Plány nového děkana
Autoři:
doc. PharmDr. Roh Jaroslav, Ph.D.
Vyšlo v časopise:
Čas. čes. lék., 93, 2021, č. 11, s. 23
Vážené kolegyně, vážení kolegové, byl jsem požádán panem šéfredaktorem Mgr. Zdeňkem Pokorným, abych napsal pár slov o tom, jaké mám plány v nové funkci, do které jsem byl nominován Akademickým senátem naší Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové.
Nevím, nakolik je aktuální dění na naší fakultě známé našim absolventům a dalším kolegům farmaceutům, proto se vždy stručně zmíním i o něm. Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové se spolu s Lékařskou fakultou UK v Hradci Králové blíží k realizaci výstavby nového kampusu (v rámci projektu „Mephared 2“), do kterého by se měly obě fakulty kompletně přestěhovat a úplně opustit stávající budovy, v našem případě tedy všem absolventům dobře známé prostory v ulici Akademika Heyrovského. Finančně by měla být realizace tohoto několikamiliardového projektu zajištěna především z Národního plánu obnovy a dále z dotací MŠMT s tím, že univerzita a obě fakulty se budou na celkové ceně podílet přibližně 10% spoluúčastí. Nicméně nikoho znalého současného stavu cen (nejen) ve stavebnictví nepřekvapí, že celkový rozpočet stavby i s patřičným vybavením, který byl vypočítán v roce 2019, nyní nestačí prakticky ani na stavbu. Není tedy třeba moc přemýšlet nad tím, jaký je hlavní úkol budoucího vedení fakulty – zajistit zdroje pro výstavbu a vybavení a realizaci stavby kampusu pak skloubit s dalším rozvojem výuky, výzkumu i dalších činností fakulty.
V oblasti výuky se v posledních dvou letech podařilo akreditovat všechny pregraduální studijní programy – klíčový studijní program Farmacie, bakalářský i navazující magisterský program (Bioanalytická) Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví a nově též navazující magisterský program v anglickém jazyce Pharmaceutical Sciences. Kurikulum studijního programu Farmacie se v posledních letech výrazně posunulo od teoretických předmětů ke klinicky a na pacienta orientovaným předmětům a nová akreditace tomu plně odpovídá. Dotace přípravných a více „výzkumně“ orientovaných předmětů jako například organická či analytická chemie byly částečně zredukovány a posunuty do nižších úseků studia. Naproti tomu ve 4. ročníku je povinným předmětům Klinická farmacie I a Farmaceutická péče I a II věnována více než polovina výukového času, přesně 271 hodin přednášek a seminářů. K tomu jsou studentům k dispozici povinně volitelné předměty Klinická farmacie II, Klinicko-farmaceutická péče, Personalizovaná farmakoterapie a farmakogenetika a Farmakoepidemiologie a bezpečnost farmakoterapie, které tvoří balíček předmětů studijního zaměření Klinická farmacie, populační aspekty léčiv pak mohou studenti farmacie rozvíjet v rámci předmětů Farmakoekonomika a hodnocení zdravotních intervencí nebo Regulační záležitosti ve farmacii. Toto je dle mého názoru směr, kterým by se měla výuka farmacie i nadále ubírat. Studium musí být samozřejmě i nadále univerzální a musí dobře připravit absolventy k uplatnění ve všech odvětvích farmacie, ale hlavní pozornost by měla být i nadále věnována právě klinicky orientovaným předmětům a posilovat u absolventů právě tyto kompetence, které využijí jak v lékárně, tak i na klinických pracovištích a ve spolupráci s lékaři na všech úrovních zdravotnického systému. Vzhledem k nedávné akreditaci studijního programu nás čeká usazení a optimalizace studijních plánů, z větších inovací je na stole jen brzké zavedení studijního zaměření Nemocniční farmacie, které by bylo opět definováno balíčkem několika povinně volitelných předmětů a bylo by zaměřené na zvýšení znalostí a dovedností studentů v hlavních oblastech nemocniční farmacie. Když už jsem zmínil studijní zaměření, tak komě výše zmíněných je studentům k dispozici ještě zaměření Farmaceutická analýza, Farmaceutická chemie, Farmaceutická technologie a Léčiva přírodního původu. Změny doznala i organizace státních závěrečných zkoušek, která se částečně vrací k modelu před rokem 2006 a opouští tak systém jedné souhrnné státní zkoušky. Ta se totiž postupem let ukázala jako ne úplně optimální vzhledem k obrovskému množství učiva obsaženému v šesti státnicových předmětech, které měl student najednou prezentovat. Nyní se tedy vracíme k modelu dílčích státních zkoušek, a to k pěti povinným, jedné nepovinné plus jedné závěrečné z Farmakoterapie a farmaceutické péče a Sociální farmacie. To jen podtrhuje důraz na klinické obory a reflektuje jejich důležitost pro absolventa studijního programu farmacie.
