#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Robot jako atrakce pro pacienty


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 95, 2023, č. 2, s. 12

Jednou z mála veřejných lékáren, která používá skladového robota už řadu let, je lékárna Atrium v Říčanech. Dojel jsem se podívat, jak to funguje. Pořízení zdejšího dispenzačního automatu nikdo z přítomných nepamatuje, ale tipují na rok 2015. Je to robot, který pouze vydává krabičky k dispozici po ručním zadání pokynu v počítači. Není tedy ve stavu, kdy by pacient mohl přijít, pípnout eR a robot by mu ho vydal. Tímto způsobem nefunguje pochopitelně ani v případě, že recept pípne lékárník. Jestli zařízení opravdu pomáhá při expedici, si Mgr. Filip Fidranský není jistý. „Když přijde víc receptů najednou, tak než to robot všechno vyndá, já bych to měl v šuplíku nalezené rychleji. My tu ale na recepty nemáme takový nával, tak to moc nepociťujeme. Nedovedl bych si to představit v lékárně, kde třeba vyřizují 300 a více receptů denně.“

Není ani přínos, že se v tom čase, kdy robot hledá krabičky, můžete víc věnovat pacientům?

„Někdy ano, ale přece jen to dělá trochu hluk a ne všichni pacienti dobře slyší. A stejně to pak musím napípávat, já si prostor pro lidi nechávám, až mám všechno za tárou hotové, pak se jim věnuji…“

Do robota se léky vkládají ručně, individuálně se řeší velikost krabiček a místo, kam to lze dát, aby to pak fungovalo správně a z drážek nevyjíždělo něco jiného. S FMD nebo skladovým hospodářstvím to nepomáhá, to se musí řešit samostatně. Ale podle hodnocení magistra Fidranského jsou tyto nedostatky zřejmě způsobeny tím, že jde o starší typ robota, který například taky neumí pracovat s qr kódy. Výhodou je prý, že když se občas něco v robotu pokazí, tak lékárník může ručně otevřít skříň a sám vyndat potřebný lék. V lékárně mají víc výdejních míst, ale robot má jenom jedno rameno, takže jede postupně a jeden výdej musí vždy čekat. „Ale lidi to rádi sledují, je to pro ně určitá atrakce, chodí se na to dívat. Kdybychom tu měli ale jako v některých lékárnách trvalé fronty, tak by nám robot vůbec nepomohl, museli bychom to dělat ručně, abychom to zvládali.“

V současné době ale s majitelem lékárny řeší modernizaci a úpravy, aby se dal robot používat efektivněji a nebyl jen víceméně pacientskou atrakcí.

V představování lékárenských robotů budeme v dalších číslech pokračovat. Zajímavé zkušenosti prý mají v nemocniční lékárně v Hradci Králové.

Zdeněk POKORNÝ


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent
Článek Editorial
Článek SEMINÁŘE
Článek Medidays

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 2

2023 Číslo 2
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
nový kurz
Autoři: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby AML a MDS nízkého rizika
Autoři: MUDr. Natália Podstavková

Jak diagnostikovat a efektivně léčit CHOPN v roce 2024
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#