Suplementace draslíku a sodíku – perorální tekuté lékové formy
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 6, s. 30
Kategorie:
Okénko do magistraliter
V současné době stoupají nároky klinik FN Motol (Klinika dětské chirurgie, III. chirurgická klinika, Pediatrická klinika, nefrologie) na perorální suplementaci iontů individuálně připravovanými léčivými přípravky. V nemocniční lékárně FN Motol jsme byli požádáni o formulaci těchto iontových přípravků upravených do různých lékových forem a přizpůsobených zdravotnímu stavu, diagnóze a věku jednotlivých pacientů. Stoupající tendenci mají v individuální přípravě zejména tekuté léčivé přípravky s obsahem draslíku a sodíku.
Draslík je nejvýznamnějším intracelulárním kationtem. Je nezbytný pro řadu fyziologických a metabolických procesů (při přenosu nervového impulsu, při svalové kontrakci, při regulaci acidobazické rovnováhy, při regulaci osmotického tlaku).
Farmaceutický trh v České republice v současnosti nabízí k perorálnímu podání pouze tuhé lékové formy. Níže je uveden příklad dvou receptur připravovaných perorálních tekutých lékových forem s obsahem draslíku:
KCl sirup 7,45% (w/v) (1 mmol/ml K+)
Rp. Kalii chloridi 7,45
Sirupi simplicis 10,0
Aquae purificatae ad 105,0 g (= ad 100,0 ml)
M. f. sol.
Exspirace 14 dní, uchovávat při teplotě 2–8 °C.
Receptura byla vytvořena jako náhrada za již nedostupný léčivý přípravek Spofalyt-Kalium sol určený k substituci draslíku (obsahoval 100 mg KCl v 1 ml, tj. 1,34 mmol/ml K+). Z důvodu snadnějšího přepočtu na mmol se upravilo množství surovin, aby vznikl jednomolární roztok. Doporučuje se užívat s jídlem. Stejně jako Spofalyt-Kalium sol se případně může vlít do 1–2 dl vody či ovocné šťávy a vypít. Měl by se aplikovat jen u hypokalémie spojené s hypochloremickou alkalózou. Při metabolické acidóze lze hradit deficit K+ současně s NaHCO3 nebo použít Kalii citras. Dávkování je individuální podle hladiny draslíku v séru (většinou rozděleně ve 2–3 denních dávkách).
KCl gel 7,45% (w/v) (1 mmol/ml K+)
Rp. Kalii chloridi 7,45
Saccharini natrici 0,3
Aurantii dulcis aetherolei gtt X (decem)
Solutio methylcellulosi 1,5% ad 104,0 g (= ad 100,0 ml)
M. f. sol.
Exspirace 14 dní, uchovávat při teplotě 2–8 °C, před použitím protřepat.
Receptura byla vytvořena v návaznosti na požadavek chirurgické kliniky – potřeba viskózní tekuté lékové formy (pevné lékové formy draselných solí by se neměly podávat pacientům s gastrointestinální ulcerací, tekuté lékové formy jsou vhodnější z důvodu snížení žaludečního podráždění). Při přípravě se použila methylcellulóza s viskozitou 1 500 mPa.s. Výhodou vyšší viskozity je mimo jiné maskování nepříjemné slané chuti přípravku. Stejně jako v předchozí receptuře se zvolila jednomolární koncentrace draslíku. Přípravu lze usnadnit předmícháním chloridu draselného se sacharinem sodným v 50 ml čištěné vody. Dávkování je individuální podle hladiny draslíku v séru. Doporučuje se podávat s jídlem nebo po jídle, aby se omezily nežádoucí účinky na trávicí trakt.
Sodík je hlavním kationtem extracelulární tekutiny (ECT). Je zodpovědný za udržování objemu ECT a osmolality. Kromě toho se podílí na regulaci acidobazické rovnováhy. Pomáhá udržovat nervosvalovou dráždivost a permeabilitu buněk.
K perorální suplementaci sodíku se užívají zejména individuálně připravené tobolky s obsahem Natrii chloridum, alternativně lze připravit i tekutou lékovou formu:
NaCl gel 10% (w/w) (1,82 mmol/ml)
Rp. Natrii chloridi 10,0
Saccharini natrici 0,3
Aurantii dulcis aetheroli gtt X (decem)
Solutio methylcellulosi 1,5% ad 100,0 g (= ad 94,0 ml)
Exspirace 14 dní, uchovávat při teplotě 2–8 °C, před použitím protřepat.
Stejně jako u KCl gelu (KCl gel 1 mmol/ml K+) receptura vznikla ve spolupráci s chirurgickou klinikou (opět z důvodu požadavku na viskózní tekutou lékovou formu). K přípravě se použila methylcellulóza s viskozitou 1 500 mPa.s. Chlorid sodný je po perorálním podání méně dráždivý než chlorid draselný, k podráždění gastrointestinálního traktu může docházet při podání vyšších dávek.
Všechny výše uvedené léčivé přípravky lze podat i výživovou sondou, podání se osvědčilo zejména u hospitalizovaných pacientů.
Mgr. Jana Fojtů, FN Motol
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2021 Číslo 6
- Distribuce a lokalizace speciálně upravených exosomů může zefektivnit léčbu svalových dystrofií
- O krok blíže k pochopení efektu placeba při léčbě bolesti
Nejčtenější v tomto čísle
- Suplementace draslíku a sodíku – perorální tekuté lékové formy
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU LÉKÁRENSKÉ PRAXE
- Výdej bez receptu, neplatný recept, dokumentace v lékárně a zákaz výdeje při podezření na zneužití přípravku
- Herb-Drug interakce – Echinacea