Ve vědecké oblasti má fakulta na čem stavět. V nedávno skončeném mezinárodním hodnocení jsme byli zařazeni mezi 5 vědecky nejkvalitnějších fakult na UK (spolu s Filozofickou fakultou, 1. Lékařskou fakultou, Matematicko-fyzikální fakultou a Přírodovědeckou fakultou). Doktorské studium (Ph.D.) na FaF UK je dlouhodobě jedno z nejlépe hodnocených v rámci celé ČR. Bez kvalitní vědecké činnosti, výzkumných grantů, rozvojových projektů a dalších zdrojů navázaných na vědeckou činnost by fakulta nebyla schopna zajistit v požadované kvalitě ani výuku, nemluvě o vybavení laboratoří a výukových místností. Nadále tedy budu podporovat vynikající výzkumné týmy, nové pracovníky či postdoktorandy přicházející ze špičkových tuzemských i zahraničních pracovišť s cílem zajistit kvalitní výzkumnou činnost a budu je motivovat k podávání národních i mezinárodních výzkumných projektů. Zvláštní podpory se pak dostane katedrám a výzkumným skupinám, které přímo spolupracují s farmaceutických terénem, podílejí se na kontinuálním vzdělávání farmaceutů, přispívají do českých odborných periodik a podílí se na formování farmacie jako prestižního a pro společnost nepostradatelného oboru.
Samostatnou kapitolou je propagace studia farmacie mezi středoškoláky, potažmo propagace farmacie jakožto vysoce odborného a pro společnost nepostradatelného oboru. Dlouhodobým trendem, který částečně kopíruje i donedávna klesající demografickou křivku, je totiž úbytek uchazečů o studium, s čímž se logicky pojí i klesající kvalita přijímaných studentů. V této oblasti bude nutné spojit síly napříč oborem a pokusit se vrátit farmacii prestiž, kterou si zaslouží. Na tom se může a musí podílet každý z nás, jelikož největší reklamou oboru je a bude kvalitní a erudovaná dispenzační činnost v každé lékárně, nabídka odborných konzultací farmakoterapie a dalších odborných služeb, které ukážou na význam a nezastupitelnost farmaceutů v systému zdravotní péče.
doc. PharmDr. Jaroslav Roh, Ph.D.
zvolený kandidát na funkci děkana FaF UK
pro funkční období 1. 2. 2022 – 31. 1. 2026
Štítky
Farmacie Farmakologie Farmaceutický asistentČlánek vyšel v časopise
Časopis českých lékárníků
2021 Číslo 11
- Jak a kdy u celiakie začíná reakce na lepek? Možnou odpověď poodkryla čerstvá kanadská studie
- FDA varuje před selfmonitoringem cukru pomocí chytrých hodinek. Jak je to v Česku?
Nejčtenější v tomto čísle
- OSVĚDČENÍ K VÝKONU LÉKÁRENSKÉ PRAXE
- OKÉNKO DO MAGISTRALITER
- NOVÉ NEBO MÉNĚ ZNÁMÉ LÉČIVÉ ROSTLINY
- Plány nového děkana