Lékárnická a další profesní komory diskutovaly na Vyšehradě
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 95, 2023, č. 1, s. 13-14
Představitelé České lékárnické komory se zúčastnili již tradičního předvánočního setkání profesních komor, které tentokrát uspořádala Česká stomatologická komora v působivém historickém prostředí Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Prezident ČLnK Aleš Krebs představil přítomným zástupcům dalších komor aktuální problémy, které v této vypjaté době řeší lékárníci.
Ačkoliv se jednání odehrávalo ve velmi přátelském duchu, prezident ČLK doktor Milan Kubek si ani na tomto fóru neodpustil kritiku lékárníků za jejich snahu prosadit očkování v lékárnách. Součástí programu byl skvělý koncert v nedaleké bazilice sv. Petra a Pavla v podání mladého varhanního mistra Ondřeje Valenty. Česká stomatologická komora si zaslouží velký dík za uspořádání tohoto setkání. Možná jen jako zkušenost a inspirace pro příště by bylo dobré nechat víc času na diskuze a představení jednotlivých komor.
Setkání se za Časopis českých lékárníků zúčastnil jeho šéfredaktor a tak trochu oklikou i členka redakční rady a současně viceprezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Kateřina Návojová Horáčková. O události byla vydána tisková zpráva, kterou pro dokumentaci těchto důležitých aktivit, zveřejňujeme.
(red)
Profesní komory zřízené ze zákona jsou nevyužitou příležitostí k prosperitě Česka. Sdružují klíčové profesionály a jsou schopny nabízet řešení problémů, ladit mnohé detaily. Bohužel přetrvává myšlení, že o medicíně, advokacii, auditech a dalších oborech ví více úředník na ministerstvu či politik, často však úplně jiné odbornosti. Ministerstva a kraje mají nedostatek profesionálů – profesní komory jich mají 100 %. Bohatá města a země v Evropě stojí po staletí na práci komor, které mají nejen opravdu obrovský počet profesionálů, ale i pracovníků v administrativě. Tento povzdech provázel tradiční výroční setkání vedení profesních komor, které letos pořádala Česká stomatologická komora v Královské kolegiátní kapitule sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.
Na jednání se diskutovala řada zákonů, které jsou aktuálně projednávány. Zákony stojí, neboť ten či onen úředník „toho má moc a nestíhá“. Nebo někdo do připraveného složitého textu vložil „lidovou tvořivost“, trochu populismu, aniž se zeptal profesionálů. V některých případech jsou bez spolupráce s komorami legislativní návrhy připravovány tak, že jsou po jejich zveřejnění jednotky dní na odborné posouzení a nutnou korekci, nebo bez znalosti kontextu EU, na kterou jsou profesní komory i prostřednictvím svých evropských asociací napojené. Můžeme jmenovat zákony v medicíně, ve farmacii či veterinární medicíně, o auditu, stavební zákon, zákony k problematice patentového práva nebo advokacie či exekucí.
Katastrofální je nadále situace týkající se soudních znalců, která paralyzuje výkon spravedlnosti. Je potřeba získat řadu nových odborníků a obnovit instituce, které byly schopny sofistikovaných posudků.
Profesní komory podporují činnost České komory architektů a snahu vlády o věcnou novelu nového stavebního zákona, která skutečně zjednoduší a zkrátí plánování a povolování staveb, což je nejen v zájmu projektantů a stavebníků, ale všech obyvatel ČR. Komora auditorů ČR sleduje možné změny o auditech s obavami.
Profesní komory nejsou lobbisté. Vykonávají část veřejné správy, dohlížejí na odbornost a v opodstatněných případech také disciplinárně trestají svoje členy. Úředníci si je však dodnes pletou s jinými organizacemi, které nepřesně používají slovo „komora“ a lobbisty skutečně jsou. Naprosto odmítáme, aby profesní komory spadaly pod regulaci lobbistů, což by je ochromovalo v kontrolní činnosti a snižovalo jejich kredit.
Premiér ČR prof. Petr Fiala letos na jednání s komorami slíbil větší a intenzivnější spolupráci, abychom všichni zefektivnili Česko. Bohužel se to spíše neděje. Komory proto znovu nabízejí pomoc a žádají o setkání s premiérem a s vládou. Chceme nabídnout tisíce svých specialistů státu, ať se Česko posune ze stagnace. Spolupráce musí být systematická, pravidelná a se zápisy, úkoly a veřejnými výstupy.
V roce 2022 profesní komory vyřešily desítky tisíc drobných i větších kauz a problémů. Přispěly k mnoha zákonům. Pokud se ale podíváme do Německa či Rakouska, nelze se ubránit pocitu, že spolupráce se státem „jede na půl plynu“ – a to se musíme v roce 2023 změnit.
Česká stomatologická komora
Česká lékařská komora
Česká lékárnická komora
Komora veterinárních lékařů ČR
Česká advokátní komora
Česká komora architektů
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě
Exekutorská komora
Komora auditorů ČR
Komora daňových poradců ČR
Komora patentových zástupců České republiky
Notářská komora ČR
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2023 Číslo 1
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU LÉKÁRENSKÉ PRAXE
- VÝZNAMNÁ JUBILEA leden
- Časopis českých lékárníků 2022
- Sympozium klinické farmacie René Macha se vrátilo do Mikulova