstvo zdravotnictví, byl výzkumný úkol nazván Neantibiotické stimulátory užitkovosti hospodářských zvířat, aby se zabránilo komplikacím při jejich výrobě.
Jednalo se o velké objemy výrob, Nitrovinu se od roku 1974 ve s. p. Lachema vyrábělo 30 tun čisté substance ročně. Od roku 1982 byla roční produkce Olachindox triturátu 1 500 tun. Vyráběl se ve Východočeských chemických závodech Synthesia v Pardubicích, kam byla pro velký objem jeho výroba z VÚČCH předána.
Vzhledem k plošnému používání stimulátorů růstu byla věnována zvýšená pozornost jejich toxikologii. Při tom se v testech mutagenity podle Amese, prováděných v Biofyzikálním ústavu ČSAV v Brně, zjistilo, že mají různě odstupňovanou mutagenní aktivitu. Proto bylo nutné brát v úvahu fenomén mutagenita-karciogeneze.
S cílem nalézt vhodnější sloučeniny byl proto výzkumný program ve VÚČCH rozšířen o syntézy dalších derivátů chinoxalin-1,4-dioxidu, dále o deriváty kyseliny kávové a bis6-fluor-4-chinolon-3-karboxylové. Hlavní pozornost se věnovala zjišťování vztahů mezi chemickou strukturou těchto potenciálních léčiv a počtem reverzí, které vyvolávaly. Z výzkumu mutagenity vyplynulo, že nitrovin se vyznačuje vysokým počtem reverzí. U derivátů chinoxalin-1,4-dioxidu se jednotlivé chemické struktury projevovaly různými počty reverzí.
Rozsáhlejší výzkum prokázal, že stimulátor olachindox má u pokusných zvířat výrazný preventivní a léčebný účinek u nemocí z ozáření a předčí dosud používaná antibiotika. Tím bylo ukázáno na nový směr v prevenci a léčení této nemoci.
Stimulátory růstu zvýšily živočišnou výrobu a zajistily dostatek kuřecího a vepřového masa na trhu. U olachindoxu bylo významné, že snížil mortalitu selat po odstavu z dvaceti na necelé jedno procento.
RNDr. PhMr. Libor NOVÁČEK, CSc.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2017 Číslo 10
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU SOUKROMÉ LÉKÁRENSKÉ PRAXE zrušená a vydaná od 1. do 30. 9. 2017
- Co určitě stojí za přečtení…
- Stoprocentní recept na e-recept zatím neexistuje
- Deník HOLKY Z LÉKÁRNY