Webináře
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 94, 2022, č. 7-8, s. 19-20
Lékárnická eponyma, přípravky a jejich názvy podle tvůrců
Lékárnická eponyma (z řeckého eponymos = dávající jméno) jsou v praxi používaná autorská označení léčivého přípravku připravovaného v lékárně podle určité receptury (magistraliter). Existují jich řádově desítky (v českých zemích – historické i novější), pokud bychom vzali do úvahy Evropu, tak i stovky, s řadou se v lékárnách potkáváme dnes a denně. Některé jsou už známé jen jako součást historie (Charvátovy pilulky, Vítkovy prášky), s jinými se setkáváme v lékárnách dodnes (Unguentum Holt, Cremor Burrow, Višněvského balzám). Dokonce občas se vynoří v receptuře lékařů názvy méně známé, které jsou ale občas předepisovány (Whitfieldova mast, Lužova pasta).
Zajímavý je fakt, že v pozadí vzniku většiny farmaceutických eponym stojí lékaři a nikoliv lékárníci. Osudy a význam objevitelů magistraliter, je často stejně zajímavý jako léčivé přípravky samotné. Ty by ovšem měly být známé mezi lékárníky, jednak jako aktuální součást jejich znalostí, jednak jako povědomí o důležité součásti lékárenské historie.
Datum a čas: 30. 8. 2022, 20.00–21.30 hodin
Místo konání: online
Přednášející: PharmDr. Tomáš Arndt, Ph.D.
Poplatek: zdarma
Kód semináře: 22033
Body do CV: 3
Prevence chřipky – očkování a posilování specifické a nespecifické imunity
1. část Chřipka – charakteristika onemocnění a význam očkování proti chřipce
Chřipka je epidemicky se vyskytující infekční onemocnění. Nemoc postihuje všechny věkové skupiny populace a její průběh je značně variabilní od mírného až po smrtící. Závažně probíhající onemocnění se může vyskytnout nejen u chronicky nemocných osob a seniorů, ale i u zdravých dětí nebo dospělých. Nejdůležitější metodou prevence chřipky a jejích komplikací je očkování. Očkování proti chřipce má význam také v prevenci výskytu akutního infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice, a to jak u chronicky nemocných, tak i u dosud zdravých osob.
2. část Možnosti zvýšení nespecifické imunity – vitamíny, imunomodulační léčiva
Význam vakcinace v prevenci chřipky je nezpochybnitelný, významnou roli v boji s infekcí ale hrají i mechanismy nespecifické (přirozené) imunity. Jedná se o bariérové funkce těla, zejména sliznic, i aktivitu nespecifického imunitního systému humorální (komplement, interferon apod.) i buněčnou (fagocyty, NK buňky, žírné buňky, trombocyty...). Jaké jsou důkazy o účinnosti imunomodulace a zvýšení odolnosti pomocí rostlinných léčiv, vitamínů, případně potravních doplňků?
Datum a čas: 6. 9. 2022, 20.00–21.30 hodin
Místo konání: online
Přednášející: MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., PharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D.
Poplatek: zdarma
Kód semináře: 22085
Body do CV: 3
Partnerem webináře je společnost Viatris CZ s. r. o.
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2022 Číslo 7-8
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- Firma Ing. Robert Heisler
- Cyklus celoživotního vzdělávání vstupuje do poslední třetiny
- Odešel prof. RNDr. Jaroslav Květina, DrSc., dr.h.c., první děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové
- Odešel můj velký vzor a učitel