#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

PRÁVNÍ PORADNA


Vyšlo v časopise: Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 6, s. 22

Mám dotaz ohledně správného právního postupu v případě odmítnutí vydání léků na základě závažných obav o zneužití návykových látek. Situace byla taková, že jsem přišel na opakovaný výdej stejného léčiva (hypnotikum) od více lékařů ve stejný den. Rozhodl jsem se proto nevydat a řekl jsem pacientovi, kde je nejbližší lékárna. A zde se dostávám k dotazu. Zákon o léčivech nám dovoluje nevydat na základě podezření bez této podmínky. Měl jsem v hlavě zaryto z fakulty, že mám povinnost sdělit polohu lékárny, nicméně jsem dohledal, že toto popisuje pouze etický kodex ČLnK. V kodexu je popsána situace v případě rozepře s osobní morálkou nebo vírou. Dotaz zní, mám povinnost v případě zjevného zneužití sdělit pacientovi, kde je nejbližší lékárna?

Předpokládám, že šlo o jednoho pacienta, který předložil recepty od různých lékařů. To ani není problém související s tzv. výhradou svědomí podle zákona o zdravotních službách, u níž je skutečně povinnost informovat, kde je jiná lékárna, která zdravotní službu poskytne. To, co popisujete, je spíše případ podezřelého lékařského předpisu, na který dopadá ustanovení § 83 odst. 4 zákona o léčivech: V případě pochybností o věrohodnosti lékařského předpisu nesmí být léčivý přípravek vydán, a nelze-li tyto pochybnosti odstranit ani po ověření u předepisujícího lékaře, musí být takový případ bez zbytečného odkladu oznámen Policii České republiky.

Správný postup tedy měl spočívat v pokusu o ověření pravosti receptů u předepisujících lékařů a při neuspokojivém výsledku v oznámení na policii.

Mám jeden dotaz, řešila jsem proškolování ohledně rizikových PZT v lékárně. Občas distributoři a výrobci PZT školení o jednotlivých rizikových PZT na lékárně prováděli, ale teď už si dlouho žádné školení nevybavuji. Když jsem se na toto dotazovala výrobců a distribuce, většinou ani nevěděli, o čem mluvím. Lze za splnění proškolení považovat třeba informace na stránkách distributora zveřejněním informací k použití PZT? Jde např. o oční a kožní přípravky.

Vycházíte z § 56 odst. 2 písm. a) z. č. 268/2014 Sb., o zdra­vot­nických prostředcích. Nemyslím, že by bylo možné za proškolení považovat seznámení se s informacemi na webu distributora. Nicméně od 26. 5. 2021 se tento zákon mění na zákon o zdra­vot­­nických prostředcích in vitro a vedle něj začne být účinný nový zákon o zdravotnických prostředcích č. 89/2021 Sb. K tomu bude platit přímo účinné nařízení EU 2017/745. V nich vámi citované ustanovení o proškolení není. Pokud jde o nový režim zacházení se zdravotnickými prostředky, mohu doporučit webinář PharmDr. Martina Kopeckého, Ph.D., ze dne 24. 5. 2021, který je k dispozici offline. Kromě toho byl na webu ČLnK zveřejněn komentář k novým změnám.

Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík


Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistent

Článek vyšel v časopise

Časopis českých lékárníků

Číslo 6

2021 Číslo 6
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby litiáz
nový kurz
Autoři: MUDr. Tomáš Ürge, PhD.

Střevní příprava před kolonoskopií
Autoři: MUDr. Klára Kmochová, Ph.D.

Závislosti moderní doby – digitální závislosti a hypnotika
Autoři: MUDr. Vladimír Kmoch

Aktuální možnosti diagnostiky a léčby AML a MDS nízkého rizika
Autoři: MUDr. Natália Podstavková

Možnosti léčby časné imunitní trombocytopenie (ITP) u dospělých pacientů
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#